ردیاب‌های خواب؛ بهبود کیفیت خواب یا سیستمی برای برهم زدن آرامش

ردیاب‌های خواب؛ بهبود کیفیت خواب یا سیستمی برای برهم زدن آرامش

آیا واقعا ردیاب‌های خواب به افزایش آرامش و بهبود کیفیت خواب کمک می‌کنند یا مانع آسایش و آرامش کاربر هستند؟  

درحالی‌که بسیاری از کاربران از دستگاه‌های ردیاب خواب برای بهبود کیفیت خواب خود استفاده می‌کنند، اما همواره این سؤال مطرح می‌شود که آیا واقعا دستگاه‌های ردیاب خواب می‌توانند بر کیفیت خواب تأثیر مثبتی داشته باشند یا اینکه برعکس، خواب و آرامش صاحبان خود را برهم می‌زنند و نتیجه‌ی معکوس خواهند داشت؟

تعدادی از پژوهشگران خواب در گفتگویی با نیویورک تایمز در مورد قابلیت اطمینان ردیاب‌های خواب هشدار دادند. پژوهشگران معتقدند که داده‌های ناقص و ردیابی‌هایی که دستگاه‌های ردیاب خواب انجام می‌دهند، ممکن است نه‌تنها آرامش کاربر را برهم بزنند، بلکه حتی داده‌هایی که در اختیار او قرار می‌دهند نیز اطلاعاتی نباشد که به بهبود کیفیت خواب کمک کند. 

خواب

دکتر کلی بارون از دانشگاه یوتا، بررسی‌های مختلفی روی خواب افرادی که از دستگاه‌های ردیاب استفاده می‌کنند، انجام داده و معتقد است ردیاب‌های خواب برای دریافت داده‌های مورد نیاز خود، باعث انفصال خواب می‌شوند. او باور دارد که ردیاب‌های خواب، اغلب وضعیت خواب کاربر را به‌درستی رصد نمی‌کنند و در بیشتر مواقع به کاربر هشدار می‌دهند که باید تحت درمان پزشکی قرار گیرد و خود چنین داده‌هایی باعث افزایش اضطراب و تشویش کاربر و در نتیجه برهم‌خوردن آرامش او برای خواب آسوده خواهد بود. 

دکتر کلی بارون در سال ۲۰۱۷، مقاله‌ای علمی در مورد خواب کامل به‌همراه یکی دیگر از پژوهشگران خواب منتشر کرد. او در همان مقاله نیز به این موضوع اشاره کرده بود که احتمالا ردیاب‌های خواب باعث افت کیفیت خواب خواهند شد. Fitbit نیز با انجام مطالعه‌ی تحقیقی دیگری درباره‌ی ردیاب‌های خواب نشان داد که ردیاب‌های پوشیدنی خواب دقت زیادی دارند. فیت‌بیت اعلام کرد که آنچه ردیاب‌های خواب پوشیدنی به‌عنوان نتایج بررسی خود نشان می‌‌دهند، دقتی برابر با ۷۰ درصد دقت تجهیزات پزشکی و ۹۰درصد تحلیل توسط مختصصان را دارد.

با افزایش تدریجی استفاده از ردیاب‌های پوشیدنی و رشد صنعت فناوری‌های مربوط‌به سلامت، ردیاب‌های خواب نیز به‌صورت فزاینده‌ای به هدفی برای کسب‌وکارها‌ی تجاری تبدیل شده‌اند. اخیرا شرکت Pokémon، اپلیکیشن جدیدی به نام Sleep Pokémon معرفی کرد که به موضوع ردیابی خواب را بیش‌ازپیش به موضوعی سرگرم‌کننده تبدیل کرده بود. 

تبدیل خواب به جریانی از داده‌ها، تنها می‌تواند باعث اضطراب و بی‌خوابی کاربران چنین دستگا‌ه‌هایی شود. عموم کاربران چنین دستگاه‌هایی قبل و بعد از خواب مجبور هستند با گوشی هوشمند سروکار داشته باشند و همین مسئله ممکن است عامل بی‌خواب آن‌ها باشد. پس به‌نظر می‌رسد که ردیاب‌های خواب بر بهبود کیفیت خواب شما تأثیر مثبتی ندارند و وقتی فردی در ساعاتی از شب برای آنکه خوابش ببرد به‌ناچار با گوشی هوشمند یا اپلیکیشن‌های خواب کار کند، همین کار بر اضطراب او می‌افزاید.

دکتر سیم خُسلا، مدیر بخش پزشکی مرکز خواب داکوتای شمالی می‌گوید:

لازم است تا به درک درستی از فناوری‌های مرتبط با موضوع خواب برسیم و درکنار منابع اطلاعاتی ارزشمندی که دراختیار ما قرار می‌دهند، به محدودیت‌‌های مربوط‌به این فناوری‌ها نیز توجه کنیم.

منبع techradar
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده