هکر کلاه‌سفید با گزارش باگ دوربین آیفون، ۷۵هزار دلار پاداش دریافت کرد

هکر کلاه‌سفید با گزارش باگ دوربین آیفون، ۷۵هزار دلار پاداش دریافت کرد

هکر کلاه‌سفیدی به‌نام رایان پیکرن توانسته با یافتن باگی در دوربین آیفون‌های اپل، جایزه‌ی ۷۵هزار دلاری از این شرکت دریافت کند.

هکرهای کلاه‌سفید، دسته‌ای از هکرها هستند که با یافتن ایرادات و باگ‌های امنیتی به شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف کمک می‌کنند تا از محصولات یا وب‌سایت‌های خود در برابر هکرهای دیگر بهتر دفاع کنند؛ البته در برخی موارد پاداشی نیز دریافت می‌کنند.

یکی از این هکرهای کلاه‌سفید، رایان پیکرن نام دارد که درگذشته برای خدمات تحت وب آمازون کار می‌کرده است. پیکرن چندی پیش توانسته است با گزارش باگی در دوربین آیفون‌های اپل از کوپرتینویی‌ها جایزه‌ای ۷۵هزار دلاری دریافت کند.

پیکرن گفته است که در دسامبر ۲۰۱۹ شاهد ایرادی عجیب در iOS بوده است. زمانی‌که پیکرن در حال جست‌وجو در مرورگر سافاری بوده است با ۷ باگ حمله روز صفر برخورد می‌کند که با استفاده از سه عدد از آن‌ها می‌توان دوربین گوشی آیفون‌ را هک کرد. حمله روز صفر به تهدیدهای رایانه‌ای گفته می‌شود که تا پیش از استفاده از آن‌ها کاملا ناشناخته بودند.

برای اینکه هکر بتواند به دوربین گوشی آیفون کاربران دسترسی داشته باشد، کاربر باید به وب‌سایتی مخرب رجوع کند. پس از مراجعه به سایت مدنظر، هکر می‌تواند کنترل دوربین آیفون کاربر را به دست بگیرد. پیکرن در مصاحبه‌ با رسانه‌ها گفته است که باگ‌ها را به گروه امنیت اپل گزارش داده است و در ماه ژانویه نیز ایرادات مدنظر با عرضه بسته‌های به‌روزرسانی برطرف شده‌اند.

آیفون 11 اپل / iPhone 11 Apple

اپل یکی از شرکت‌های موفق است که به هکرها برای گزارش باگ‌ها و نقاط ضعف محصولات، جایزه می‌دهد. گوگل نیز چنین اقدامی را در گوگل پلی انجام داده است و بابت گزارش باگ‌ها به هکرها جایزه می‌دهد.

سال گذشته باگی در iOS 13 گزارش شد که به هکر اجازه می‌داد، حتی زمانی‌که گوشی هوشمند قفل است به فهرست مخاطبان کاربر دسترسی داشته باشد. هکری که این باگ را گزارش داده بود، خوزه رودریگز نام داشت که البته جایزه‌ای به ارزش یک دلار، آن‌هم به‌صورت کارت هدیه اپل استور دریافت کرد. اپل در توضیح این موضوع گفت که بابت باگ‌هایی که در حالت بتای سیستم‌عامل گزارش داده شده‌اند، جایزه‌ای نمی‌دهد.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده