چه کسی بهترین جایگزین ایلان ماسک در جایگاه مدیرعاملی تسلا خواهد بود

چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵
مطالعه 4 دقیقه
با وجود توییت‌های جنجالی ایلان ماسک احتمال داده می‌شود که او روزی از مدیرعاملی تسلا کنار گذاشته شود؛ در صورت این اتفاق چه شخصی بهترین جایگزین خواهد بود؟
تبلیغات

این‌طور که از اخبار پیدا است، شرایط تسلا بعد از تحویل دادن ۲۵۰ هزار وسیله‌ی نقلیه در سال گذشته کمی آرام گرفته و شرکت تمرکز بیشتری روی تولید مدل 3 در چین گذاشته است. اما ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا همیشه با توییت‌های جنجالی خود در صدر اخبار قرار می‌گیرد. او در توییت خود نوشته بود تسلا در سال ۲۰۱۹ حدود ۵۰۰ هزار وسیله‌ی نقلیه تولید خواهد کرد که این رقم ۱۰۰ هزار عدد بیشتر از رقمی است که تسلا پیش از این در برنامه‌های آتی شرکت اعلام کرده بود. او با انتشار توییت دیگری جمله‌ی خود را تصحیح کرد و نوشت:

منظورم از این حرف این بوده که نرخ تولید تسلا تا پایان سال ۲۰۱۹ حدودا به ۵۰۰ هزار وسیله‌ی نقلیه نزدیک خواهد بود (تولید هفته‌ای ۱۰ هزار ماشین) اما میزان عرضه همچنان همان ۴۰۰ هزار وسیله‌ی نقلیه‌ای است که پیش از این اعلام شده بود.

این اولین باری نیست که ایلان ماسک با توییت‌های جنجالی خود حاشیه ایجاد می‌کند. توییتی که چند ماه پیش در مورد خصوصی‌سازی تسلا منتشر کرده بود باعث شد با حکم کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا (SEC) به مدت سه سال از ریاست هیئت مدیره‌‌ی این شرکت کنار گذاشته شود. از آنجایی که توییت‌های او تأثیر قابل‌توجهی روی ارزش سهام تسلا می‌گذارد، شاید در آینده‌ای نزدیک از مقام مدیرعاملی تسلا کنار گذاشت شود. در صورت بروز چنین اتفاقی چه کسانی بهترین انتخاب برای جایگزینی او خواهند بود؟

۱- جی‌بی استرابل (JB Straubel)، رئیس فنی تسلا

JB Straubel

استرابل از سال ۲۰۰۴ همراه تسلا بوده و بعد از ماسک به‌عنوان مهم‌ترین کارمند شرکت شناخته می‌شود. او از دانشگاه استنفورد فارغ‌التحصیل شده و مسئول رسیدگی به چالش‌های مهندسی برق تسلا (باتری‌ها و سوپرشارژرها) است.

استرابل بیش از یک دهه در این شرکت کار کرده و با تمامی فرایند‌های آن آشنا است. اگر روزی ایلان ماسک از سمت خود استعفا دهد یا مجبور به انجام این کار شود، استرابل گزینه‌ی خوبی برای جایگزینی است.

مسئله این است که آیا خودش هم راضی به انجام این کار می‌شود؟ تسلا تابه‌حال مشکلات و بحران‌های زیادی را تجربه کرده و استرابل همیشه در انجام کارهای خود درکنار ایلان ماسک ثابت قدم بوده است.

۲- گوین شاتول (Gwynne Shotwell)، رئیس و مدیر ارشد فنی اسپیس‌ ایکس

Gwynne Shotwell

گوین شاتول مدیر عملیات شرکت اسپیس‌ایکس یعنی شرکت دیگری است که ایلان ماسک مدیرعامل آن است. بعد از مشکلاتی که در سال ۲۰۱۸ برای ایلان ماسک با همان توییت جنجالی پیش آمد، نام گوین همیشه بین افرادی بود که از بهترین جایگزین‌ها برای ایلان ماسک هستند.

گوین فارغ‌التحصیل دانشگاه نورت‌وسترن و یک مهندس و ریاضی‌دان است. او مدیر توانمندی است که عملیات روزانه‌ی اسپیس‌ایکس را نظارت می‌کند و ایلان ماسک احترام زیادی برای او قائل است.

۳- تونی پوساواتز (Tony Posawatz)، مدیر سابق خط شوی ولت و مدیرعامل فیسکر

Tony Posawatz

بعید به نظر می‌رسد مدیر اجرایی صنعت خودروسازی سنتی مدیرعامل شرکت جدیدی شود که همه‌ی کارها را با روش خودش انجام می‌دهد. اما اگر این اتفاق بیفتد، پوساواتز گزینه‌ی خوبی برای جایگزینی خواهد بود. او کارمند قدیمی جنرال موتورز است که شوی ولت هیبرید الکتریکی گازی را در سال ۲۰۱۰ به بازار عرضه کرد و سپس در سال ۲۰۱۲ در شرکت فیسکر مشغول به کار شد. فیسکر یکی از رقبای تسلا بود که در سال ۲۰۱۳ ورشکسته شد.

چند سالی می‌شود که او از جریان اصلی کسب‌وکار ماشین خارج شده اما می‌داند برنامه‌های مربوط‌به ماشین‌های الکتریکی را چگونه مدیریت کند و از طرفداران تکنولوژی است.

۴- جان کرافچیک (John Krafcik)، مدیرعامل ویمو

John Krafcik

جان کرافچیک یکی از باتجربه‌ترین و معتبرترین رهبران صنعت خودروسازی است. کرافیچیک ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل هیوندای بود که در سال ۲۰۱۵ به‌عنوان مدیرعامل پروژه‌ی خودروهای خودران گوگل یعنی ویمو استخدام شد. استخدام او در گوگل نشان داد که گوگل پروژه‌ی ماشین‌های خودران را جدی گرفته است. هیچ‌کس نمی‌تواند در صنعت حمل‌ونقل مانند کرافچیک اتومبیل‌های بزرگ و فناوری‌های بزرگ را با یکدیگر ترکیب کند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات