مایکروسافت موتور جستجوی پیش‌فرض کروم را به بینگ تغییر می‌دهد

مایکروسافت موتور جستجوی پیش‌فرض کروم را به بینگ تغییر می‌دهد

مایکروسافت اعلام کرده است که می‌خواهد موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض مرورگر کروم را برای کسانی که از سرویس Office 365 ProPlus استفاده می‌کنند به بینگ تغییر دهد.

مایکروسافت به‌تازگی از تجدیدنظر در برخی برنامه‌های قبلی خود در زمینه‌ی اعمال تغییراتی روی موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض گوگل کروم (Google Chrome)‌ خبر داده است. غول ردموندی حوزه‌ی فناوری در اطلاعیه‌ای گفته است قصد دارد افزونه‌ای برای مرورگر کروم در دسترس قرار دهد که باعث می‌شود موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض آن از گوگل به بینگ تغییر کند. این افزونه که مخصوص کاربران سرویس اشتراکی آفیس ۳۶۵ است، در ابتدا برای مدتی بعد برنامه‌ریزی شده بود؛ بااین‌حال مایکروسافت تصمیم گرفته آن را زودتر در دسترس قرار دهد. 

مایکروسافت در ابتدا قصد داشت افزونه‌ی موردبحث کروم را همراه‌با نسخه‌ی ۲۰۰۲ سرویس آفیس ۳۶۵ پرو پلاس (Office 365 ProPlus) در بین ماه‌های فوریه تا ژوئیه ۲۰۲۰ (بهمن ۱۳۹۸ تا مرداد ۱۳۹۹) منتشر کند؛ بااین‌حال طبق برنامه‌ریزی جدید، ردموندی‌ها قصد دارند این افزونه‌ی جدید را طی ماه جاری میلادی به‌عنوان بخشی از نسخه‌ی ۲۰۰۵ آفیس پرو پلاس در دسترس کاربران این سرویس قرار دهند. مایکروسافت تاکنون تاریخ انتشار دقیق نسخه‌ی ۲۰۰۵ پرو پلاس را اعلام نکرده است.

مایکروسافت طی چند وقت اخیر به‌دفعات تغییراتی در برنامه‌های پیشین خود اعمال و به‌طور معمول دنیاگیری ویروس کرونا را دلیل اصلی آن‌ها اعلام کرده است؛ بااین‌حال این شرکت تاکنون به‌طور مشخص نگفته است که چرا قصد دارد افزونه‌ی کروم را زودتر از موعد مقرر برای کاربران منتشر کند. در روزهای نخست سال جاری میلادی مایکروسافت تقریبا بدون هیاهوی رسانه‌ای اعلام کرد که موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض مرورگر گوگل کروم را روی رایانه‌هایی که آفیس ۳۶۵ پرو پلاس در آن‌ها اجرا می‌شود، به بینگ تغییر می‌دهد.

بینگ موتور جست‌و‌جوی اختصاصی مایکروسافت به‌حساب می‌آید که از آن به‌عنوان یکی از رقبای گوگل یاد می‌شود. آفیس ۳۶۵ پرو پلاس شامل اپلیکیشن‌هایی کاربردی است که در نقش قلب تپنده‌ی سرویس اشتراکی سازمانی آفیس ۳۶۵ ظاهر می‌شوند. البته در نظر داشته باشید که مایکروسافت مدتی پیش سرویس آفیس ۳۶۵ را به مایکروسافت ۳۶۵ تغییرنام داد. در پی این اتفاق، نام سرویس آفیس ۳۶۵ پرو پلاس نیز به مایکروسافت ۳۶۵ اپس (Microsoft 365 Apps) تغییر کرد. 

تغییر موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض کروم به‌منظور پیاده‌سازی کامل پروژه‌ی مایکروسافت سرچ، لازم است؛ مایکروسافت سرچ درزمانی که با حساب کاربری آفیس ۳۶۵ همگام‌سازی شود به کاربران امکان می‌دهد ازطریق نوار آدرس مرورگر به‌دنبال اطلاعات داخلی شرکت بگردند و برای مثال به‌راحتی اسناد خاصی را که در وان‌درایو یا شیرپوینت قرار گرفته‌اند، پیدا کنند. این امکان از مدت‌ها پیش توسط مرورگر اختصاصی مایکروسافت یعنی اج ارائه می‌شود. مرورگری که در اتفاقی کاملا قابل‌پیش‌بینی به‌صورت پیش‌فرض از موتور جست‌و‌جوی بینگ استفاده می‌کند.

مشتریان مایکروسافت در روزهای نخست اعلام این خبر تلاش کردند به‌روش‌های مختلف سیاست جدید ردموندی‌ها را موردانتقاد قرار دهند؛ آن‌ها به‌دفعات سعی کردند از تصمیم جدید مایکروسافت به‌عنوان «دست‌برد غیرقانونی در مرورگر کروم» یا «تزریق بدافزار به آن» یاد کنند. مشتریان می‌گویند این اقدام مایکروسافت در راستای وابسته‌کردن مرورگر کروم به موتور جست‌و‌جوی بینگ انجام می‌شود و به‌همین دلیل کاری اشتباه است. چند هفته نگذشته بود که مایکروسافت کمی از مواضع خود عقب‌نشینی کرد و گفت افزونه‌ی جدید کروم را به‌صورت خودکار برای کاربران آفیس ۳۶۵ پرو پلاس فعال نخواهد کرد. از آن زمان تاکنون، اطلاعات چندانی درمورد اقدامات دقیقی که مایکروسافت قصد دارد انجام دهد نمی‌دانستیم؛ تا اینکه سرانجام اطلاعیه‌ی جدید ردموندی‌ها منتشر شد.

طبق اطلاعیه‌ی جدید مایکروسافت، این شرکت قصد دارد ازطریق به‌روزرسانی ماه مه سرویس مایکروسافت ۳۶۵ اپس که از آن با نام نسخه‌ی ۲۰۰۵ یاد می‌شود، نصب افزونه‌ی ویژه‌ی کروم را به‌منظور تغییر موتور جست‌و‌جوی پیش‌فرض آن از گوگل به بینگ، پیشنهاد کند. این افزونه که در ابتدا برای نسخه‌ی ۲۰۰۲ برنامه‌ریزی شده بود، اکنون قرار است با نسخه‌ی ۲۰۰۵ در دسترس قرار گیرد. افزونه‌ی جدید کروم قرار است ابتدا اواخر ماه جاری میلادی برای آن‌دسته از رایانه‌های مبتنی‌بر ویندوز ۱۰ منتشر شود که بیلدهای جدید را ازطریق کانال ماهانه (Monthly Channel) دریافت می‌کنند.

کانال دیگری تحت عنوان (Monthly Channel (Targeted برای دریافت بیلدها وجود دارد که به کاربران امکان می‌دهد نگاهی اولیه به به‌روزرسانی ماهانه بیندازند؛ رایانه‌هایی که بیلدهای جدید را ازطریق کانال (Monthly Channel (Targeted دریافت می‌کنند تا اواسط ماه جاری میلادی افزونه‌ی جدید را دریافت خواهند کرد. ناگفته نماند بیلدهای کانال (Monthly Channel (Targeted حدودا یک هفته پیش از Monthly Channel منتشر می‌شوند.

مایکروسافت در حال حاضر جزئیات دقیق مربوط‌به کانال‌های دیگر را اعلام نکرده است. این شرکت در بخش توضیحات کانال‌های Semi-Annual Channel و (Semi-Annual Channel (Targeted از عبارت «مشخص خواهد شد» استفاده کرده است. براساس اطلاعات رسمی، به‌روزرسانی بعدی مایکروسافت ۳۶۵ اپس ازطریق کانال Semi-Annual Channel احتمالا نسخه‌ی ۲۰۰۸ است و انتشار آن برای ماه اوت ۲۰۲۰ (مرداد و شهریور ۱۳۹۹) برنامه‌ریزی شده. 

مایکروسافت همچنین به تشریح این موضوع پرداخته است که افزونه‌ی جدید کروم تحت چه شرایطی و به چه صورتی روی دستگاه‌ها نصب می‌شود. بسیاری از منتقدان در روزهای نخست اعلام این پروژه از مایکروسافت درخواست کردند که اجازه‌ی نصب کردن یا نکردن افزونه را برای‌شان صادر کند. به‌همین دلیل تنها کسانی که تمایل داشته باشند می‌توانند افزونه‌ی کروم را برای تغییر موتور جست‌وجوی پیش‌فرض آن از گوگل به بینگ نصب کنند. ادمین سرویس مایکروسافت ۳۶۵ اپس با فعال کردن تیک گزینه‌ای خاص در بخش تنظیمات، می‌تواند تعیین کند که خواستار دریافت افزونه‌ی گوگل است یا خیر.

 نکته‌ی مهم دیگری نیز مطرح می‌شود. سرویسی ویژه که فعلا نام آن را نمی‌دانیم در پس‌زمینه‌ی دستگاه‌ها اجرا خواهد شد؛ این سرویس تنظیماتی را که ادمین مایکروسافت ۳۶۵ اپس روی این سرویس اعمال کرده موردبررسی قرار می‌دهد و اگر تشخیص دهد که تیک مربوطه فعال شده است، افزونه‌ی کروم را نصب می‌کند. نصب سرویسی که در پس‌زمینه اجرا می‌شود به‌صورت خودکار اتفاق خواهد افتاد. این سرویس درواقع بخشی از بیلد جدید مایکروسافت ۳۶۵ اپس به‌حساب می‌آید که انتشار آن ازطریق کانال‌های Monthly Channel و (Monthly Channel (Targeted اتفاق می‌افتد. مایکروسافت می‌گوید سرویس موردبحث تنها برای رایانه‌هایی در دسترس قرار می‌گیرد که عضو اکتیو دایرکتوری (Active Directory) باشند. ردموندی‌ها در بیانیه‌ی جدید خود به‌وضوح اعلام می‌کنند سرویس ویژه‌‌ای که در پس‌زمینه اجرا می‌شود روی دستگاه‌هایی که صرفا عضو دامنه‌ی آژور اکتیو دایرکتوری (Azure Active Directory موسوم‌به AAD) باشند نصب نخواهد شد.

مایکروسافت همچنین در بیانیه‌ی خود روش‌هایی به کاربران ارائه می‌دهد تا اگر تمایلی به استفاده از سرویس موردبحث ندارند از نصب آن روی رایانه جلوگیری کنند. این شرکت همچنین ازطریق این دستورالعمل به کاربرانش امکان می‌دهد سرویس یادشده را حتی پس از نصب روی رایانه، حذف کنند. برخی افراد ممکن است با خود فکر کنند که مایکروسافت امکان دارد در آینده ازطریق آن به‌هر دلیلی بدون اجازه‌ی کاربر و بدون توجه به فعال شدن تیک مربوطه، افزونه‌ی کروم را روی رایانه نصب کند. بااین‌حال مایکروسافت چنین احتمالی را رد می‌کند. مایکروسافت در بخش نهایی اطلاعیه‌ی جدید خود می‌گوید برنامه‌ای مشابه به‌منظور انتشار افزونه‌ای ویژه برای مرورگر موزیلا فایرفاکس دارد. 

دیدگاه شما کاربران زومیت در این زمینه چیست؟

منبع computerworld
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده