نگاه نزدیک به اکسپریا ایر سونی (Xperia Ear)

نگاه نزدیک به اکسپریا ایر سونی (Xperia Ear)

یکی از محصولات جدید سونی از خانواده‌ی اکسپریا، Xperia Ear است و قرار است به کاربران کمک کند تا بسیاری از امور مورد نظر خود را بدون نیاز به لمس گوشی انجام دهند. در ادامه با نگاه نزدیک زومیت به اکسپریا ایر همراه باشید.

سونی امروز اطلاعات بیشتری را درباره‌ی Xperia Ear که اولین بار در کنگره‌ی جهانی موبایل رونمایی شد، در اختیار خبرنگاران قرار داد. سونی قصد دارد با این هدفونِ هوشمند کوچک، کاربران را وارد نوع جدیدی از ارتباطات کند. از طریق این هدفون می‌توان تماس گرفت، مکالمه برقرار کرد، پیامک ارسال کرد، از سرویس مسیر یابی صوتی بهره برد، به دنبال موضوع خاصی در گوگل یا ویکی‌پدیا گشت و اموری شبیه به آنچه دستیارهای صوتی مانند سیری یا گوگل ناو انجام می‌دهند را بدون لمسی گوشی انجام داد. 

Xperia Ear

این گجتِ پوشیدنی دارای دو میکروفون در قسمت جلو و عقب است تا صدای باکیفیت و بدون نویز را از کاربر دریافت کرده و پس از جداسازی صدای محیط از آن، به گوشی موبایل منتقل کند. این صدا می‌تواند برای ارسال دستورات صوتی یا مکالمه با دیگران مورد استفاده قرار گیرد. 

اما این دستیار صوتیِ پوشیدنی در دنیای واقعی چه کاربردی دارد؟

مثلا اگر تماس از دست رفته‌ای داشته باشید، بلافاصله پس از قرار دادن اکسپریا ایر در داخل گوش، به واسطه‌ی سنسور فاصله‌سنجی که در آن وجود دارد، متوجه می‌شود که شما آماده‌ی شنیدن اعلانیه‌ها یا اطلاعات مفید هستید و در این حالت به شما اطلاع‌رسانی می‌شود که از فلان شخص یک تماس از دست رفته مثلا در حدود ۱۵ دقیقه‌ی پیش دارید. سپس پیشنهاد می‌دهد که در صورت تمایل از آن بخواهید که با شخصی که از وی تماس از دسته رفته دارید، تماس گرفته شود. اگر بله پاسخ دهید، تماس برقرار شده و می‌توانید مکالمه‌ی خود را انجام دهید. 

Xperia ear

این موضوع دقیقا درباره‌ی پیامک‌های خوانده نشده نیز قابل استفاده است. 

اگر جلسه‌ای از قبل تنظیم کرده‌ایم، اکسپریا ایر در موعد مقرر به شما یاددآوری می‌کند تا جلسه‌ی خود را از دست ندهید؛ اما اگر بخواهید جلسه را لغو کنید می‌توانید از طریق دستیار صوتی از این گجت بخواهید تا حضور شما در جلسه را لغو کند. 

علاوه بر اجرای این دستورات، اکسپریا ایر قادر است گزارش آب و هوا را در اختیارتان قرار دهد، تیتر آخرین اخبار را برایتان بخواند، گزارش وضعیت ترافیک تا مقصد مورد نظرتان را برایتان بگوید، یا شما را از طریق صدا، به مقصد مورد نظرتان راهنمایی کند. 

Xperia Ear

سونی می‌گوید هر چند اطلاعات مورد نظر کاربر را از موتورهای جستجو و وب‌سایت‌هایی همچون ویکی‌پدیا استخراج می‌کند، اما فناوری اختصاصی خود را برای دستیار صوتی استفاده کرده است و این دستیار با گوگل ناو متفاوت است. این دستیار صوتی در دیگر ابزارهای جدید سونی شامل Xperia Agent نیز مورد استفاده قرار گرفته است و در واقع بخشی از راه‌حل سونی برای اینترنت اشیاء هم به حساب می‌آید. 

از آنجایی که به عنوان نماینده‌ی زومیت در نشست خبری سونی در ژاپن حضور داشتم، با اکسپریا ایر کار کردم. این ابزار بیشتر شبیه به یک هدفون بلوتوث است که به سنسورهای مختلف مجهز شده تا همچون ابزاری هوشمند عمل کند. بلافاصله پس از قرار دادن هدست بر روی گوش، پیغامی پخش می‌شود و اگر پیام خوانده نشده یا تماس از دست رفته داشته باشید، اطلاع رسانی می‌شود. در قسمت داخلی هدفون بخشی در نظر گرفته شده است که وقتی ابزار را درون گوش‌تان قرار می‌دهید، در داخل لاله‌ی گوش جا می‌گیرد تا هدفون در گوش ثابت باقی بماند. این بخش قابل تنظیم است تا در گوش‌ افراد مختلف به خوبی جای بگیرد. بخشی از بدنه‌ی بیرونی این ابزار همچون یک دکمه عمل می‌کند و می‌توانید از طریق اپلیکیشن واسط در موبایل، عملکرد آن را تنظیم کنید. مثلا می‌توانید تنظیمات را طوری اعمال کنید که اگر این دکمه را برای دو ثانیه نگاه داشتید دستور خاصی اجرا شود. این دستور می‌‌تواند اطلاع رسانی از اعلانیه‌ها، گزارش آب و هوا یا فعال شدن دریافت دستورات صوتی و غیره باشد. 

Xperia Ear

اکسپریا ایر تنها ۶.۸ گرم وزن دارد و ابعاد آن، ۲۹.۳ در ۱۵.۲ در ۲۵.۲ میلی‌متر است. به همراه این محصول، یک جعبه‌ی فلزی استوانه‌ای شکل در اختیار مشتری قرار می‌گیرد که نه تنها وظیفه‌ی نگهداری این گجت در برابر ضربات احتمالی در هنگام حمل را برعهده دارد، بلکه وقتی Xperia Ear را در آن قرار می‌دهید، شروع به شارژ شدن می‌کند.

اکسپریا ایر هنوز یک نمونه‌ی اولیه است؛ اما سونی تلاش می‌کند که این ابزار را به زودی روانه‌ی بازار مصرف‌کننده کند. 

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده