مایکروسافت Power Toys را به ویندوز باز می‌گرداند

مایکروسافت Power Toys را به ویندوز باز می‌گرداند

مایکروسافت قصد دارد مجموعه ابزارهای محبوب و قدیمی PowerToys را به ویندوز 10 بیاورد.

اگر از زمان ویندوز ۹۵ و ویندوز XP کاربر کامپیوتر بوده‌اید، احتمالا نام PowerToys را به یاد داشته باشید. PowerToyها در گذشته جزء ابزارهای مفیدی بودند که به کاربر امکان شخصی‌سازی ویندوز را می‌دادند. پس از گذشت چند نسل، مایکروسافت قصد دارد بار دیگر این ابزارها را به ویندوز بیاورد و اکنون اولین نسخه‌ی پیش‌نمایش آن برای ویندوز ۱۰ در دسترس است. با تغییر سیاست‌های متن‌باز مایکروسافت، مجموعه برنامه‌های کاربردی پاورتویز و کد منبع آن‌ها در گیت‌هاب قرار گرفته است و کاربران از این طریق می‌توانند پیشنهادهای خود را ارائه، برنامه‌های مورد نیاز خود را تهیه یا مشکلات آن را گزارش کنند.

اولین ابزار از این مجموعه، راهنمای میانبر کلید ویندوز خواهد بود. این ابزار پوششی تمام‌صفحه با کلیدهای میانبر پویا برای هر پنجره یا هر برنامه‌ی فعال فراهم می‌کند. اگر با میانبرهای صفحه‌کلید ویندوز آشنا نیستید یا می‌خواهید روش‌های سریع‌تری برای انجام کارها در برنامه‌های خاص پیدا کنید، می‌توانید با استفاده از این ابزار و با پایین نگه‌داشتن کلید ویندوز، میانبرهای کاربردی صفحه کلید را کشف و از آن‌ها استفاده کنید.

ابزار ویندوز - میانبر

ابزار دوم، مدیر پنجره FancyZones است. کاربرانی که معمولا چندین برنامه‌ی جانبی را به‌صورت هم‌زمان اجرا و استفاده می‌کنند، می‌توانند با استفاده از این ابزار، مناطق سفارشی را تنظیم و سپس به‌سادگی برنامه‌ها را در این چیدمان کشیده و رها کنند تا اندازه‌ی آن‌ها به‌طور خودکار تغییر کند. اگر می‌خواهید دسکتاپ یا پنجره‌های خود را مدیریت کنید، این ابزار بسیار مفید خواهد بود. مایکروسافت فیلم آموزشی پنج دقیقه‌ای برای استفاده از FancyZones نیز تهیه کرده است که در ادامه می‌توانید آن را مشاهده کنید.

 متأسفانه، به نظر نمی‌رسد در حال حاضر این ابزار با نصب چند مانیتور کارایی خوبی داشته باشد.

خبر بازگشت پاورتویز به ویندوز، برای اولین‌بار اوایل سال جاری میلادی منتشر شد و کاربران بسیاری را خوشحال کرد. انتشار دو ابزار جدید و قراردادن آن‌ها به‌صورت متن باز در گیت‌هاب، نشان‌دهنده‌ی تلاش جدی مایکروسافت در بازگرداندن این مجموعه ابزار کاربردی و دوست‌داشتنی به ویندوز است.

تیم برنامه‌نویسی مایکروسافت درباره‌ی بازگشت PowerToys می‌گوید:

هنگامی که خبر کار روی پروژه‌ی PowerToys برای اولین‌بار در بهار امسال اعلام شد، فکر نمی‌کردیم که برای کاربران به‌اندازه‌ی گذشته جذاب باشد و مورد استقبال قرار بگیرد. با‌توجه‌به این اشتیاق، انتظار داریم که بسیاری از توسعه‌دهندگان بخواهند در توسعه‌ی PowerToys مشارکت کنند.

می‌توانید Fancy Zones و ابزار راهنمای کلید میانبر ویندوز را به‌عنوان بخشی از پروژه‌ی جدید پاورتویز در گیت هاب مشاهده و دانلود کنید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده