۱۰ افزونه کاربردی گوگل کروم برای افزایش بهره‌وری

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۰
مطالعه 8 دقیقه
استفاده از افزونه‌ قابلیت‌های بیشتری در اختیار کاربران مرورگر کروم قرار می‌دهد. در این مقاله ۱۰ افزونه برتر گوگل کروم برای افزایش کاربری را معرفی می‌کنیم.
تبلیغات

بهره‌وری حتی در منظم‌ترین و موفق‌ترین افرادی که می‌شناسید به‌صورت طبیعی به ‌دست نمی‌آید. این دسته از افراد ممکن است از تعداد زیادی ابزار مختلف کمک بگیرند تا آن‌ها را در مسیر اجرای برنامه و دستیابی به اهدافشان یاری کند. مرورگر گوگل کروم افزونه‌های زیادی ارائه می‌کند که در زمینه‌ی افزایش بهره‌وری کاربرد دارند. این برنامه‌های نرم‌افزاری مینیاتوری داخل مرورگر راه‌اندازی می‌شوند و قابلیت‌های مفیدی برای کاربر فراهم می‌کنند.

در ادامه‌ی مقاله قصد داریم بهترین افزونه‌های گوگل کروم با محوریت افزایش بهره‌وری را معرفی کنیم. نصب و استفاده از این برنامه‌ها روی مرورگر گوگل کاملا رایگان است؛ بنابراین هرچه زودتر دست‌به‌کار شوید. شاید همه‌ی موارد معرفی‌شده مناسب شما نباشد؛ اما راه‌اندازی تعدادی از این برنامه‌ها قطعا به کاربر کمک می‌کند بازدهی کاری خود را افزایش بدهد.

افزایش بهره‌وری کاری در اینترنت از آنجایی اهمیت دارد که در دهه‌ی گذشته و با در دسترس قرار گرفتن بیشتر اینترنت، تعداد کاربران فعال در این فضا رشد زیادی داشته است. این موضوع موجب تغییر روند انجام برخی مشاغل و حتی ظهور شغل‌های جدید شده است. از سویی دیگر، در سالی که گذشت همه‌گیری ویروس کووید ۱۹  اینترنت را بسیار شلوغ‌تر و برخی شرکت‌های بزرگ را وادار کرد برای شکستن زنجیره‌ی انتقال بیماری از کارمندان خود بخواهند به‌صورت دورکاری وظایفشان را انجام بدهند. اگر در دسته‌ی افرادی قرار دارید که کارها را در بستر اینترنت انجام می‌دهند، با زومیت همراه باشید تا ۱۰ افزونه کاربردی گوگل کروم برای افزایش بهره‌وری را یک‌به‌یک بررسی کنیم.

Auto Text Expander 2

افزونه Auto Text Expander 2

اگر در مرورگر خود عبارت‌های مشخصی را مدام تایپ می‌کنید، این افزونه برای بهینه‌سازی زمان و مدیریت مفید آن کمک بزرگی به شما خواهد کرد. Auto Text Expander 2 ابزار جذابی است که امکان ایجاد میان‌بر برای عبارت‌های آماده به کاربر می‌دهد تا برای وارد کردن عبارات مشخص و تکرارشونده نظیر آدرس ایمیل، اسم شرکت و حتی جملات کامل از این میان‌برها استفاده کند. برای مثال، می‌توان تعریف کرد که با تایپ mc@ آدرس ایمیل abcdefghijk@workemail.com در متن به ‌نمایش درآید.

Checker Plus for Gmail

افزونه Checker Plus for Gmail

این افزونه برای افرادی کاربرد دارد که زمان زیادی در اینباکس ایمیل‌های دریافتی خود سپری می‌کنند. با کمک این افزونه کاربر قادر است اعلان‌های پاپ‌آپ جیمیل را شخصی‌سازی کند تا بدون باز کردن ایمیل در یک تب جداگانه، لحظه‌به‌لحظه از ایمیل‌های دریافتی آگاه شود. با کلیک روی آیکون این افزونه می‌توان پیش‌نمایش آخرین پیام‌های دریافتی در ایمیل را مشاهده و مدیریت کرد؛ بنابراین کاربر می‌تواند بدون باز کردن جیمیل، پیام‌ها را بخواند، به پیام‌های صوتی گوش بدهد یا ایمیل خاصی را حذف کند.

Dualless

افزونه Dualless

افزونه‌ای فوق‌العاده کاربردی برای افرادی که نیاز دارند از دو مانیتور به‌صورت هم‌زمان استفاده کنند اما از نظر فضا برای قرار دادن دو مانیتور یا بُعد اقتصادی برای خرید دو مانیتور در مضیقه هستند. Dualless به‌عنوان راهکار ارزان جایگزین استفاده از دو مانیتور معرفی می‌شود. این افزونه می‌تواند پنجره‌ی مرورگر شما را به دو بخش تقسیم کند. از طریق این افزونه قادر خواهید بود دو تصویر در اندازه‌‌‌های مختلف و با توجه ‌به نیاز خود در نسبت‌های دلخواه مثلا ۳:۷، ۴:۶، ۵:۵، ۷:۳ و... داشته باشید. فراموش نکنید که این ویژگی رایگان است و هزینه‌ای در بر ندارد.

Focus To-Do: Pomodoro Timer & To Do List

افزونه Focus To-Do: Pomodoro Timer & To Do List

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که کار با کامپیوتر و لپ‌تاپ برای کاربر ایجاد می‌کند، افزایش احتمال حواس‌پرتی و مخدوش‌ کردن تمرکز است. از سویی دیگر، بدون شک مهم‌ترین عنصر اثرگذار در افزایش بهره‌وری، حفظ تمرکز است. Focus To-Do به شما کمک می‌کند زمان‌بندی دقیق‌تری داشته باشید و ابتکار عمل را در مدیریت زمان، حین کار با کامپیوتر به‌ دست بگیرید تا در نهایت سبب افزایش بهره‌وری شما شود. زمان‌سنجی این افزونه بر اساس تکنیک پومودورو ارائه‌شده توسط فرانچسکو چیریلو برنامه‌ریزی می‌شود. تکنیک پومودورو روشی برای مدیریت زمان است که در آن باید ساعات کاری را تقسیم به بخش‌های ۳۰ دقیقه‌ای متشکل از ۲۵ دقیقه کار و ۵ دقیقه استراحت کنید. بدین ترتیب باید متعهد شوید ۲۵ دقیقه با تمرکز کامل کار کنید و سپس ۵ دقیقه استراحت داشته باشید. این افزونه به شما کمک می‌کند بدون استفاده از موبایل یا ساعت، تکنیک پومودورو را اجرا کنید و از حواس‌پرتی احتمالی در امان بمانید.

Google Tone

افزونه Google Tone

این افزونه جادوی خالص فناوری است. با نصب این افزونه روی مرورگر کروم می‌توان آدرس‌های URL را به‌جای کپی و پیست کردن فقط با یک کلیک ارسال کرد. روش کار این افزونه بسیار عجیب است و باعث می‌شود جادوی فناوری را بار دیگر به‌ نظاره بنشینید. Google Tone آدرس URL را تبدیل به امضای صوتی خاصی می‌کند و کامپیوترهای دیگری که در اطراف باشند با دریافت صدای تولید‌شده از طریق میکروفون، آن را مجددا تبدیل به آدرس URL می‌کنند.

برای مثال، فرض کنید در محیط شرکت هستید و قصد دارید یک صفحه‌ی وب برای همکار خود ارسال کنید، ابتدا این افزونه را روی مرورگر کروم کامپیوتر مبدأ و مقصد نصب کنید، سپس صفحه‌ی وب مورد نظر را بارگذاری کنید و روی آیکون گوگل تون که در نوار ابزار بالا به ‌نمایش در‌آمده است، کلیک کنید. بلافاصله کد صوتی تولید می‌شود که از طریق بلندگوی کامپیوتر مبدأ مخابره خواهد شد و تمام کامپیوترهای اطراف که کد صوتی را دریافت کنند و افزونه‌ی گوگل تون را داشته باشند، آن را تبدیل به آدرس URL می‌کنند. سپس اعلان مربوط به صفحه‌ی وب به ‌نمایش درمی‌آید و کاربر با کلیک روی آن می‌تواند آن وب‌سایت را بارگذاری کند.

Noisli

افزونه Noisli

صداها و به‌طورکلی آنچه افراد در حین کار کردن می‌شنوند، تأثیر مستقیم روی بازدهی آن‌ها دارد و می‌تواند مانع کار کردن یا بهبود فرایند انجام کار شود. Noisli به افراد کمک می‌کند با ایجاد فضای صوتی کنترل‌شده، صداهای مزاحم محیط را خنثی کنند و تمرکز عمیق‌تری داشته باشند. در این افزونه مجموعه‌ای از صداهای طبیعت مثل باران، امواج دریا، جنگل، شعله‌های آتش وجود دارند. این قبیل صداها علاوه‌ بر حذف عوامل برهم‌زننده‌ی تمرکز، سبب آرامش می‌شوند؛ در نتیجه نرخ بهره‌وری را به ‌طرز چشمگیری بهبود می‌بخشند.

Stay Focusd

افزونه Stay Focusd

Stay Focusd مناسب و کاربردی برای جلوگیری از هدر دادن وقت در وب‌سایت‌هایی است که غالبا باعث می‌شوند مدیریت زمان از کنترل افراد خارج شود. سازوکار افزونه بدین صورت است که آدرس وب‌سایت‌هایی را در آن وارد می‌کنید که می‌دانید فقط برای گذران وقت به آن‌ها سر می‌زنید. سپس باید برای هر وب‌سایت محدودیت زمانی روزانه مشخص کنید تا با تمام ‌شدن محدودیت زمانی، آدرس وب‌سایت در ادامه‌ی روز توسط افزونه Stay Focusd مسدود شود تا بتوانید روی کار خود تمرکز کنید. البته، این دسته از ابزار فقط جنبه‌ی هشدار دارند و همچنان بار اصلی حفظ تمرکز و تعهد بر دوش کاربر است.

Zoom Scheduler

افزونه Zoom Scheduler

افزونه‌ی اپلیکیشن Zoom برای کروم به کاربر امکان می‌دهد برای برگزاری جلسه‌ی مجازی از طریق این برنامه مستقیما روی تقویم گوگل (Google Calendar) برنامه‌ریزی کند. بعد از ثبت برنامه در تقویم گوگل کاربر می‌تواند فقط با یک کلیک جلسه را آغاز کند. از آنجایی ‌که لینک دعوت به جلسه‌ی زوم بلافاصله بعد از ثبت در تقویم گوگل برای مخاطبان ارسال می‌شود، آن‌ها می‌توانند به‌سرعت در جلسه حاضر شوند.

Office Editing for Docs, Sheets & Slides

افزونه Office Editing for Docs, Sheets & Slides

ابزاری هوشمندانه که امکان ویرایش و نمایش فایل‌های ورد، اکسل و پاورپوینت را از طریق Google Docs،وSheets و Slides فراهم می‌کند. نکته‌ی مهم درباره‌ی این افزونه، بی‌نیازی به نصب مجموعه‌ی نرم‌افزاری آفیس روی کامپیوتر است؛ زیرا تمام فرایند ویرایش و نمایش را در محیط مرورگر ممکن می‌کند. برای بهره‌مندی کامل از این افزونه بهتر است گوگل درایو داشته باشید.

Grammarly

افزونه Grammarly

هر نوشته‌ای دارای تعدادی غلط املایی و گاهی اشتباه‌ دستوری یا نگارشی است که به دلیل کم‌دقتی رخ می‌دهند. وجود افزونه‌ای مثل Grammarly به کاربران کمک می‌کند  این اشتباه‌های غیر عمدی را به حداقل برسانند. البته، شاید هوش مصنوعی گرداننده‌ی گرامرلی هنوز نتواند پیچیدگی‌های زبانی را درک کند و کاربر را از آن‌ها آگاه سازد؛ اما برای اطلاع از غلط‌های املایی و برخی ساختارهای ساده در نوشتار قطعا می‌تواند کاربردی باشد. این افزونه برای زبان انگلیسی کاربرد دارد.

شما کاربران زومیت از کدام افزونه‌های گوگل کروم بیشتر استفاده می‌کنید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات