کروم در نبرد مرورگرها، فایرفاکس را پشت سر گذاشت

طی دو سال اخیر با ظهور مرورگر قدرتمند کروم و بهبود روزافزون فایرفاکس، زمزمه پایان تکیه طولانی مدت مایکروسافت بر قله مرورگرها هر روز بیشتر شنیده می شود. کروم با رشد سریعی که داشته توانسته پس از دو سال فایرفاکس را کنار بزند. فاصله اش با IE همچنان نجومی است اما از آنجا که بیشتر طرفداران کروم، از مرورگر IE به آن نقل مکان کرده اند و با توجه به رشد فزاینده کروم و کاهش روزافزون سهم IE ، اگر مایکروسافت فکری به حال مرورگر خود نکند باید در آینده ای نه چندان دور منتظر تغییرات دیگر و صعود کروم به صدر جدول نیز باشیم.

بر اساس گزارش اخیر StatCounter، مرورگر کروم گوگل در ماه گذشته برای اولین بار توانست از فایرفاکس شرکت Mozilla پیشی بگیرد. در این ماه گوگل توانست 25.69% از سهم بازار جهانی مرورگرها را تصاحب کند و این در حالی است که سهم فایرفاکس تنها 25.23% بود.

برای اینکه پیشرفت کروم را مورد ارزیابی قرار دهیم باید به دو سال پیش برگردیم، هنگامی که این مرورگر تنها 4.66% از بازار را در اختیار داشت در حالی که این نرخ برای فایرفاکس 32.21% بود. از همان موقع تا به امروز، کروم که توانسته فایرفاکس را نیز پشت سر بگذارد، در حال پیشرفت بوده است.

با این حال ذکر این نکته نیز مهم است که با وجود این که کروم بسیاری از کاربران فایرفاکس را جذب خود کرده اما Mozilla طی دو سال گذشته تنها 6.98% از سهم خود را از دست داده است. در واقع اصلی ترین دلیل افزایش این چنینی کاربران گوگل، کاربرانی هستند که Internet Explorer را رها کرده و به این مرورگر رو آورده اند.

در تصویر زیر می توانید میزان افزایش و کاهش تعداد کاربران هر یک از مرورگرها را مشاهده کنید.

small_statcounter-browsers-h

IE همچنان با داشتن سهم 40.63% با اختلاف زیادی در صدر بازار مرورگرها قرار دارد. اما نسبت به نوامبر دو سال پیش که سهمش 56.57% بود، این مرورگر مایکروسافت کاربران زیادی را از دست داده و همین امر منبع اصلی پیشرفت کروم را نمایان می کند.

سایر مرورگرها سهم کوچکی در این بازار دارند. Safari تنها 5.92% و Opera سهم 1.82% را در اختیار دارند.

منبع: HotHardware

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده
تبلیغات

بیشتر بخوانید