اپل به‌صورت اتفاقی ساخت ردیاب هوشمند AirTags را تأیید کرد

شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
اپل در یکی از ویدئوهای بخش پشتیبانی که اکنون حذف شده،‌ به‌صورت ظاهرا اتفاقی ساخت ردیاب هوشمندی شبیه‌به ردیاب‌های Tile را با نام AirTag تأیید کرده است.
تبلیغات

از ماه‌ها پیش رسانه‌های مختلف به‌نقل از منابعی آگاه اعلام کرده بودند که اپل روی ردیابی هوشمند کار می‌کند. این ردیاب هوشمند که به ردیاب‌های ساخت Tile شباهت دارد، احتمالا با نام ایرتگز (AirTags) عرضه خواهد شد. طی چند وقت اخیر کارشناسان متعددی احتمال معرفی ایرتگز را قوت بخشیده‌اند، اما به‌تازگی اپل به‌صورت ناخواسته مهر تأیید بر شایعات زده است. اهالی کوپرتینو ساعاتی پیش ویدئویی در کانال رسمی یوتیوب خود منتشر و در آن به ایرتگز اشاره کردند. ویدئوی موردبحث که اکنون حذف شده است (اما در انتهای مقاله می‌توانید آن را ببینید) ضمن اعلام ساخت ردیاب هوشمند، نام ایرتگز را نیز برای آن تأیید می‌کند. 

ایرتگز نامی جدید برای ما به‌شمار نمی‌آید و پیش‌تر آن را در شایعات متعددی شنیده بودیم؛ نخستین بار در اکتبر سال گذشته بود که رسانه‌ی 9to5Mac به آن اشاره کرد. در آن زمان گفته شد که اپل روی نوعی ردیاب هوشمند شبیه‌به Tile کار می‌کند که سازگاری کاملی با اپلیکیشن Find My دارد. با این‌حال این نخستین باری است که اپل به‌وضوح وجود ردیاب هوشمند خود را تأیید می‌کند و از این پس اطمینان حاصل کرده‌ایم ایرتگز واقعا وجود دارد. ناگفته نماند در شماری دیگر از شایعه‌ها برخی رسانه‌ها مدعی شده بودند که ردیاب‌های جدید احتمالا با نام اپل تگز (Apple Tags) عرضه می‌شوند، شایعه‌هایی که به‌لطف انتشار ویدئوی اپل، می‌توان خط قرمزی روی آن‌ها کشید.

ویدئوی منتشرشده در کانال رسمی اپل که منوی Find My iPhone را به‌نمایش می‌گذارد، تنها به فاش کردن نام ردیاب هوشمند اکتفا نمی‌کند و اطلاعات دیگری نیز در بر دارد. بر اساس آنچه در ویدئو دیدیم، ردیاب‌های ایرتگز دارای نوعی قابلیت خاص خواهند بود که به واسطه‌ی آن امکان ردیابی را به‌صورت آنلاین نیز خواهند داشت. درواقع به‌لطف این نوع قابلیت که اپل از آن با نام Offline Finding یاد می‌کند، امکان ردیابی ایرتگز حتی درزمانی که کاربر به شبکه‌ی وای‌فای یا سلولار متصل نباشد،‌ وجود دارد. این گفته‌ها با برخی از شایعات همخوانی دارند؛ زیرا پیش‌تر رسانه‌هایی گفته بودند که تراشه‌ی جدید به‌کاررفته در ایرتگز به فناوری رادیویی فوق پهن‌باند مجهز خواهند بود. امروزه گوشی‌های خانواده‌ی آیفون ۱۱ اپل از تراشه‌ای مشابه به‌نام U1 استفاده می‌کنند؛ U1 باعث افزایش دقت داده‌های مربوط به لوکیشن کاربر می‌شود. 

ایرتگز اپل / Apple AirTags

اسکرین‌شات بالا مربوط‌به ویدئوی حذف‌شده‌ی اپل است؛ همانطور که می‌بینید، اپل ضمن اشاره به نام AirTags، از وجود قابلیتی جالب با نام Offline Finding در ایرتگز خبر می‌دهد، قابلیتی که با اتکا به آن می‌توان بدون اتصال به شبکه‌ی وای‌فای یا سلولار، گجت اپل را ردیابی کرد

انتظار می‌رود ایرتگز اپل، ردیابی هوشمند به‌فرم دایره‌ای باشد و از تراشه‌ی U1 یا تراشه‌ای مشابه بهره بگیرد. بدین طریق ایرتگز سازگاری کاملی با گوشی‌های آیفون‌ و آیپدهای اپل خواهد داشت. گفته می‌شود آیفون‌ها و آیپدها از طریق اپلیکیشنی خاص به نوعی رابط کاربری مبتنی‌بر فناوری واقعیت افزوده دسترسی پیدا خواهند کرد تا از طریق آن، به‌راحتی ایرتگز را ردیابی کنند. قابلیت موردبحث با بررسی کد نسخه‌های بتای پیشین سیستم‌عامل iOS کشف شده است. 

شباهت ردیاب اپل به ردیاب‌های ساخت Tile، انتقاداتی را نیز از سوی این شرکت در پی داشته است. نماینده‌ی Tile به‌تازگی گفته است که رفتارهای ضدرقابتی اپل نه‌تنها بهتر نشده، بلکه بدتر شده‌اند. Tile همچنین به برنامه‌های ویژه‌ی اپل برای یکپارچه‌سازی ایرتگز با اپلیکیشن Find My اشاره کرده است. طبق این گفته‌ها، ردیاب‌های Tile و دیگر ردیاب‌های بلوتوثی نه‌تنها توانایی ادغام با Find My را نخواهند داشت بلکه برای ردیابی مکان اشیاء‌ باید به‌صورت مداوم از کاربر درخواست کنند مجوز دسترسی به لوکیشن را در پس‌زمینه به‌ آن‌ها بدهد. با این‌حال ظاهرا ایرتگز قرار نیست این‌گونه باشد. 

ردیاب هوشمند اپل خواهد توانست وسایلی نظیر دسته‌کلید یا چمدان را در دنیای واقعی ردیابی کند تا از گم‌شدن آن‌ها نگران نباشید. درواقع شما این ردیاب را به وسیله‌ی موردنظر خود متصل می‌کنید و هر موقع آن را پیدا نکردید، می‌توانید به‌سراغ استفاده از اپلیکیشن Find My بروید. اطلاعات فاش‌شده نشان می‌دهند Find My به تب جدیدی با نام Items مجهز خواهد شد که از طریق آن،‌ امکان ردیابی انواع اشیاء فراهم می‌شود. ایرتگز اپل در صورت نزدیک شدن به آیفون، با حساب کاربری iCloud همگام‌سازی خواهد شد، دقیقا همچون چیزی که امروزه برای ایرپادز می‌بینیم. همچنین اگر آیفونِ کاربر از ایرتگز فاصله‌ی زیادی بگیرد، اعلانی روی گوشی ظاهر خواهد شد. این یعنی اگر کلیدهای خود را در جایی بیندازید و حواس‌تان نباشد، آیفون با نمایش اعلانی به‌شما می‌گوید که از کلید خود فاصله‌ی زیادی گرفته‌اید. 

گفته می‌شود ردیاب هوشمند اپل قرار است باتری تعویض‌شدنی داشته باشد. این باتری احتمالا شبیه به باتری‌های دایره‌ای‌شکل و کوچکی خواهد بود که در بسیاری از ساعت‌ها و البته مدل‌های جدید ردیاب‌های Tile یافت می‌شوند. در بخشی از کدهای داخلی فاش‌شده‌ی اپلیکیشن Find My آمده است: «بخش پشتی محصول را بازکنید و باتری آن را بردارید».

گرچه هنوز اپل به‌صورت رسمی ردیاب هوشمند ایرتگز را معرفی نکرده است؛ اما اشاره به این محصول در ویدئوی منتشرشده روی کانال رسمی این شرکت، به‌صورت ضمنی وجود آن را تأیید می‌کند. این موضوع همچنین نشان می‌دهد که زمان زیادی تا معرفی ایرتگز اپل باقی نمانده است.

در انتها می‌توانید نظاره‌گر ویدئوی حذف‌شده‌ی اپل باشید:

شما کاربران زومیت چه دیدگاهی درمورد ایرتگز دارید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات