فیسبوک با آزمایش‌های مخفیانه روی کاربران، باتری گوشی آن‌ها را تخلیه می‌کند

یک‌شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
باتری تخلیه شده گوشی هوشمند
به‌نظر می‌رسد فیسبوک با آزمایش‌های موسوم به تست منفی، به‌طور عمد باتری گوشی کاربران خود را تخلیه می‌کند.
تبلیغات

یکی از کارمندان سابق فیسبوک ادعا می‌کند این شبکه‌ی اجتماعی می‌تواند باتری گوشی‌های هوشمند کاربرانش را به‌طور مخفیانه خالی کند.

جورج هیوارد، دانشمند داده می‌گوید خالی کردن باتری گوشی کاربران به‌عنوان تست مخفی شناخته می‌شود. این اقدام به شرکت‌های فناوری اجازه می‌دهد به‌منظور آزمایش قابلیت‌ها یا مواردی مثل سرعت اجرای برنامه‌های خود یا بارگیری یک عکس، به‌طور مخفیانه باتری گوشی کاربران را خالی کنند.

هیوارد ۳۳ ساله در دادخواستی که به دادگاه فدرال منهتن ارائه داده است ادعا می‌کند در ماه نوامبر به‌دلیل امتناع از انجام کاری که فیسبوک از او درخواست کرده، اخراج شده است. هیوارد می‌گوید:

من به مدیر گفتم این‌کار (تست منفی) می‌تواند به کاربران آسیب برساند و او درپاسخ گفت می‌توانیم با آسیب‌زدن به چند نفر، به تعداد بیشتری از افراد کمک کنیم.
- هیوارد

هیوارد روی اپلیکیشن مسنجر فیسبوک کار می‌کرد. این برنامه به شما اجازه می‌دهد پیام‌های نوشتاری ارسال کرده یا با دیگران تماس ویدیویی یا صوتی برقرار کنید و در بسیاری از کشورهای جهان به‌عنوان یک ابزار ارتباطی محبوب مورداستفاده قرار می‌گیرد.

جورج هیوارد
جورج هیوارد، دانشمند داده و کارمند سابق فیسبوک

طبق گزارش‌ها، مسنجر فیسبوک تا سال ۲۰۲۱ حدود ۱٫۳ میلیارد کاربر فعال دارد که باعث می‌شود در جایگاه چهارمین پلتفرم رسانه‌های اجتماعی جهان قرار گیرد.

هیوارد در گفت‌وگو با NyPost گفت:

هر دانشمند داده‌ای که برای کار خود ارزش قائل باشد، باور دارد که نباید به مردم صدمه زد.
- هیوارد

طبق دادخواستی که علیه متا، شرکت مادر فیسبوک مطرح شده است، تخلیه‌ی باتری گوشی هوشمند افراد، آن‌ها را درمعرض خطر قرار می‌دهد و به‌خصوص زمانی‌که نیاز به برقراری ارتباط مراکز خدمات اضطراری مثل پلیس یا سازمان‌های امداد و نجات داشته باشند. هیوارد در بخش دیگری از توضیحات خود گفت:

من از انجام آزمایش موردنظر فیسبوک امتناع کردم و اگر به رئیس خود نه بگویید، اوضاع خیلی خوب پیش نخواهد رفت.
- هیوارد

شایان‌ذکر است هیوارد از اکتبر ۲۰۱۹ به استخدام فیسبوک درآمده بود. او اعلام کرد نمی‌داند تا کنون چند نفر تحت‌تأثیر آزمایش مخفی غول رسانه‌های اجتماعی جهان قرار گرفته‌اند اما باور دارد این شرکت چنین کاری را انجام داده است. او همچنین یک سند آموزشی داخلی را با عنوان «چگونه آزمایش‌های منفی متفکرانه انجام دهیم» به دادگاه ارائه داده که نمونه‌هایی از تست‌های مخفی و آزمایش‌های درحال انجام در آن دیده می‌شود. هیوارد می‌گوید در دوران کاری‌اش تاکنون سندی وحشتناک‌تر از این ندیده است.

دان کایزر، وکیل هیوارد نیز اعلام کرده است اکثر مردم احتمالاً نمی‌دانند فیسبوک یا سایر شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی می‌توانند باتری گوشی آن‌ها را به‌طور عمدی تخلیه کنند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات