مایکروسافت کدک ویدئویی AV1 را به سیستم‌های مدرن ویندوز ۱۰ می‌آورد

مایکروسافت کدک ویدئویی AV1 را به سیستم‌های مدرن ویندوز ۱۰ می‌آورد

مایکروسافت اعلام کرد پشتیبانی از کدک ویدئویی AV1 تقویت‌شده با سخت‌افزار پاییز امسال به ویندوز ۱۰ می‌آید. برای استفاده از این قابلیت باید تراشه‌ی تایگرلیک اینتل یا کارت گرافیک RTX 3000 داشته باشید.

گروه اتحاد برای رسانه‌های آزاد، موسوم‌ به AOM، کنسرسیوم ویژه‌ای است که مایکروسافت، گوگل، موزیلا، سیسکو، اینتل، نتفلیکس و آمازون در سال ۲۰۱۵ بنیان‌گذاری کردند. اتحادیه‌ی رسانه‌های آزاد در تلاش است فرمت‌ها و کدک‌ها و فناوری‌ها نسل بعد را با هدف منافع عمومی توسعه دهد. در سال ۲۰۱۸، گروه اتحاد برای رسانه‌های آزاد اعلام کرد AOMedia Video Codec 1.0، موسوم‌ به AV1، به‌صورت عمومی دردسترس قرار گرفته است.

AV1 که برای دسترسی به آن به کسب مجوز نیازی ندارید، کدکی کراس‌پلتفرم محسوب می‌شود و امکان استریم محتوای 4K UHD و محتواهایی با وضوح بیشتر را ارائه می‌دهد.‌ ویدئوهایی که به‌صورت AV1 استریم شوند، حجم بسیار کمتری از اینترنت را مصرف می‌کنند. کدک ویدئویی AV1 ویدئوهای 4K UHD را درمقایسه‌با کدک‌های رقیب تقریبا ۳۰ درصد بیشتر فشرده‌ می‌کند. به‌علاوه AV1 باعث می‌شود نمایشگرهای بیشتری بتوانند تصاویر سرزنده، رنگ‌های عمیق، های‌لایت‌های روشن‌تر و سایه‌های تاریک‌تر را نمایش دهند. 

سال گذشته، مایکروسافت افزونه‌ی جدیدی با عنوان AV1 Video در مایکروسافت استور منتشر کرد. این افزونه به اپلیکیشن‌های ویدئومحور نصب‌شده روی ویندوز ۱۰ کمک می‌کند ویدئوهایی را باز کنند که ازطریق استاندارد AV1 Video انکُد شده‌اند.

حدودا دو روز پیش، مایکروسافت بیانیه‌ی جدیدی منتشر کرد و گفت قصد دارد پشتیبانی از کدک ویدئویی AV1 را به دستگاه‌‌های مبتنی‌بر ویندوز ۱۰ بیاورد که به پردازنده‌های جدید اینتل مجهز هستند. این به‌روزرسانی جدید پاییز امسال دردسترس قرار می‌گیرد و بر سخت‌افزار اتکا می‌کند. به‌بیان‌بهتر، سیستم‌های ویندوز ۱۰ با اتکا بر جدیدترین پردازنده‌های اینتل خواهند توانست پشتیبانی بسیار بهتری از کدک ویدئویی AV1 ارائه دهند. در حالت معمول، فرایند دی‌کُدکردن ازطریق نرم‌افزار انجام می‌شود؛ اما مایکروسافت قصد دارد این وظیفه را به‌ سخت‌افزار محول کند تا مصرف انرژی کاهش یابد و دستگاه‌هایی نظیر لپ‌تاپ‌ها عمر باتری بهتر ارائه دهند. 

کدک ویدئویی AV1 تقویت‌شده با سخت‌افزار در ویندوز ۱۰، درصورتی پشتیبانی می‌شود که پیش‌نیازهای اعلام‌شده‌ی مایکروسافت را رعایت کنید. نخستین پیش‌نیاز داشتن یکی از سه پردازنده‌ی مرکزی (CPU) یا پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) روبه‌رو است: ۱. پردازنده‌های مرکزی نسل‌یازدهمی سری تایگر لیک اینتل با پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع مبتنی‌بر معماری Xe؛ ۲. کارت‌های گرافیک سری Nvidia GeForce RTX 3000 مبتنی‌بر معماری امپر؛ ۳. کارت‌های گرافیک سری AMD Radeon RX 6000 مبتنی‌بر معماری RDNA ۲. کارت‌های گرافیک آخری به‌زودی معرفی می‌شوند.

پیش‌نیاز دوم این است که سیستم‌عامل رایانه‌ی شما باید بیلد ۱۹۰۹ یا جدیدتر ویندوز ۱۰ را داشته باشد. همچنین، باید افزونه‌ی AV1 Video را روی سیستم خود نصب کرده باشید. این افزونه را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. به‌علاوه به مرورگر وب یا اپلیکیشنی نیاز پیدا خواهید کرد که از کدک AV1 تقویت‌شده با سخت‌افزار پشتیبانی کند (به این فهرست از اپلیکیشن‌ها نگاهی بیندازید). قابلیت‌های این‌چنینی معمولا نیازمند به‌روزرسانی‌کردن درایور قطعات سیستم هستند؛ بنابراین، باید همواره درایورها را به‌روز نگه دارید.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی این خبر چیست؟

منبع mspoweruser
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده