لایکا M10 Monochrom معرفی شد؛ دوربین مونوکروم ۴۰ مگاپیکسلی

لایکا M10 Monochrom معرفی شد؛ دوربین مونوکروم ۴۰ مگاپیکسلی

پس از گذشت ۵ سال از معرفی دوربین M-Monochrom Typ 246، لایکا دوربین مونوکروم دیگری برای طرفداران عکاسی سیاه و سفید معرفی کرده است.

لایکا (Leica) آخرین بار در سال ۲۰۱۵ دوربین مونوکرومی (تک‌رنگ) با نام M مونوکروم (Typ 246) معرفی کرد. اکنون پس از گذشت ۵ سال، شرکت آلمانی لایکا دوربین مونوکروم جدیدی برای دوست‌داران عکاسی سیاه و سفید رونمایی کرده است.

دوربین‌های مونوکروم

در دوربین‌های رنگی، مقداری از نور واردشده به حسگر هنگام عبور از فیلترهای رنگی از دست می‌رود. ازآنجایی‌که دوربین‌های مونوکروم فاقد فیلترهای رنگی هستند، می‌توانند تمامی پرتوهای نور واردشده به هر پیکسل را ضبط کنند و درنتیجه تصاویری با وضوح بالاتر به‌ثبت برسانند. همچنین ازآنجایی که تصاویر ثبت‌شده توسط دوربین‌های مونوکروم نیازی به استفاده از الگوریتم‌های دی‌-موزاییک (demosaicing) برای ساخت تصویر رنگی ندارند، اثر مویر (Moiré) در آن‌ها به‌وجود نمی‌آید و نیازی به استفاده از فیلترهای تارکننده‌ی تصحیح فرکانس (آنتی آلیاسینگ یا AA) در آن‌ها نیست. تمام این موارد باعث می‌شوند حساسیت دوربین‌های مونوکروم به‌مراتب از دوربین‌های رنگی بالاتر، و تصاویر ثبت‌شده توسط آن‌ها شارپ‌تر باشد. برای آشنایی بیشتر با دوربین‌های مونوکروم می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

Leica M10 Monochrom

دوربین لایکا M10 Monochrom همانند نسل قبل خود از نوع بدون آینه و فول فریم است و از مانت اتصال لنز لایکا M استفاده می‌کند. رزولوشن دوربین مونوکروم لایکا از ۲۴ به ۴۰ مگاپیکسل ارتقاء و گستره‌ی حساسیت آن که در نسل پیش ۳۲۰ تا ۲۵۰۰۰ بود، به ۱۶۰ تا ۱۰۰۰۰۰ افزایش پیدا کرده است تا لایکا بتواند ادعا کند عکاسی با M10 «تجربه‌ای بی‌رقیب از عکاسی سیاه و سفید» دراختیار عکاسان قرار می‌دهد. در این میان، مقدار آغازین ۱۶۰ در بازه‌ی ISO، برای دوربینی که فاقد فیلتر بایر است، بسیار تأثیرگذار است.

ازلحاظ طراحی ظاهری دوربین، لایکا M10 مونوکروم فاقد لوگوی قرمز نمادید Leica است. دوربین مونوکروم جدید لایکا از برخی بهودهای لایکا M10-P ازجمله بدنه‌ی باریک‌تر، دایال اختصاصی ISO و «کم‌صداترین شاتر مکانیکی بین تمامی دوربین‌های خانواده‌ی لایکا M» بهره می‌برد. از دیگر پیشرفت‌های Leica M10 Monochrom نسبت به نسل قبل می‌توان به اضافه‌شدن کنترل‌های لمسی و وای‌فای داخلی با قابلیت همگام‌شدن با نرم‌افزار FOTOS 2.0 لایکا اشاره کرد. باوجود تمام بهبودها، M10 مونوکروم برخلاف نسل قبل از قابلیت فیلم‌برداری بی‌بهره است.

دوربین مونوکروم لایکا M10 / Leica M10 monochrome

دوربین‌های مونوکروم همواره ابزارهای عکاسی خاصی برای عکاسانی با نیازهای خاص به‌شمار می‌رفته‌اند و هدف از ارائه‌ی آن‌ها هیچ‌گاه بازار مصرفی متداول و عکاسان غیرحرفه‌ای نبوده است؛ اما اگر عکاسی قصد دارد به بالاترین وضوح، دامنه‌ی دینامیک و جزئیات در تصاویر خود برسد، راهی به‌جز استفاده از دوربین‌های مونوکروم ندارد. 

همان‌طور که در زیر مشاهده می‌کنید، دوربین جدید لایکا قادر است تصاویری با جزئیات بسیار بالا به‌ثبت برساند. می‌توانید برای مشاهده‌ی تصاویر در ابعاد اصلی روی آن‌ها کلیک کنید (توجه داشته باشید تصاویر در رزولوشن اصلی و بدون فشرده‌سازی هستند و حجم بیشتر آن‌ها بالای ۲۰ مگابایت است).

نمونه تصویر سیاه و سفید دوربین مونوکروم لایکا M10 / Leica M10 monochrome image samples

منبع petapixel
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده