آمار توزیع نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل اندروید در ماه اکتبر

سه‌شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۵
مطالعه 3 دقیقه
گوگل آمار توزیع نسخه‌های مختلف اندروید را برای ماه اکتبر منتشر کرده است؛ بر اساس این آمار، اندروید مارشمالو هم‏چنان یکه‌تازی می‌‏کند.
تبلیغات

آمار توزیع نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل اندروید در هر ماه، بدین جهت حائز اهمیت است که توسعه‌‏دهندگان می‌توانند از وضعیت استفاده کاربران سیستم‌عامل اندروید مطلع شوند و برنامه‌های خود را مطابق با نیاز کاربران، توسعه دهند. این آمار برای علاقه‌مندان به سیستم‌‌عامل اندروید نیز سرگرم‌کننده و جذاب است؛ زیرا نشانه‌ای مبنی بر تنوع و گستردگی سیستم‌عامل اندروید به‌شمار می‌رود.

در آخرین آمار ارائه‌شده توسط گوگل برای ماه اکتبر، یک تغییر مهم نسبت به آمارهای گذشته اعمال شده و آن اضافه شدن اندروید اوریو به جمع نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل اندروید است که بیشتر از  ۰.۲ درصد گوشی‌ها و تبلت‌های اندروید از آن استفاده می‌کنند. در صورتی‌که ۲ میلیارد دستگاه فعال اندرویدی در سراسر جهان وجود داشته باشد، ۰.۲ درصد سهم اندروید اوریو بدین معنی است که نزدیک به ۴۰ میلیون دستگاه گوشی از این نسخه استفاده می‌کنند؛ این محصولات شامل گوشی‌های پیکسل، نکسوس و پرچم‌دار جدید سونی یعنی اکسپریا XZ1 است.

در میان آمار و ارقام رسمی ارائه‌شده توسط گوگل، اندروید مارشمالو همچنان روی بیشترین تعداد از گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های اندروید نصب شده است و سهم ۳۲ درصدی دارد. اندروید لالی‌پاپ که شامل نسخه‌های ۵.۰ و ۵.۱ می‌شود، در رده‌ی دوم پراستفاده‌ترین نسخه‌های سیستم‌عامل اندروید قرار دارد و سهم ۲۷.۷ درصدی به خود اختصاص داده است.

با وجود گذشت یک سال از عرضه اندروید نوقا ۷.۰ و استفاده از این نسخه روی بیشتر گوشی‌های اندرویدی جدید، اندروید نوقا تنها ۱۷.۸ درصد سهم دارد که در مقایسه با ماه گذشته، با افزایش ۲ درصدی همراه بوده است. اندروید جینجربرد و بستنی حصیری همچنان موفق شده‌اند جایگاه خود را در انتهای جدول حفظ کنند؛ سهم آن‌ها بدون تغییر نسبت به گذشته، روی ۰.۶ درصد باقی مانده است.

 البته اگر از وضعیت نامناسب اندروید اوریو ناامیده شده‌اید، باید به تنوع دستگاه‌های اندرویدی اشاره کرد و همچنین به این موضوع باید توجه داشته باشید که اندروید اوریو هنوز برای بسیاری از گوشی‌ها و تبلت‌های اندروید ارائه نشده است. در واقع انتظار می‌رود با نزدیک شدن به پایان سال و انتشار اولین به‌روزرسانی‌ برای محصولات مجهز به اندروید نوقا، سهم اندروید اوریو در بازار افزایش پیدا کند که این موضوع نیز می‌تواند روی جایگاه اندروید نوقا تأثیر منفی داشته باشد.

در همین رابطه باید گفت تا پایان سال، شرکت اچ‌ام‌دی گلوبال به‌روزرسانی اندروید اوریو را برای گوشی‌های نوکیا ۳، نوکیا ۵، نوکیا ۶ و نوکیا ۸ منتشر خواهد کرد؛ البته نوکیا ۸ احتمالاً زودتر از سایر مدل‌ها و اواخر اکتبر به اندروید اوریو به‌روزرسانی می‌شود. شرکت سامسونگ نیز در حال آماده‌سازی به‌روزرسانی اندروید اوریو ۸.۰ برای پرچم‌داران ۲۰۱۷ خود از جمله گلکسی اس ۸ و گلکسی اس ۸ پلاس است و انتظار می‌رود هر دو مدل تا پیش از شروع سال جدید میلادی، این نسخه را دریافت کنند.

شرکت سونی نیز وعده داده است که به‌روزرسانی اندروید اوریو را برای گوشی‌های پرچم‌دار خود از جمله اکسپریا ایکس‌زد پریمیوم منتشر خواهد کرد. همچنین اچ‌تی‌سی به‌طور مشابه از عرضه آخرین نسخه از سیستم‌عامل اندروید برای گوشی پرچم‌دار ۲۰۱۷ خود یعنی اچ‌تی‌سی یو ۱۱ خبر داده است. به همین جهت، رشد چشمگیر جایگاه سیستم‌عامل اندروید اوریو طی چند ماه آینده دور از انتظار نخواهد بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات