کوالکام و گوگل پشتیبانی از 5G را به Android Q می‌آورند

کوالکام و گوگل پشتیبانی از 5G را به Android Q می‌آورند

گوگل با همکاری کوالکام، پشتیبانی از شبکه‌ی 5G را به API توسعه‌دهنده‌های اندروید Q اضافه می‌کند که قدمی مهم در توسعه شبکه خواهد بود.

شبکه‌ی 5G روزبه‌روز نفوذ خود را به زندگی مردم بیشتر می‌کند و تا همه‌گیرشدن آن راه زیادی نداریم. درحال‌حاضر انواع شبکه‌های 5G در سرتاسر آمریکای شمالی، اروپا و آسیا پیاده می‌شوند. به‌علاوه تولیدکننده‌های دستگاه‌ها هم پشتیبانی مناسب از 5G را به گوشی‌های هوشمند و مودم‌های خود می‌افزایند که از میان آن‌ها، کوالکام با پلتفرم اسنپدراگون ۸۵۵ سهم خود را از بخش سخت‌افزار ادا کرد.

کوالکام اعلام کرد که با همکاری گوگل، API توسعه‌دهنده‌ها برای Android Q را بهبود خواهد داد تا از شبکه 5G در برنامه‌های خود پشتیبانی کنند. طبق ادعای این دو شرکت، فرایند مذکور قابلیت‌هایی همچون دسترسی سریع‌تر به خدمات ابری، یکپارچه‌سازی آسان‌تر ویدئویی، بازی‌های چندنفره بر بستر ابری و واقعیت افزوده برای خرید و مسیریابی را به همراه خواهد داشت.

فرانچسکو گریلی، معاون ارشد کوالکام درباره‌ی برنامه‌های جدید گفت:

با رونمایی از دستگاه‌ها و شبکه‌های متعدد در سراسر جهان، دیگر می‌توان 5G را فناوری موجود و درحال‌اجرا دانست. اکنون زمان آن رسیده است تا توسعه‌دهنده‌های اپلیکیشن، 5G را هرچه بیشتر به زندگی مردم اضافه کنند. نشان‌دادن آنچه با ارتباط مولتی‌گیگابیتی شبکه‌ی جدید و پاسخگویی سریع آن امکان دارد، بخشی از این فرایند خواهد بود.

یکی از تغییرات مهم درسمت توسعه‌دهنده‌های اندروید Q، درسترسی بهتر آن‌ها به اطلاعات کارایی شبکه‌ها خواهد بود؛ اطلاعاتی که شامل داده‌های توان مصرفی 5G هم می‌شود. شرکت‌ها پیش‌بینی می‌کنند که اپلیکیشن‌‌ها از اطلاعات دریافت‌شده برای بهبود کیفیت صدا و تصویر کاربران 5G استفاده خواهند کرد. به‌علاوه، پاسخگویی اپلیکیشن‌ها و بازی‌ها هم به‌خاطر تأخیر پایین شبکه‌ی جدید، بهبود می‌یابد.

Android Q / اندروید کیو

شبکه‌های اولیه‌ی 5G اکنون سرعت دانلود حداکثر یک تا ۲ گیگابیت‌برثانیه ارائه می‌کنند که بسته‌به اپراتورها تغییر می‌کند، اما کارایی معمول آن‌ها به ۵۰۰ مگابیت‌برثانیه نزدیک می‌شود. همین سرعت هم ۱۰ تا ۲۰ برابر بیشتر از سرعت میانگین کنونی شبکه‌ی 4G در کشورهای پیشرفته است. برخی از بهبودها به‌سرعت توسط کاربران گوشی‌های 5G حس می‌شوند، اما برای تجربه‌ی عالی‌تر به بهینه‌سازی اپلیکیشن‌ها نیز نیاز خواهیم داشت.

باب بارچرز، معاون ارشد گوگل در مراسم Google IO گفت:

اندروید پلتفرمی برای نوآوری است که توانایی خود را با سرعت بالا در هماهنگ‌شدن با فناوری‌های جدید همچون 5G نشان می‌دهد. ما از همکاری با کوالکام در Google IO هیجان‌زده هستیم که درنهایت منجربه پشتیبانی‌از توسعه‌دهنده‌ها و اکوسیستم بزرگ‌تر در مسیر استفاده‌ی کامل از ظرفیت‌های 5G خواهد شد.

اندروید Q در ماه مارس به‌صورت آزمایشی عرضه شد و بهبودهایی همچون پشتیبانی از گوشی‌های تاشدنی \ارائه کرد. سیستم‌عامل مخصوص گوشی‌های هوشمند و تبلت، تنها بخشی از برنامه‌های گوگل در کنفرانس توسعه‌دهنده‌ها را به خود اختصاصی می‌دهد. توسعه‌دهنده‌ها برای اطلاع بیشتر از نحوه‌ی پیاده‌سازی قابلیت‌های جدید 5G می‌توانند از بخش توسعه‌دهنده‌های شرکت در Connectivity Manager بازدید کنند.

کوالکام علاوه‌بر همکاری در توسعه‌ی API توسعه‌دهنده‌ها در کارگاهی مخصوص 5G در Google IO نیز شرکت می‌کند؛ کارگاهی که به نمایش دموهایی از 5G و روش‌های پیاده‌سازی آن شامل استفاده‌از ابزارها و APIهای جدید می‌پردازند. 

منبع venturebeat
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده