تعداد کاربران فعال آیفون در ماه گذشته از مرز یک‌میلیارد کاربر گذشت

سه‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۰
مطالعه 2 دقیقه
به‌گفته‌ی تحلیلگر شناخته‌شده، با وجود افزایش تعداد کاربران فعال آیفون، اپل به اوج فروش محصولات جدیدش نرسیده است.
تبلیغات

نیل سایبرت، تحلیلگر Above Avalon، تخمین می‌زند اپل ماه گذشته یک‌میلیارد کاربر فعال داشته است. درحالی‌که اپل تصمیم گرفته از اعلام اعداد و ارقام فروش محصولاتش خودداری کند، سایبرت برآورد می‌کند با وجود افزایش تعداد کاربران فعال آیفون، شرکت کوپرتینویی به اوج فروش گوشی‌های جدید نرسیده است.

سایبرت در وبلاگ Above Avalon نوشت:‌

یک‌میلیارد نفر از آیفون استفاده می‌کنند. براساس پیش‌بینی‌ها، تعداد کاربران آیفون در ماه گذشته از یک‌میلیارد عبور کرد. عرضه‌ی اولین آیفون به ۱۳ سال پیش برمی‌گردد و اکنون نیز همچنان این گوشی‌های هوشمند در جایگاه محبوب‌ترین و پروفروش‌ترین قرار دارند.

از سال ۲۰۱۸، اپل تصمیم گرفت آمار فروش محصولاتش را اعلام نکند و به‌گفته‌ی سایبرت، دلیل این کار اپل پیشگیری از تحلیل‌های اشتباه از روی آن آمار است. در آن زمان، فروش آیفون با کاهش مواجه شده بود و تحلیلگران بدون درنظرگرفتن چرخه‌ی به‌روزرسانی طولانی‌مدت آیفون، تحلیل‌های اشتباهی درباره‌ی وضعیت بازار محصول شرکت سازنده می‌کردند.

سایبرت توضیح داد:

میزان فروش آیفون به‌تنهایی نمی‌تواند اطلاعات جامعی درباره‌ی وضعیت آیفون دراختیارمان قرار دهد. این اصلی‌ترین دلیل اپل برای منتشرنکردن آمار فروش آیفون از اواخر سال ۲۰۱۸ است. وال‌استریت با استفاده از آمار فروش اعلام‌شده، تحلیل‌های نادرستی انجام می‌داد.

درواقع، کاهش فروش آیفون به‌معنای وضعیت نامطلوب کسب‌وکار آیفون تلقی نمی‌شود؛ بلکه چرخه‌ی به‌روزرسانی طولانی به‌عنوان مؤثرترین عامل، فروش چنین محصولاتی را کاهش می‌دهد. همچنین، میزان فروش محصولات اطلاعاتی درباره‌ی وفاداری مشتری و میزان رضایت آن‌ها ارائه نمی‌کند. دو عامل یادشده در تصمیم‌ مشتری به استفاده‌ی مداوم از محصول اهمیت دارند.

گفته می‌شود کسب‌وکار آیفون پیشبرد خوبی داشته است. با اینکه سالانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون آمار جدید به تعداد کاربران آیفون اضافه می‌شود، درصد فروش آیفون به کاربران جدید با کاهش تدریجی مواجه است. در سال مالی ۲۰۲۰ (اول اکتبر ۲۰۱۹ تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۰) فروش آیفون به کاربران جدید کمتر از ۲۰ درصد از کل فروش این گوشی‌ها را تشکیل داد.

به‌گفته‌ی این تحلیلگر، برای بررسی عملکرد اپل باید میزان دستگاه‌های فعال را در نظر گرفت که او با احتساب خرید آیفون‌های جدید و کارکرده یا دریافت‌شده از آشنایان، میزان آن‌ها را تخمین می‌زند. آمار محاسبه‌‌شده‌ی سایبرت با اعلام رسمی اپل از کاربران فعال آیفون در شروع سال مالی ۲۰۱۹ مطابقت داشت و ۹۰۰ میلیون اعلام شد. در مقام مقایسه، می‌توان تخمین زد تعداد کاربران فعال در ماه گذشته از یک‌میلیارد عبور کرد.

اوایل سال جاری میلادی، تیم کوک اعلام کرد در سه‌ماهه‌ی نخست سال مالی ۲۰۲۰، تعداد کاربران فعال آی‌اواس به ۱/۵ میلیارد رسید. این در حالی است ‌که تعداد کاربران در بازه‌ی‌ زمانی مشابه در سال گذشته (اکتبر تا دسامبر) ۱/۴ میلیارد اعلام شده بود که ۹۰۰ میلیون آن‌ها را دارندگان آیفون تشکیل می‌دادند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات