بهترین مرورگر ویندوز 2024 برای کارهای مختلف

جمعه ۱۸ فروردین ۱۴۰۲ - ۲۳:۰۰
مطالعه 11 دقیقه
اتصال دائم باتری لپ‌تاپ به برق
حجم زیادی از کارهای روزمره ما ازطریق مرورگرها انجام می‌شود؛ اما بهترین مرورگر ویندوز کدام است؟
تبلیغات

جستجو در اینترنت با مرورگر، تماشای ویدئو آنلاین با مرورگر، مطالعه در وب‌سایت محبوب با مرورگر حتی در موارد مختلفی کارکردن و پول درآوردن امروز ما از طریق مرورگر انجام می‌شود؛ اما آیا از بهترین مرورگر ویندوز استفاده می‌کنیم؟

با درنظر گرفتن اینکه حجم زیادی از فعالیت‌های کاربران به‌صورت آنلاین دنبال می‌شود، انتخاب مرورگر اهمیت زیادی پیدا می‌کند. به‌خصوص اگر از سیستم‌عامل ویندوز استفاده می‌کنید بهترین مرورگر ویندوز نه‌تنها باید گشت‌وگذار در فضای آنلاین را ساده و سریع کند، بلکه باید توانایی کنترل امنیت و حریم‌شخصی را نیز داشته باشد.

از سویی دیگر، شاید برخی از بهترین مرورگرهای ویندوز گزینه‌های بیشتری برای شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی دراختیار شما بگذارند. تعداد دیگری از مرورگرها شاید منابع بیشتری از سیستم اشغال کنند و در عین حال مرورگرهای سبکی وجود داشته باشند که به‌صورت بهینه‌تری از منابع سیستم استفاده می‌کنند.

نوع دیگری از مرورگرهای ویندوز هستند که تمرکز آن‌ها حفظ حریم شخصی و مخفی‌کردن هویت دیجیتالی کاربر است و ابزار امنیتی فراوانی برای این منظور ارائه می‌کنند که علاوه‌بر محافظت در برابر بدافزارها، از شناسایی و ردیابی کاربر توسط شرکت‌ها نیز جلوگیری خواهند کرد.

چگونه از ردیابی شدن در اینترنت جلوگیری کنیم؟
بسیاری از وب‌سایت‌ها کاربران را ردیابی می‌کنند تا آگهی‌های هدفمند به آن‌ها نمایش دهد. اما راهکارهایی برای جلوگیری از ردیابی آنلاین وجود دارد.
چگونه از ردیابی شدن در اینترنت جلوگیری کنیم؟

ما در دورانی قرار داریم که مرورگرها بیش‌از پیش اهمیت پیدا کرده‌اند و با فراگیرشدن دورکاری یا انتقال بین مشاغل مختلف، کاربرد مرورگرها شکل هدفمندتری به‌خود گرفته است؛ بنابراین، توسعه‌دهندگان این نرم‌افزارها همواره تلاش کردند مطابق با نیاز کاربران پیش بروند و ویژگی‌هایی طراحی کنند که قابلیت‌های نوآورانه‌ای در راستای برآورده کردن نیاز کاربران پیشکش کنند.

بااین‌همه، در این مقاله قصد داریم بهترین مرورگرهای ویندوز را معرفی کنیم. اگرچه گزینه‌های پیشنهادی در این مقاله، تنها گزینه‌های موجود نیستند و دلایل زیادی وجود دارند که کاربری بخواهد از یک مرورگر خاص استفاده کند و توجهی به نام‌های شناخته‌شده نداشته باشد.

برای انتخاب بهترین مرورگر ویندوز، مرورگرهای مختلف را از جهات متفاوت، از رابط کاربری گرفته تا امنیت و سرعت و میزان اشغال منابع سیستم مقایسه کرده‌ایم.

همچنین، امکان دسترسی به آن در سیستم‌عامل‌های مختلف برای یکپارچگی بیشتر در کاربری و راحتی استفاده از مرورگر و امکان سفارشی‌سازی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

دیگر معیاری که برای انتخاب بهترین مرورگر ویندوز در سال ۲۰۲۳ میلادی باید درنظر گرفت، سازگاری و یکپارچگی آن با هوش مصنوعی خواهد بود. مثل همیشه با زومیت همراه باشید.

۵- مرورگر Vivaldi

محیط مرورگر Vivaldi

بهترین مرورگر شخصی با تأکید مفرط بر حفظ حریم شخصی کاربر است که محبوبیت زیادی بین کاربران حامی حریم خصوصی دارد. این مرورگر در سال ۲۰۱۶ میلادی منتشر شد.

ویوالدی در حالی که گزینه‌های فراوانی برای شخصی‌سازی ارائه می‌دهد، بر حفظ حریم شخصی تمرکز دارد. ویژگی‌های رابط کاربری خلاقانه آن مزیت رقابتی با سایر مرورگرها به‌حساب می‌آید و پشتیبانی از افزونه‌های کروم آن را تبدیل به انتخاب فوق‌العاده‌ای می‌کند.

مرورگر ویوالدی زاییده فکر توسعه‌دهندگان سابق مرورگر اپرا است و شبیه به اپرا، دقیقاً چیزهایی دارد که آن را از سایر مرورگرها متمایز می‌کند. درواقع، بی‌راه نیست اگر بگوییم مرورگر ویوالدی تماماً وقف هدف سفارشی‌سازی شده است و کاربر می‌تواند تقریباً همه‌ی بخش‌های آن را از طریقه‌ی وبگردی تا چگونگی ظاهر رابط کاربری، تغییر دهد.

در کالبد ویوالدی، کرومیوم نقش بسته است که باعث می‌شود به‌راحتی افزونه‌های کروم را روی آن استفاده کنید؛ اما کاملاً با سایر مرورگرهای مبتنی‌بر کرومیوم تفاوت دارد.

شما می‌توانید سایت‌ها را در نوار کناری سنجاق کنید، نوارابزار را هرجا که می‌خواهید قرار دهید و فونت و ترکیب رنگ‌ها را طبق سلیقه خود تغییر دهید و علاوه‌بر بوک‌مارک‌ها و تاریخچه، پنل یادداشت داشته باشید.

همچنین، امکان سفارشی‌سازی سازوکار جستجو و اختصاص نام مستعار به موتورهای جستجو و تغییر سازوکار زبانه‌ها و گروه‌بندی کردن و بسیاری قابلیت دیگر دردسترس شما قرار می‌گیرد.

یکی از قابلیت‌های جالب مرورگ ویوالدی شاید امکان نمایش نمودار از تاریخچه باشد که می‌تواند به شما نشان دهد چه میزان زمان را صرف گشت‌وگذار در وب‌سایت‌ها می‌کنید. قابلیت Tab Stacks نیز موهبتی برای هرکسی است که تلاش می‌کند چندین زبانه باز را پیگیری کند.

اگر جز آن دسته از افراد هستید که می‌خواهید بهترین مرورگر ویندوز فقط امکان تغییر ظاهر رابط کاربری داشته باشد و نمی‌خواهید با فرایندهای پیچیده‌تر درگیر شوید، مرورگر ویوالدی مناسب شما نخواهد بود.

اما، برای کاربران حرفه‌ای که دقیقاً می‌دانند به‌دنبال چه چیزی هستند و می‌دانند که می‌خواهند مرورگرشان چگونه کار کند، استفاده از مرورگر ویوالدی حکم بهترین مرورگر ویندوز را دارد.

۴- گوگل کروم

Google Chrome 83 / گوگل کروم ۸۳

مرورگری برای تموم فصول با کاربردی همه‌جانبه که با جود سرعت خوب در عملکرد، امکان توسعه، استفاده بین سیستم‌عامل‌های مختلف و سازگاری با اکثر افزونه‌ها؛ به‌دلیل اشغال بیش‌از حد منابع سخت‌افزاری نتوانست در رتبه‌ی بالاتری قرار بگیرد.

اگر تقلید را صادقانه‌ترین حالت تأیید و ستایش درنظر بگیریم، پس گوگل باید استفاده مایکروسافت از موتور کرومیوم در مرورگر اج را به‌فال نیک بگیرد و از این بابت خوشحال باشد و نسبت‌به خود حس خوبی داشته باشد.

اما، همه‌چیز تقلیدی نیست و جنبه‌هایی در مرورگر مایکروسافت اج وجود دارد که در آن‌ها گوگل بزرگ شکست خورده است و مهم‌ترین آن بهینه‌سازی مصرف منابع خواهد بود.

مرورگر گوگل کروم با اینکه در فهرست بهترین مرورگرهای ویندوز قرار می‌گیرد؛ اما به‌دلیل اشغال حریصانه منابع سخت‌افزاری شهرت زیادی دارد و می‌تواند در سیستم‌های دارای سخت‌افزار ضعیف، سرعت به‌شدت کمی داشته باشد.

۱۰ افزونه کاربردی گوگل کروم برای افزایش بهره‌وری
۱۰ افزونه کاربردی گوگل کروم برای افزایش بهره‌وری
مطالعه '8

قابلیت Tab Freezing با این منظور طراحی شد که به‌صورت خودکار زبانه‌هایی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، بعداز مدتی متوقف شوند تا در مصرف منابع سیستم صرفه‌جویی شود؛ اما همچنان، موفق نشدند عطش سخت‌افزاری گوگل کروم را برطرف کنند.

مرورگر کروم به‌هیچ وجه مرورگر بدی نیست، بالعکس، مرورگری فوق‌العاده با مجموعه‌ی وسیعی از افزونه‌ها است که همگام‌سازی کارآمدی بین سیستم‌عامل‌های مختلف دارد و ویژگی‌های جذابی ازجمله، پرکردن خودکار فرم‌ها و ابزار مفید برای توسعه‌دهندگان وب را ارائه می‌کند.

از دیگر قابلیت‌های این مرورگر می‌توان به هشدار درباره نشت آدرس ایمیل اشاره کرد یا فراهم‌کردن DNS ایمن و مسدودسازی محتوای مخرب مانند اسکریپت‌ها و تصاویر آلوده. مرورگر گوگل کروم همچنین، ای‌پی‌آی WebXR را برای AR و VR فعال می‌کند و ویژگی دارک‌مود آن نیز جستجو در وب را در شب آسان می‌کند.

این قابلیت‌ها همگی خوب هستند؛ اما به‌نظر می‌رسد فایرفاکس در بخش حفاظت از حریم‌شخصی گوگل کروم را شکست می‌دهد و مرورگر اج نیز تجربه کاربری بهتری را رقم می‌زند و دیگر مرورگرها نیز این ترس را به‌همراه ندارند که مانند گوگل زیادی در زندگی مجازی ما نفوذ کرده باشند.

۳- مرورگر اپرا

ادغام اوپرا با ChatGPT

بهترین مرورگر ویندوز برای جمع‌آوری محتوا است که با پروکسی داخلی ارائه می‌شود و ویژگی‌های امنیتی فوق‌العاده‌ای دارد و جذابیت رابط کاربری و طراحی ظاهری آن نیازی به تعریف ندارد. اما، دیگر خبری از Opera Turbo نیست و نمی‌توان مرورگر اپرا را سریع‌ترین مرورگر ویندوز به‌حساب آورد.

مرورگر اپرا در لحظه‌ای که آن را برای اولین‌بار اجرا کنید، راه خود را از سایر مرورگرهای ویندوز جدا می‌کند و صفحه راه‌اندازی اولیه به شما این امکان را می‌دهد تا:

  • مسدودکننده تبلیغات درونی را فعال کنید.
  • از ابزار تغییر آی‌پی داخلی آن استفاده کنید.
  • ولت کریپتوی مرورگر را برای حساب و رمزارزهای خود به‌کار بگیرید.
  • از نوار کناری امکان ارسال و دریافت پیام درون مرورگر را فعال کنید.
  • به‌راحتی حالت دارک‌مود را روشن یا خاموش کنید.
Opera GX LVL2

چنین آغاز شکوهمندی شایسته یکی از بهترین مرورگرهای ویندوز است. از سویی دیگر، اگر اهل بازی‌های ویدئویی هستید، حتماً به‌جای اپرا، مرورگر Opera GX را امتحان کنید. این نسخه از مرورگر اپرا به‌طور اختصاصی برای گیمرهای طراحی شده است و به‌صورت یکپارچه از توییچ و Razer Chroma پشتیبانی می‌کند.

مرورگر اپرا دیگر مرورگر مبتنی‌بر کرومیوم است؛ بنابراین، عملکرد سریعی دارد و امکان نصب افزونه از کتابخانه کروم را نیز فراهم می‌کند. علاوه‌براین، ایده‌های جالبی نظیر Flow را به ارمغان می‌آورد. این قابلیت برای افرادی طراحی شده است که اغلب دوست دارند مطالب زیادی را برای مراجعه بعدی ذخیره کنند.

بنابراین، اگر دائماً برای خودتان لینک‌های جالب را ایمیل می‌کنید، با کمک قابلیت Flow می‌توانید به‌آسانی اشتراک‌گذاری محتوا از مرورگر اپرا در گوشی هوشمند خود به مرورگر اپرا در کامپیوتر شخصی یا لپ‌تاپ یا بالعکس را انجام دهید.

با به‌روزرسانی R5 اخیر مرورگر اپرا طراحی بهتر و اپلیکیشن‌های یکپارچه بیشتری از جمله واتساپ و مسنجر فیسبوک به آن اضافه شده است و این شرکت تمام تلاش خود را به‌کار گرفته تا مطمئن شود مرورگری دراختیار کاربران قرار می‌دهد که همه‌کاره باشد و نیاز کاربران بیشتری را برطرف می‌کند.

همچنین، شرکت اپرا به‌تازگی مرورگر را به کروم‌بوک‌های گوگل آورده‌اند و دست صاحبان و دانشجویان بالقوه را برای انتخاب باز گذاشته‌اند. ازسویی دیگر، نگاهی به ویندوز ۱۱ و اینکه چطور یک استور جدید می‌تواند در آینده‌ای نزدیک دردی از کاربران دوا کند، داشته‌اند.

مرورگر اپرا، ویژگی‌های کاربردی زیادی دارد؛ اما آنچه بیش‌از پیش توجه را به‌خود معطوف می‌کرد، دیگر در نسخه دسکتاپ این مرورگر دردسترس نیست که Opera Turbo نام داشت.

این قابلیت داده‌های صفحات وب در سطح اینترنت، برای مثال تصاویر را فشرده می‌کرد تا بارگذاری صفحات سریع‌تر شود. این ویژگی به‌خصوص برای مناطقی که اینترنت ضعیفی دارند مفید بود.

متأسفانه، این ویژگی اکنون فقط در نسخه موبایل مرورگر اپرا دردسترس است. البته، حالت ذخیره باتری در مرورگر ویندوز همچنان وجود دارد که باعث می‌شود زمانی که سرعت دانلود کاهش می‌یابد نگران تمام شدن باتری لپ‌تاپ نباشید.

مرورگر اپرا در سال‌های اخیر به‌سرعت بهبود یافته است و با توجه به تمرکز آن بر گسترش کاربران هدف، از گیمرها گرفته تا دانشجویان، تبدیل به مرورگری شده است که در سال ۲۰۲۳ می‌تواند مورد توجه بیشتری قرار بگیرد.

اکنون نیز با ادغام هوش مصنوعی در مرورگر اپرا می‌توان امید داشت که روز به روز به قابلیت‌های این مرورگر افزوده شود و گام‌های بزرگ‌تری برای دستیابی به جایگاه برتر بردارد.

۲- موزیلا فایرفاکس

حریم خصوصی فایرفاکس

فایرفاکس بهترین مرورگر ویندوز برای کاربران حرفه‌ای و حفاظت از حریم شخصی به‌حساب می‌آید که در سیستم‌عامل‌های مختلف نیز امکان نصب دارد. این مرورگر انعطاف‌پذیری بالایی دارد و همگام‌سازی آن در سیستم‌عامل‌های مختلف به‌خوبی انجام می‌شود؛ اما همچنان در همگام سازی به‌آسانی کروم نخواهد بود.

البته، معایب فایرفاکس شامل سرعت کم در برابر اعدادی از رقبا و اشغال حجم زیادی از حافظه رم می‌شود که شاید موجب شود عده‌ای از آن دوری کنند.

با‌این حال، مرورگر فایرفاکس به‌نظر عده‌ای نقش ابزار چندکاره‌ی اینترنت را ایفا می‌کند. این مرورگر می‌تواند درصورت انتشار آدرس ایمیل در نشت‌های بزرگ اطلاعاتی به کاربر هشدار دهد، پاپ‌آپ‌های مزاحم مجوز اعلان را مسدود کند و از ردیابی fingerprinting جلوگیری کند.

فایرفاکس یکی از بهترین مرورگرهای ویندوز برای پخش ویدئوی آنلاین به‌شمار می‌رود زیرا امکان پخش ویدئوی تصویر در تصویر را در نسخه‌ی سیستم عامل مک نیز ارائه می‌کند.

مانند گذشته مرورگر فایرفاکس همچنان قابلیت سفارشی‌سازی نشبتاً عمیقی دارد و علاوه‌بر ظاهر، می‌توانید با افزودن افزونه‌ها و پلاگین‌های مختلف آن را مطابق میل خود بهینه کنید.

به‌طور کلی، تعمیرات اساسی سال گذشته عملکرد آن را به طرز چشمگیری بهبود بخشید و آن را از کروم پیش انداخت، به‌گونه‌ای که حتی در سخت‌افزار نسبتاً متوسط، روان و باثبات ظاهر می‌شود.

هرقدر که مرورگر فایرفاکس را دوست داشته باشیم، به‌همان اندازه نگران آینده آن نیز خواهیم بود. برای مثال، سال ۲۰۱۹ سال خوبی برای موزیلا نبود زیرا بحران به‌وجود آمده توسط یک افزونه در ماه می آن سال، به مشکلاتی دامن زد که پیتر سینت‌آندره و متیو میلر ادعا کردند: «نتیجه‌ی داشتن مجموعه‌ای به‌هم پیوسته از سیستم‌های پیچیده بود که در تیم‌های مربوطه به خوبی درک نشدند.»

در نتیجه، نبود تیم‌های داخلی تضمین کیفیت بیشتر مورد توجه قرار گرفت، زیرا بیشتر فرایندهای تضمین کیفیت موزیلا در آن زمان برون‌سپاری می‌شد و در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی (۱۳۹۹ خورشیدی) دسته‌ای از گروه‌های اصلی تضمین کیفیت در دوره‌ای از تعدیل انبوه نیرو، اخراج شدند و توسعه‌دهندگان یکی از بهترین مروگرهای ویندوز را دچار مشکلات بیشتر کردند.

بنابراین، امیدواریم پس‌از گذشت این مدت راه حل مناسبی برای فائق‌آمدن بر بحران تیم‌های تضمین کیفیت پیدا کرده باشند و در بحبوحه‌ی به‌کارگیری هوش مصنوعی در ابعاد مختلف فناوری، تیم توسعه‌دهندگان فایرفاکس از رقبا عقب نمانند.

۱- مرورگر مایکروسافت اج

منوی کناری چت بات بینگ در مایکروسافت اج

مایکروسافت اج بهترین مرورگر ویندوز مناسب کسانی است که به ابزارهای حریم‌خصوصی شفاف نیاز دارند و اکنون با ادغام هوش مصنوعی می‌تواند به یکی از بهترین دستیارها نیز تبدیل شود.

این مرورگر در حال حاضر به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض ویندوز ۱۱ شناخته می‌شود و مایکروسافت واقعاً می‌خواهد سرویسی ارائه دهد تا همه‌ی کاربران به‌صورت خودجوش مرورگر اج را به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض استفاده کنند. البته، روش استفاده از بینگ جدید در حال حاضر الزاماتی دارد که خودجوش نیستند.

سرعت بسیار بالای مرورگر اج و حریم‌شخصی شفاف و امکان ذخیره وب‌سایت‌ها به‌عنوان اپلیکیشن از جمله نکاتی است که باعث می‌شود این مرورگر در جایگاه اول بهترین مرورگرهای ویندوز قرار بگیرد.

پیش‌تر در مقاله‌ای بلندبالا به بررسی ویژگی‌های مرورگر مایکروسافت اج پرداختیم. اما، متأسفانه کاربرانی که کامپیوترهای قدیمی با پردازنده‌های ضعیف‌تر از یک گیگاهرتز دارند، فرصت بهره‌مندی از این برنامه را نخواهند داشت.

کاربران قدیمی‌تر شاید به‌خاطر داشته باشند که مایکروسافت حکم نقش منفی‌ها را در میدان مبارزه مرورگرها ایفا می‌کرد که در نهایت باعث خیزش فایرفاکس و گوگل کروم شد. اما، اکنون مایکروسافت در کنار فرشتگان قدم برمی‌دارد و وجود کد کرومیموم در کالبد بازطراحی شده مرورگر اج جان تازه‌ای به این مرورگر بخشیده است.

نسخه‌ی کرومیوم مایکروسافت اج به‌طرز قابل توجهی سریع‌تر از نمونه‌ی قبلی است و شامل ویژگی‌های کاربردی ازجمله خوانش متن، امکان انتقال ویدئو به دستگاه‌های کروم‌کست و صفحه آغازین شبیه به مرورگر اپرا و افزونه‌های مفیدی مثل مدیریت رمزعبور، مسدودساز تبلیغات و... می‌شود.

علاوه‌براین، می‌توان با مرورگر مایکروسافت اج صفحات وب‌سایت‌ها را به‌عنوان یک اپلیکیشن ذخیره کرد و بعداً به‌عنوان برنامه‌ای مستقل و بدون راه‌اندازی مرورگر، اجرا کرد. این قابلیت برای ذخیره صفحات Google Docs و توییتر بسیار کارآمد خواهد بود.

در مایکروسافت اج گزینه‌های شخصی‌سازی فراوانی وجود دارد و ازطرفی صفحه‌ی مربوط به سرویس‌ها و حریم‌شخصی اساساً می‌تواند گل سرسبد مجموعه قابلیت‌های این مرورگر تلقی شود که تنظیمات گیج‌کننده را شفاف می‌کند.

افزون‌براین، صفحه مجوزهای سایت (Site Permissions) کنترل دقیقی بر روی کارهایی که سایت‌های خاص قادر به‌انجام آن خواهند بود، دراختیار کاربر قرار می‌دهد که از فرایندهای مربوط به پاپ‌آپ‌ها و مسدودسازی تبلیغات گرفته تا دسترسی دستگاه‌های MIDI و پخش خودکار رسانه‌های مختلف را پوشش می‌دهد.

مرورگر مایکروسافت شباهتی زیادی به کروم دارد و سازوکار آن نیز شبیه کروم است؛ اما همچنان در سرعت و صرفه‌جویی در منابع از کروم پیشی می‌گیرد، بماند که گزینه‌های سفارشی‌سازی و شخصی‌سازی گسترده‌ای ارائه می‌کند و یکپارچگی آن با هوش مصنوعی ChatGPT امکان جستجوی خلاصه‌تر و گفتگو با چت‌بات را برای کاربر فراهم می‌کند.

مرورگر مایکروسافت اج در سیستم‌عامل اندروید نیز دردسترس است اما آیا این مرورگر بهترین مرورگر اندروید نیز به‌حساب می‌آید؟

جمع‌بندی

بهترین مرورگر ویندوز می‌تواند براساس نیاز هر فرد متفاوت باشد، برای مثال اگر دغدغه حریم شخصی و ردیابی در اینترنت را دارید، شاید انتخاب فایرفاکس یا مرورگر Brave و Tor که در این فهرست گنجانده نشده‌اند، منطقی‌تر باشد؛ اما، برای پخش ویدئو در Tor ممکن است دچار مشکل شوید.

از سویی دیگر، شاید بخواهید توجه ویژه‌ای به شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی داشته باشید که شما را به‌سمت استفاده از مرورگرهای متن‌باز سوق می‌دهد. به‌هرحال، فهرست بلندبالای بهترین مرورگرهای ویندوز را می‌توان با نام‌بردن از Slimjet و سافاری همچنان ادامه داد.

شاید جالب باشد که بدانید در انتخاب بهترین مرورگر ویندوز کم‌تر به آمار و ارقام توجه شده است، که اگر قرار بر این امر بود گوگل کروم با ۶۵٫۸ درصد کاربران دسکتاپ (نه فقط ویندوز) در صدر قرار می‌گرفت و پس‌از آن مایکروسافت اج با ۱۱٫۱۲ درصد، سافاری ۱۰٫۹۱ درصد، فایرفاکس ۶٫۴۸ درصد، اپرا ۳٫۱۷ درصد و اینترنت اکسپلورر همچنان با ۰٫۶۴ درصد فهرست را تشکیل می‌دادند.

البته، در آمار فوق ۲٫۷ میلیون کاربر مرورگر ویوالدی درنظر گرفته نشده که با توجه به حدود ۱۲۰ میلیون کاربر IE بعید است این مرورگر در جایگاه خوبی قرار بگیرد. اما، همیشه اکثریت به‌معنای انتخاب بهتر نیست و به‌همین دلیل در انتخاب بهترین مرورگر ویندوز میزان کاربران نقش تأثیرگذاری نداشته است.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره بهترین مرورگر ویندوز چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات