OpenAI فعلاً روی مدل هوش مصنوعی GPT-5 کار نمی‌کند

شنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۹
مطالعه 2 دقیقه
مدل ‌هوش مصنوعی GPT-5
براساس اعلام سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، نسخه‌ی بعدی مدل زبانی بزرگ این شرکت فعلاً منتشر نخواهد شد.
تبلیغات

مدیرعامل OpenAI می‌گوید کار روی نسخه‌ی بعدی مدل زبانی بزرگ این شرکت موسوم‌ به GPT-5 هنوز آغاز نشده است و فعلاً برنامه‌ای برای انجام فوری این‌ کار وجود ندارد.

سم آلتمن در گفت‌وگوی اخیر خود با MIT به نامه‌ای اشاره کرد که ایلان ماسک، استیو وازنیاک و سایر افراد مشهور حوزه‌ی فناوری آن را پایان ماه مارس امضا کردند. آلتمن اظهار داشت: «نسخه‌ی اولیه‌ی نامه‌ی سرگشاده‌ی این افراد به شروع روند توسعه‌ی GPT-5 اشاره داشت اما OpenAI فعلاً برنامه‌ای برای ساخت مدل مذکور ندارد.»

به گزارش CNET، نامه‌ی ایلان‌ ماسک، استیو وازنیاک و بسیاری از چهره‌های حوزه‌ی فناوری از آزمایشگاه‌ها درخواست دارد به‌دلیل خطرات مهمی که هوش مصنوعی می‌تواند برای جامعه داشته باشد، روند توسعه‌ی این فناوری حداقل به‌مدت ۶ ماه متوقف شود. آلتمن اعلام کرد با بخش‌هایی از این نامه موافق است و اکنون OpenAI تا ۶ ماه پس‌ از پایان یافتن آموزش GPT-4، کار روی GPT-5 را شروع نخواهد کرد.

آلتمن می‌گوید: «به‌ نظر من محتاط بودن و افزایش دقت برای بهبود مسائل مرتبط با امنیت هوش مصنوعی بسیار مهم است. من همچنین موافقم که با بهبود عملکردهای این فناوری، بخش امنیت آن نیز باید تقویت شود. به‌هرحال ما علاوه‌بر توسعه‌ی GPT-4 کارهای دیگری انجام می‌دهیم که رسیدگی به امنیت آن‌ها بسیار مهم است.»

نامه‌ی سرگشاده‌ی افراد مشهور حوزه‌ی فناوری درمورد توقف موقت توسعه‌ی هوش مصنوعی که مؤسسه‌ی غیرانتفاعی Furure of Life آن را منتشر کرد به نگرانی‌های مرتبط با تأثیرات پیش‌بینی‌نشده‌ی فناوری مذکور اشاره دارد. در بخشی از این نامه آمده است: «سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند خطرات مهمی برای جامعه و بشر ایجاد کنند؛ موضوعی که تحقیقات گسترده و همچنین آزمایشگاه‌های برتر هوش مصنوعی جهان آن را تأیید کرده‌اند. آیا باید اجازه دهیم ماشین‌ها، کانال‌های ارتباطی ما را با تبلیغات و اطلاعات نادرست، پُر کنند؟ آیا باید همه‌ی مشاغل را خودکار کنیم؟ آیا باید کنترل تمدن خود را از دست بدهیم؟»

نامه‌ی فوق پس‌ از معرفی GPT-4 در اواسط مارس منتشر شد. طبق اعلام OpenAI مدل GPT-4 نسبت‌ به نسخه‌ی قبلی خود، نقص‌های کمتری دارد، نتایج دقیق‌تری تولید می‌کند و امکان انجام وظایف پیچیده‌تر را دارد. ChatGPT از مجموعه داده‌های بسیار زیادی استفاده می‌کند که از آن‌ها برای آموزش GPT-4 نیز استفاده شده است.

OpenAI در وب‌سایت رسمی خود می‌گوید: «شاید در برخی موارد مهم باشد که قبل‌ از شروع آموزش سیستم‌های هوش مصنوعی آینده، بررسی‌های مستقلی روی آن‌ها داشته باشیم.»

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات