تلویزیون‌های ۲۰۲۳ چگونه بزرگ‌ترین نقص‌های OLED را برطرف خواهند کرد؟

چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۰
مطالعه 7 دقیقه
تلویزیون Q80A سامسونگ
نمایشگاه CES امسال OLED های روشن‌تر را نوید می‌داد؛ اما LCD ها هنوز یک مزیت عمده دارند.
تبلیغات

تلویزیون‌های OLED کانون توجه بسیار از افراد هستند؛ اما هنوز این فناوری جای کار دارد. طبق معمول، CES امسال در لاس‌وگاس تعداد زیادی از تلویزیون‌های آینده را به نمایش گذاشت که بسیاری از آن‌ها مبتنی‌بر OLED بودند. ما شاهد اندازه‌های بزرگ‌تر تلویزیون‌ها و افزایش رقابت بین سازندگان پنل‌های OLED بودیم؛ اما جالب‌توجه‌ترین پیشرفت، ادعای افزایش حداکثر روشنایی بود.

صفحه‌نمایش کم‌نور از مدت‌ها‌پیش نقطه‌ضعف نمایشگرهای OLED، به خصوص در مقایسه با رقبای ارزان‌تر LCD بوده است.

از‌سوی‌دیگر، بااینکه تلویزیون‌های OLED سال ۲۰۲۳ تا حد زیادی بهبود داده شده‌اند و قابلیت‌های شگفت‌انگیزی را ارائه می‌دهند، هنوز سال‌ها طول می‌کشد تا بتوان یک تلویزیون OLED را در اتاق نشیمن پر از نور قرار داد.

مشکل روشنایی OLED

اگر معایب تلویزیون OLED را در مقایسه‌با تلویزیون LCD فهرست کنیم، می‌توان به قیمت و روشنایی اشاره کرد. OLEDها باوجود داشتن رنگ‌های تیره و عمیق، به‌طور قابل‌توجهی کم‌نورتر از نمایشگرهای LCD هستند. رنگ مشکی تیره هنوز هم به صفحه‌نمایش در ارائه‌ی کنتراست بالاتر از حد معمول کمک می‌کند و تلویزیون‌های OLED خوب می‌توانند محتوای HDR چشمگیری را نشان دهند؛ اما روشنایی کلی کم‌تر باعث می‌شود لذت‌بردن از تصویر در تلویزیون OLED در اتاقی روشن یا قرارگرفتن زیر نور سخت باشد.

بیایید تلویزیون‌های ال‌جی را به‌عنوان مثال در نظر بگیریم. وب‌سایت FlatPanelsHD که در زمینه‌ی تلویزیون و نمایشگر تخصص دارد اعلام کرد که تلویزیون G2 سال ۲۰۲۲ ال‌جی‌، روشنایی تمام‌صفحه ۲۶۹ نیت را به‌صورت پیش‌فرض در حالت SDR و ۱۶۶ نیت را در حالت HDR ثبت کرده است. از‌سوی‌دیگر، در وب‌سایت RTINGS.com، مقدار ۱۹۹ نیت در حالت SDR و ۱۷۷ نیت درحالت HDR گزارش شده است. این ارقام تفاوت محسوسی با پریمیوم‌ترین تلویزیون ال‌سی‌دی 4K ال‌جی، LG QNED90 دارد. طبق بررسی RINGS، این تلویزیون Mini LED با نمایش کامل رنگ سفید در حالت SDR به ۵۷۱ نیت و در حالت HDR به ۶۲۲ نیت می‌رسد.

البته باید به کیفیت تصویر بیشتر از حداکثر روشنایی تمام‌صفحه تلویزیون اشاره کرد. وقتی صحبت از HDR غنی به میان می‌آید، LG G2 2022 نسبت به Mini LED QNED90 (به ترتیب ۹۷۶ نیت در مقابل ۷۵۹ نیت) برتری دارد. سطح مشکی عمیق تلویزیون OLED و گستره‌ی دینامیکی بیشتر، رنگ‌ها و جزئیات بیشتری را در مناطق تاریک ایجاد می‌کند.

ازسو‌ی‌دیگر، وقتی صحبت از انتخاب تلویزیون برای اتاقی روشن می‌شود که افراد بتوانند صفحه‌نمایش را از زوایای کناری مشاهده کنند، توانایی روشنایی تمام‌صفحه باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

حقیقت تلخ این است که حتی باوجود تلویزیون‌های OLED که امسال وعده داده شد، آن‌ها واقعا برای اتاق‌های تاریک‌تر بسیار مناسب‌تر هستند.

تلویزیون‌های OLED جدید ال‌جی

در CES امسال، ال‌جی به OLEDهای روشن‌تر اشاره کرد. تلویزیون‌های OLED سال ۲۰۲۳ ال‌جی شامل سری G3 دارای صفحه‌نمایش‌های ۵۵، ۶۵ و ۷۷ اینچی 4K هستند که ادعا می‌کنند تا ۷۰ درصد روشن‌تر از تلویزیون‌های OLED مرسوم هستند. ال‌جی می‌گوید این تلویزیون‌ها قابلیتی به نام Brightness Booster Max دارند که از معماری به‌روزرسانی‌شده «کنترل نور و الگوریتم‌های تنظیم نور» استفاده می‌کنند و در سایر تلویزیون‌های OLED سال ۲۰۲۳ ال‌جی وجود ندارد.

یکی از سخنگویان ال‌جی به FlatPanelsHD گفت که سری G3 قادر خواهد بود به حداکثر روشنایی حدود ۱۸۰۰ نیت برسد و حالت Mode Vivid تلویزیون‌ها احتمالا روشن‌تر هستند. افزون‌براین، این نشریه گفت اسنادی را مشاهده کرده است که نشان می‌دهد این حالت از حداکثر روشنایی ۲۱۰۰ نیت پشتیبانی خواهد کرد. هر دو عدد تنها برای درخشان‌ترین بخش در حالت HDR کاربرد خواهند داشت.

به‌گفته ال‌جی دیسپلی که پنل OLED جی ۳ را می سازد، فناوری OLED به‌روزشده آن می‌تواند در یک پنجره ۳ درصدی به ۲۱۰۰ نیت دست پیدا کند.

درهمین‌حال، طبق اسناد FlatPanelsHD، می‌توان انتظار داشت که روشنایی تمام‌صفحه به ۲۳۵ نیت برسد. بااین‌حال، باتوجه به اینکه قیمت تلویزیون و تاریخ عرضه‌ مشخص نیست، تمام این اعداد و ارقام می‌توانند دستخوش تغییر شوند و هنوز موارد زیادی برای دیدن و آزمایش وجود دارد. طبق آنچه از دموهای اولیه می‌شنویم، پنل های OLED ال‌جی دیسپلی ۲۰۲۳ حداقل در نگاه اول بسیار روشن به‌نظر می‌رسند.

ویدیویی از HDTVTest در یوتیوب که نمونه‌ی اولیه فناوری OLED سری G3 ال جی را بررسی می‌کند، می‌گوید این پنل در یک پنجره ۱۰ درصد به ۱۵۱۴ نیت و روشنایی تمام‌صفحه به ۲۰۹ نیت رسیده است.

افزایش روشنایی

تلویزیون‌های G3 ال‌جی از فناوری پنل OLED نسل بعدی ال‌جی‌دیسپلی استفاده خواهند کرد که سازنده‌ی این پنل آن را فناوری META می‌نامد. ال‌جی دیسپلی قصد دارد فناوری META OLED را به شرکت‌های مختلف از جمله سازندگان مانیتور بفروشد. این پنل‌ها پس از پنل‌های نسل دوم OLED.EX که در سال ۲۰۲۱ معرفی شدند، سومین نسل پنل‌های OLED ال‌جی‌دیسپلی محسوب می‌شوند و ۳۰ درصد روشنایی بیشتری نسبت به OLEDهای سنتی دارند.

پنل‌های OLED نسل سوم توسط مجموعه‌ لایه‌های ساخته‌شده از لنزهای محدب به اندازه ۱ میکرومتر استفاده می‌کنند. این آرایه میکرو لنز (MLA) برای به‌حداکثررساندن انتشار نور از پنل OLED است و در مقابل لایه پیکسل‌های OLED قرار گرفته است.

این لنزها قرار است در مقایسه با پنل‌های OLED سنتی که بیشتر مستعد بازتاب نور به داخل هستند و بر روشنایی تاثیر می‌گذارند، کار بهتری برای ارسال نور و پخش آن انجام دهند. ال‌جی دیسپلی ادعا کرده است که MLA منجر به افزایش ۶۰ درصدی روشنایی در مقایسه با نمایشگرهای OLED مرسوم می‌شود. ال‌جی دیسپلی می‌گوید اگر روشنایی هر دو تلویزیون روی ۵۰ درصد تنظیم شود، آن‌ها ۳۰ درصد زاویه‌ی دید وسیع‌تری درمقایسه با پنل‌های OLED سنتی خواهند داشت.

به‌گفته‌ی ال‌جی دیسپلی، پنل ۷۷ اینچی آن که در تلویزیون G3 ال‌جی خواهید یافت، دارای حدود ۵۱۱۷ میکرولنز در هر پیکسل است که مجموعاً ۴۲٫۴ میلیارد میکرولنز دارد.

به‌گزارش FlatPanelsHD، ال‌جی دیسپلی اعلام کرد که قصد دارد در نهایت MLA را به تمام سری‌های OLED خود بیاورد.

دومین بخش از بهبودهای اعمال‌شده در فناوری META، الگوریتم به‌روزرسانی‌شده‌ای به نام META Booster است. طبق اعلام ال‌جی دیسپلی، این الگوریتم تصاویر را در زمان واقعی تجزیه‌وتحلیل می‌کند تا روشنایی کلی هر صحنه و همچنین درجات اوج سفیدی و رنگ بهبود یابد.

تلویزیون‌های QD-OLED روشن‌تر

ال‌جی دیسپلی تنها شرکتی نبود که در CES از تلویزیون‌های OLED روشن‌تر رونمایی کرد. سامسونگ‌دیسپلی در سال ۲۰۲۲ با معرفی پنل‌های QD-OLED برای تلویزیون‌ها و نمایشگرهایی که از فناوری Quantom Dots (کوانتوم دات) برای تقویت رنگ استفاده می‌کنند، چشم‌انداز OLED را تغییر داد.

اولین تلویزیون‌های OLED سامسونگ در یک دهه گذشته معرفی شدند. برای سال ۲۰۲۳، سامسونگ‌دیسپلی QD-OLED به‌روزشده را معرفی کرد که مانند OLED رقیبش، ال‌جی دیسپلی برپایه‌ی فناوری META، مدعی بهبود سطح روشنایی است. سامسونگ‌دیسپلی همچنین اندازه‌ی ۷۷اینچی جدیدی را برای سری QD-OLED خود رونمایی کرد.

پیش از ورود به این فناوری، ناگفته نماند که هیچ نمایشگری رسما به‌عنوان OLED جدید سامسونگ‌دیسپلی معرفی نشده است؛ اما سامسونگ S95C و S90C مقرون‌به‌صرفه‌تر معرفی‌شده در CES در اندازه‌های ۷۷ اینچی و همچنین ۶۵ و ۵۵ اینچی عرضه می‌شوند. در خوشبینانه‌ترین حالت، S95C و S90C دارای نوعی ویژگی تقویت‌کننده روشنایی خواهند بود.

به‌گفته‌ی سامسونگ‌دیسپلی، پنل‌های QD-OLED ۲۰۲۳ این شرکت می‌توانند به بیش از ۲۰۰۰ نیت اوج روشنایی دست پیدا کنند و مانند ال‌جی‌دیسپلی، پیشرفت‌های احتمالی خود را به فناوری جدیدی که در صفحه‌نمایش گنجانده شده و هوش مصنوعی به‌روز‌شده نسبت می‌دهد.

براساس اعلام سامسونگ‌دیسپلی، این فناوری که «OLED HyperEffiency EL» نام دارد، برای بهبود «روشنایی رنگ هر RGB» به‌کار می‌رود. سامسونگ‌دیسپلی ادعا می‌کند این فناوری که در لایه‌ی تبدیل رنگ آبی نمایشگر استفاده می‌شود، قرار است بهره‌وری نور را نیز افزایش دهد و به‌همین دلیل، نور RGB که از لایه تبدیل رنگ QD عبور می‌کند، بسیار روشن‌تر و رنگ‌ها بسیار واضح‌تر هستند.

افزون‌براین، گفته می‌شود تلویزیون‌ها و مانیتورهایی که از پنل‌های QD-OLED به‌روز‌شده‌ی سامسونگ‌دیسپلی استفاده می‌کنند، به لطف این فناوری جدید و همچنین الگوریتم به‌روز‌شده، ۲۵ درصد برق کمتری نسبت به محصولات گذشته مصرف خواهند کرد.

انتظارات

اگر به سال ۲۰۲۳ امیدوار بودید تا تلویزیون های OLED واقعا می توانند در یک اتاق نشیمن پر از نور خودنمایی کنند یا زیر چراغ‌های مکان شما قرار بگیرند، ناامید خواهید شد. پیش‌بینی می‌شود برخی از تلویزیون‌های OLED معروف و پریمیوم روشن‌تر از همتایان ۲۰۲۲ خود و مدل‌های سال 2023 بودجه‌گراتر باشند؛ اما این پیشرفت‌ها به‌اندازه‌ای چشمگیر نیستند که برای اتاق‌های روشن مناسب باشند یا بتوانند با روشنایی LCD ها رقابت کنند.

براساس گزارش‌های منتشر شده از سوی شرکت‌کنندگان در نمایشگاه CES، ال‌جی G3 شاید به ۲۰۹-۲۳۵ نیت روشنایی تمام‌صفحه دست پیدا کند، در‌حالی‌که برای ال‌جی G2 برابر ۱۶۶-۱۹۹ نیت گزارش شده است.

درهمین حال، سامسونگ دیسپلی نمونه‌ی پیش تولیدی را نشان داد که گفته می‌شود به ۲۵۰ نیت تمام‌صفحه می‌رسد. واحدهای نهایی شاید اعداد متفاوتی داشته باشند؛ اما همچنان با تلویزیون‌های LCD مانند Mini LED LG QNED90 که به ۶۲۲ نیت تمام‌صفحه می‌رسد، فاصله‌ی زیادی دارد.

درباره‌ی تلویزیون‌های مبتنی بر نمایشگر سامسونگ‌د‌یسپلی، می‌توان با اعلام پشتیبانی از دالبی ویژن یا به‌روزرسانی چیدمان زیر‌پیکسل‌های مثلثی‌شکل این فناوری که می‌تواند به تولید متن واضح تر کمک کند، به دستاوردهای شفاف‌تری دست پیدا کرد.

تفاوت واقعی در تلویزیون‌های ۲۰۲۳ با استفاده از پنل‌های اولد ال‌جی‌دیسپلی و سامسونگ‌دیسپلی را باید هنگام مشاهده‌ی محتوایی که می‌تواند روشنایی تقویت‌شده را به حداکثر برساند، مشاهده کرد. این برای صاحبان تلویزیون‌های OLED پریمیوم ۲۰۲۲ کافی نیست که از خریدشان پشیمان شوند؛ اما شاید برای شیفته‌کردن افراد با تلویزیون‌های غیر اولد یا اولد و برای هیجان‌زده‌کردن طرفداران HDR کافی باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات