آسفالت 9 و بازی‌های دیگر را ازطریق فیسبوک تجربه کنید

دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
مطالعه 3 دقیقه
فیسبوک اعلام کرد کاربرانش ازاین‌پس می‌توانند برخی بازی‌ها را ازطریق سرورهای ابری تجربه کنند. این جدی‌ترین تلاش فیسبوک برای حضور در حوزه‌ی گیمینگ ابری محسوب می‌شود.
تبلیغات

فیسبوک جدیدترین غول صنعت فناوری است که به بازار گیمینگ ابری (Cloud Gaming) وارد می‌شود؛ البته سرویسی که فیسبوک ارائه می‌دهد اندکی با سرویس‌های مشابه فرق دارد. آمازون و گوگل سرویس‌‌هایی اختصاصی در حوزه‌ی گیمینگ ابری دارند که برای دسترسی به آن‌ها باید پول پرداخت کنید؛ با‌این‌حال سرویس فیسبوک برخلاف سرویس آمازون و گوگل به‌رایگان دردسترس قرار دارد. اگر دقیق‌تر بگوییم، فیسبوک سرویس مستقل راه‌اندازی نکرده و بازی‌های ارائه‌شده‌ی این شرکت به اپلیکیشن فعلی اضافه شده‌اند. چندین نمونه از بازی‌های مذکور هم‌اکنون ‌اجراشدنی هستند.

جیسون رابین، قائم‌مقام بخش بازی در فیسبوک، می‌گوید:

بازی‌های رایگان (Free-to-Play) ارائه می‌دهیم، بازی‌هایی که حداقل در آغاز راه تأخیر ندارند. وعده‌ی ارائه‌ی سرویسی را نمی‌دهیم که بتواند بازی‌ها را با وضوح 4K و نرخ ۶۰ فریم‌برثانیه ارائه دهد تا شما مجبور باشید ماهانه هفت دلار به ما پول بدهید.همچنین، شما را مجبور نمی‌کنیم که سخت‌افزار جدیدی نظیر کنترلر بخرید.

بر اساس گفته‌های رابین، دلیل اصلی تمایل فیسبوک به حوزه‌ی گیمینگ ابری این است که فیسبوک می‌تواند به‌لطف این حوزه، بازی‌هایی را ارائه دهد که توانایی ارائه‌شان را دارد. فیسبوک بیش از یک دهه پیش با بازی FarmVille در صنعت بازی وارد شد و به موفقیت فراوانی دست یافت. این بازی مبتنی‌بر فلش (Flash) بود. فیسبوک چند سال بعد در پلتفرم Instant Games سراغ HTML5 رفت. هر دو فناوری یادشده تا حد زیادی باعث می‌شوند بازی نهایی نسبتا کوچک و ساده باشد. 

بازی آسفالت 9 روی فیسبوک گیمینگ / Facebook Gaming

جیسون رابین می‌گوید به‌لطف فضای ابری، فیسبوک می‌تواند بازی‌های پیچیده‌تری را سریع و یکپارچه ارائه دهد. بازی‌هایی که برپایه‌ی HTML5 ساخته شده‌اند، قرار نیست از دسترس خارج شوند. درواقع، اپلیکیشن فیسبوک ازاین‌پس قرار است درکنار بازی‌های یادشده شامل بازی‌های جدیدی باشد که ازطریق سرورهای ابری استریم می‌شوند. راه‌اندازی سرویس جدید فیسبوک چندان دورازانتظار نبود؛ زیرا این شرکت سال گذشته‌ی میلادی، سرویس گیمینگ PlayGiga را خرید که به شرکتی اسپانیایی تعلق داشت تا به‌نوعی مسیر را برای روی‌کار‌آوردنِ سرویس اختصاصی خودش هموار کند. 

بازی‌های ابری رایگان فیسبوک از امروز به‌صورت بتا منتشر شده‌اند. اکثر بازی‌ها قبلا برای اندروید منتشر شده‌اند؛ ازجمله Asphalt 9 و Mobile Legends: Adventure. فیسبوک می‌گوید بازی‌های ابری در ابتدا برای کاربران ساکن در آمریکا، مانند کالیفرنیا و تگزاس و ایالت‌های بخش شمال‌شرقی و ایالت‌های میانه‌ی ساحل اقیانوس اطلس دردسترس قرار می‌گیرند.

همچنین، بازی‌های یادشده قرار است ازطریق نسخه‌ی وب و اپلیکیشن فیسبوک روی اندروید منتشر شوند. رابین می‌گوید: «فعلا سرویس را برای iOS منتشر نکرده‌ایم و همین موضوع مشکلی بزرگ برایمان محسوب می‌شود. اپل نمی‌گذارد فیسبوک مرورگر را باز و بازی را اجرا کند.» به‌طور کلی، اپل قوانینی سرسختانه برای سرویس‌های حوزه‌ی گیمینگ ابری دارد. 

بازی گلف روی فیسبوک گیمینگ / Facebook Gaming

به‌غیر از جدیدبودن بازی‌ها، نحوه‌ی تجربه‌ی آن‌ها قرار نیست برای کاربران فیسبوک تفاوت خاصی با دیگر بازی‌ها داشته باشد. روند کلی بدین‌صورت است که فیسبوک را باز و بازی را انتخاب می‌کنید. سپس، روی آن کلیک می‌کنید و وارد بازی می‌شوید. سرویس جدید فیسبوک شامل قابلیت‌های مفید و جالبی است که از بین آن‌ها می‌توانیم به سیستمی ویژه اشاره کنیم که امکان می‌دهد روی پلتفرم‌های مختلف بازی را ادامه دهید، این سیستم به حساب کاربری فیسبوک وابسته است. برای مثال، اگر Asphalt 9 را ازطریق فیسبوک بازی کنید و سپس تصمیم بگیرید نسخه‌ی موبایلی را دانلود کنید، تمامی پیشرفت‌هایی که در بازی به‌دست آورده‌اید، به نسخه‌ی موبایلی منتقل می‌شود؛ به‌شرط استفاده از حساب کاربری فیسبوک.

رویکردی که فیسبوک برای حوزه‌ی گیمینگ ابری در پیش گرفته تفاوت‌هایی با رویکرد سرویس‌هایی مثل Google Stadia یا Amazon Luna دارد. فیسبوک نمی‌خواهد روی فناوری‌های پیشرفته‌ای  مانور دهد که برای سرویس استفاده کرده است و علاقه‌ای به استفاده از بازی‌های انحصاری بزرگ در پلتفرم ندارد. سرویس جدید بیشتر همچون افزونه‌ای برای اپلیکیشن فیسبوک محسوب می‌شود. 

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی سرویس بازی فیسبوک چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات