عرضه احتمالی پردازنده گرافیکی انویدیا امپر در فصل چهارم سال جاری

انویدیا احتمالا نسل جدید از پردازنده‌های گرافیکی خود موسوم به امپر را تا فصل چهارم سال جاری به بازار عرضه نخواهد کرد.

اخبار جدید از منابع اطلاعاتی نزدیک به انویدیا ادعا می‌کنند که کارت‌های گرافیک سری RTX 3000 این شرکت مجهز به پردازنده‌ی گرافیکی امپر (Ampere) تا فصل چهارم سال جاری میلادی به بازار عرضه نخواهند شد. کاربری به‌نام AquariusZi در انجمن PC_Shopping که سابقه‌ی قابل‌توجهی در اطلاع‌رسانی پیرامون انویدیا دارد، این خبر را منتشر کرده است.

قطعا تأخیر در عرضه‌ی محصولات جدید تیم سبز، بی‌تأثیر از شیوع ویروس کرونا نخواهد بود. ویروسی که کل اقتصاد جهانی را به حالت تعلیق درآورده است. ازطرفی ظاهرا انودیا تصمیم دارد تا پیش از عرضه‌ی محصولات مبتنی بر امپر، ابتدا واکنش بازار را به محصولات جدید رقیب یعنی AMD مشاهده کند. AMD محصولات سری Big Navi را پیش از فصل چهارم به بازار عرضه خواهد کرد. باوجود معتبر بودن کاربر مذکور در اطلاع‌رسانی پیرامون انویدیا، شرایط جهان و شیوع ویروس کرونا هرلحظه احتمال تغییر دارد و شاید محصولات، در تاریخ زودتری به بازار عرضه شوند.

انویدیا قطعا برنامه‌های ویژه‌ای برای رویداد GTC داشت. آن‌ها اقدام‌های متعددی انجام دادند تا رویداد را باوجود مشکلات موجود، زنده نگه دارند. ابتدا تصمیم بر اتخاذ رویکردهای امنیتی و عدم لغو رویداد گرفته شد. سپس آن‌ها اعلام کردند که GTC به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. تصمیم بعدی، اجرای GTC به‌صورت یک رویداد خبری صرف بود. باتوجه به اینکه با یک رویداد خبری نمی‌توان موج هیاهوی لازم را برای محصولات ایجاد کرد، انویدیا تصمیم گرفت تا رویداد را به‌صورت استریم زنده اجرا کند.

تصمیم‌گیری انویدا پیرامون GTC ارتباط زیادی با تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهان داشت. کارشناسان اعتقاد دارند درحال‌حاضر در لبه‌ی سقوط به یک رکود اقتصادی عظیم هستیم و تحقیقات برای ساخت واکسن ویروس نیز حداقل یک سال دیگر به طول خواهد انجامید. انویدیا که می‌داند شرایط کنونی تقاضا را برای پردازنده‌های گرافیکی حرفه‌ای کاهش می‌دهد، رونمایی از محصولات را به تأخیر انداخت.

انویدیا امپر / Nvidia Ampere

باوجود پیش‌بینی‌های بالا، کاربر افشاکننده دلایل دیگری را هم برای تأخیر در عرضه‌ی محصولات جدید انویدیا ارائه می‌کند. شاید تیم سبز تصمیم دارد تا ابتدا واکنش بازار را به محصول رقیب یعنی AMD Big Navi بررسی کند. مشخصات کنسول بازی جدید مایکروسافت، ایکس‌باکس سری ایکس اطلاعات خیره‌کننده‌ای را پیرامون پردازنده‌ی گرافیکی AMD منتشر کرد و انویدیا ضربه‌ی محکمی خورد. قطعا آن‌ها دیگر نمی‌توانند کارت گرافیک پرچم‌دار خود را با قیمت ۶۹۹ دلار و مشخصاتی معرفی کنند که تنها کمی از یک کنسول قوی‌تر باشد. فراموش نکنید که ایکس‌باکس سری ایکس احتمالا قیمتی حدود ۴۹۹ دلار خواهد داشت.

اطلاعات منتشرشده پیرامون مشخصات و قیمت کنسول جدید ردموندی‌ها، این احتمال را به‌وجود می‌آورد که AMD در محصولات Big Navi نیز همین مشخصات را با قیمتی در محدوده‌ی نزدیک به کنسول عرضه خواهد کرد. درنتیجه بهترین تصمیم برای انویدیا، صبر کردن برای معرفی محصولات رقیب است. به‌هرحال پردازنده‌های گرافیکی شرکت اکنون از لحاظ قدرت و کارایی در بازار فرمان‌روایی می‌کنند و نیازی به معرفی محصول جدید و کاهش قیمت‌ها نیست.

نتیجه‌ی خوب خبر اخیر این است که بالاخره شاهد عرضه‌ی پردازنده‌های گرافیکی AMD Big Navi خواهیم بود. محصولاتی که گیمرها از مدت‌ها پیش منتظرشان هستند. محصولات جدید تیم قرمز که با قابلیت‌های حرفه‌ای و تجهیز به معماری RDNA به بازار عرضه خواهند شد، قطعا جنگ پردازنده‌های گرافیکی را مجددا به اوج می‌رسانند؛ جنگی که چند سالی است در حالت سکون قرار دارد.

انویدیا امپر / Nvidia Ampere

اطلاعات موجود از پردازنده‌ی گرافیکی Ampere

پردازنده‌های گرافیکی امپر تاکنون اخبار و شایعه‌های متعددی را به خود اختصاص داده‌اند. یکی از شایعه‌های بزرگ، ابعاد قالب طراحی پردازنده را ۸۲۶ میلی‌متر مربع ادعا می‌کند. البته فرایند تولیدی مشخص نیست، اما باتوجه به ابعاد عظیم ادعایی، می‌توان فرایندی قدیم و بالغ مانند ۱۲ نانومتری را پیش‌بینی کرد. ازطرفی صرف‌نظر از عمر و بلوغ فناوری هفت نانومتری TSMC، تولید تراشه‌‌ای با ابعاد ۸۲۶ میلی‌متر مربع با استفاده روش شرکت تایوانی، دور از انتظار نیست. درنهایت شایعه‌های دیگر ادعا می‌کنند که شاید انویدیا برای امپر از فرایند هفت نانومتری استفاده کند. به‌هرحال در ادامه‌ی مقاله، تراشه‌ی گرافیکی را هفت نانومتری تصور می‌کنیم.

شاید انویدیا از فناوری هفت نانومتری TSMC بهره ببرد

تراشه‌ای با ابعاد ۸۲۶ میلی‌متر مربع و فناوری تولید هفت نانومتری، بسیار بزرگ و عمیق به‌نظر می‌رسد. چنین مشخصاتی از محصول شرکت انویدیا بعید نیست. آن‌ها قبلا هم به دفعات تلاش کرده‌اند تا قدرت پردازش و توان مصرفی پردازنده‌های خود را به حد اعلی برسانند. محصولاتی که در ورک‌استیشن‌ها به‌کار می‌رفتند و برخی از محصولات سری TITAN از این اصول پیروی می‌کردند. درنهایت پردازنده‌ای گرافیکی با ابعاد مذکور، می‌تواند تمام برنامه‌های AMD را زیر سؤال ببرد. فراموش نکنید که تاکنون هیچ اطلاعاتی از پردازنده‌ی AMD با چنین ابعاد و قابلیت‌‌هایی منتشر نشده است.

RTX دوبرابر سریع‌تر و هسته‌ی تنسور با مهندسی جدید

شایعه‌ها پیرامون پردازنده‌ی گرافیکی جدید انویدیا، شامل یک دیاگرام بلوکی هم می‌شود. این دیاگرام، بهینه‌سازی‌هایی را در سطح معماری پردازنده نشان می‌دهد و همچنین افزایش تمرکز انویدیا را روی فناوری RTX تأیید می‌کند. البته چنین اقدامی ازسوی تیم سبز بعید نیست، چون بخش RTX در پردازنده‌های قبلی سری تورینگ کوچک بود و کاربرد آن را در بازی‌های مخصوص، محدود می‌کرد.

شایعه‌ها جزئیات زیر را به‌عنوان موارد بهینه‌سازی در معماری جدید مطرح می‌کنند:

  • ابعاد واحد INT32 بدون تغییر می‌ماند.
  • واحد FP32 برای بهبود سایه‌زنی دوبرابر می‌شود.
  • کارایی و قدرت هسته‌ی جدید Tensor، دوبرابر می‌شود.
  • حافظه‌ی L1 Data Cache برای عملکردهای جامع بهینه‌سازی می‌شود.
  • معماری کاملا اختصاصی برای گیمینگ RTX و طراحی کاملا جدید RT Core Advanced

ادعای پایانی شایعه‌ها شباهت زیادی به اطلاعات و اخبار بازاریابی انویدیا دارد و به همین دلیل احتمال صحیح بودن آن بالا است. ازطرفی استفاده از عبارت RT Core Advanced آن‌چنان حرفه‌ای به‌نظر نمی‌رسد و درنهایت باید اطلاعات منتشرشده را مانند همه‌ی شایعه‌های دیگر، با کمی شک و تردید در نظر گرفت.

انویدیا امپر / Nvidia Ampere

اطلاعات احتمالی RTX 3080 Ti سری GA103

شایعه‌ها پیرامون محصولات جدید انویدیا به طراحی پردازنده‌ی گرافیکی محدود نمی‌شود. کاربر افشاکننده، دیاگرام‌های بلوکی از پردازنده‌های GA103 و GA104 را هم منتشر کرده است. این پردازنده‌ها، به‌عنوان پردازنده‌های میان‌رده‌ی کاربران عادی شناخته می‌شودند. درواقع آن‌ها محصولاتی هستند که نیاز به پرداخت هزینه‌های عجیب و غریب ندارند. نمونه‌ی حرفه‌ای‌تر، GA103 نام دارد که احتمالا RTX 3080 Ti خواهد بود. شایعه‌ها ادعا می‌کنند که با پردازنده‌ای مجهز به ۶۰ واحد پردازش جریان (SM) و مجهز به ۳،۸۴۰ هسته‌ی CUDA (درصورت درنظرگرفتن نسبت‌های قدیمی) یا ۷،۶۸۰ هسته‌ی CUDA (درصورت درنظر گرفتن نسبت‌های جدید ۱۲۸ هسته برای هر واحد SM) روبه‌رو هستیم. در مقام مقایسه، RTX 2080 Ti مجهز به ۷۲ واحد پردازش جریان و ۴،۶۰۸ هسته‌ی CUDA است.

اگر اطلاعات طراحی بالا را با دوبرابر شدن کارایی RTX ترکیب کنیم که منجر به افزایش کارایی DLSS هم می‌شود، می‌توان افزایش ۵۰ درصدی را در کارایی محصولات جدید نسبت به معماری تورینگ تصور کرد. اگر انویدیا از فرایند تولید هفت نانومتری استفاده کند، می‌توان تمامی این بهبودها را با حفظ توان مصرفی کنونی به‌دست آورد. در بخش دیگری از اطلاعات ادعا می‌شود که GA103 با ۱۰ یا ۲۰ گیگابایت حافظه‌ی vRAM به بازار عرضه می‌‌شود.

انویدیا امپر / Nvidia Ampere

اطلاعات احتمالی RTX 3080 Ti سری GA104

بخش دیگری از اطلاعات، جزئیاتی را از GA104 مطرح می‌کنند که شاید به‌نام RTX 3080، جایگزین RTX 2080 در بازار شود. پردازنده‌ای که با ۴۸ واحد SM و ۳،۰۷۲ هسته‌ی CUDA (براساس نسبت‌های قدیمی) یا ۶،۱۴۴ هسته (با نسبت تبدیل جدید) به بازار عرضه خواهد شد. چنین اعدادی، بهبود نسبی را در مقایسه با محصول کنونی RTX 2080 با ۴۶ واحد پردازش جریان نشان می‌دهد. مجددا اگر اطلاعات منتشرشده صحیح باشند، باتوجه به بهبود قدرت در بخش RTX، شاهد افزایش کارایی به‌میزان قابل‌توجه در محصول جدید خواهیم بود. طبق شایعه‌های منتشرشده، RTX 3080 با حافظه‌ی هشت یا ۱۶ گیگابایتی vRAM و باس ۲۵۶ بیت عرضه می‌شود.

هیچ یک از شایعه‌ها و اطلاعات منتشرشده پیرامون محصولات آتی انویدیا را نمی‌توان با قدرت تأیید یا رد کرد. درنهایت امروز تنها می‌دانیم که اخبار و هیاهوی رسانه‌ای پیرامون پردازنده‌های امپر انویدیا به اوج رسیده است. به‌هرحال باید منتظر GTC 2020 و اطلاع‌رسانی نهایی شرکت باشیم.

منبع wccftech

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید