ایلان ماسک: هوش مصنوعی می‌تواند بشر را نابود کند اما این احتمال بسیار کم است

شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
ایلان ماسک Elon Musk با کت شلوار از نمای پشت در سایه
ایلان ماسک می‌گوید اگرچه احتمال نابودی بشر با هوش مصنوعی بسیار کم است، اما باید آن را جدی گرفت.
تبلیغات

اریک اشمیت، مدیرعامل سابق گوگل و ایلان ماسک هشدارهایی درمورد هوش مصنوعی ارائه داده‌اند. اشمیت استدلال کرد این فناوری می‌تواند برای بشر خطری فزاینده باشد زیرا طی سال‌های آینده بسیار پیشرفته‌تر خواهد شد. ماسک نیز خطرات احتمالی هوش مصنوعی را با سناریوی روز رستاخیز فیلم علمی-تخیلی «نابودگر ۱۹۸۴» جیمز کامرون مقایسه کرد.

ماسک هشدار داد احتمال دارد هوش مصنوعی پیشرفته روزی منجر به نابودی بشر شود. او دربخشی از صحبت‌های اخیرش گفت: «احتمال دارد هوش مصنوعی به چیزی شبیه فیلم ترمیناتور تبدیل شود. البته این احتمال بسیار پایین است اما نمی‌توان آن را صفر در نظر گرفت و ما می‌خواهیم چنین احتمالی را تا حد امکان به صفر نزدیک‌ کنیم.»

به‌گزارش NYPost، ماسک همچنین این احتمال را مطرح کرد که سیستم هوش مصنوعی پیشرفته تصمیم بگیرد انسان‌ها را تحت‌کنترل‌های بسیار شدید قرار دهد.

میلیاردر معروف اظهار داشت: «به‌عنوان مثال هوش مصنوعی می‌تواند تصمیم بگیرد همه‌ی سیستم‌های محاسباتی و سیستم‌های تسلیحاتی زمین را به تصاحب درآورد. یکی از راهکارهای دستیابی به صلح جهانی این است که همه‌ی سلاح‌ها را از انسان‌ها دور کنیم تا دیگر نتوانند از آن‌ها استفاده کنند و هر انسانی فعالیت‌های فراسرزمینی انجام داد، مجازات شود.»

ماسک و اشمیت، ازجمله برجسته‌ترین رهبران فناوری هستند که احتیاط زیادی در روند توسعه‌ی هوش مصنوعی دارند و البته در این مسیر رویکردهای متفاوتی را در پیش گرفته‌اند.

ماسک در ماه مارس به جمع بیش‌ از هزار متخصصی پیوست که خواستار توقف ۶ ماهه‌ی توسعه‌ی محصولات پیشرفته‌ی هوش مصنوعی شدند، تا فرصت کافی برای بررسی اقدامات ایمنی و لایه‌های محافظتی مناسبت، ایجاد شود.

کارشناسان اعلام کرده‌اند خطرات هوش مصنوعی شامل گسترش تبلیغات و محتوای نادرست، از دست رفتن بسیاری از مشاغل و حتی احتمال از دست رفتن کنترل تمدن کنونی بشر می‌شود. از طرفی پدرخوانده‌ی هوش مصنوعی، دکتر جفری هینتون هشدار داده است که افراد سودجو از هوش مصنوعی برای ایجاد هرج‌ومرج استفاده خواهند کرد.

همین چند روز قبل بود که انتشار عکس جعلی ساخته شده با هوش مصنوعی از انفجار در پنتاگون، باعث سقوط بازار سهام شد. سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI که چت‌بات محبوب ChatGPT را توسعه داده از قانون‌گذاران درخواست کرد مقرراتی را برای شرکت‌ها و محصولات مرتبط با هوش مصنوعی وضع کنند.

ماسک در سخنرانی خود طی رویداد وال‌استریت ژورنال، هوش مصنوعی را به‌عنوان شمشیر دولبه برای بشریت توصیف کرد که می‌تواند پیامدهای مثبت و همچنین پیامدهای فاجعه‌باری به‌همراه داشته باشد.

ماسک می‌گوید: «وقتی شما چیزی دردسترس دارید که می‌تواند هر کاری را انجام دهد، این قطعاً خطرناک است.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات