مهندس سابق گوگل به اتهام سرقت اطلاعات محرمانه تجاری به ۱۸ ماه حبس محکوم شد

چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
آنتونی لواندوفسکی، از مهندسان سابق گوگل در جریان درگیری‌های حقوقی بین گوگل و اوبر متهم شناخته شده و به ۱۸ ماه حبس محکوم شد.

وزارت دادگستری ایالات متحده، از محکومیت ۱۸ ماهه‌ی آنتونی لواندوفسکی، مهندس سابق گوگل خبر داد. این محکومیت به‌خاطر سرقت اطلاعات محرمانه‌ی تجاری گوگل برای لواندوفسکی صادر شد. لواندوفسکی مدتی مسئولیت راه‌اندزی بخش خودروهای خودران را در اوبر برعهده داشت. او در جریان همین مدیریت، اسناد سرقتی از گوگل را برای توسعه در اوبر به کار گرفته بود.

سرقت اطلاعات از گوگل، دو سال پیش به صدر اخبار دنیای فناوری رسید. این اطلاعات که در اوبر به‌کار گرفته شده بودند، خشم زیرمجموعه‌ی خودروهای خودران گوگل، Waymo را به‌همراه داشت. از همان زمان، درگیری حقوقی پیچیده‌ای بین دو شرکت شکل گرفت. اتهام‌هایی که علیه لواندوفسکی مطرح می‌شدند، به فعالیت او در شرکت سابقش Otto ارتباط داشتند. شرکت او، در حوزه‌ی توسعه‌ی کامیون‌های خودران فعالیت می‌کرد که اوبر در سال ۲۰۱۶ آن را خرید. گوگل از همان شکایت‌های اولیه ادعا می‌کرد که لواندوفسکی پس از دانلود کردن ۱۴ هزار سند «بسیار محرمانه» از مرکز داده‌ی شرکت، آن‌ها را در شرکت اوتو به‌کار گرفته است.

ویلیام آلسوپ، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده در جریان ابلاغ حکم محکومیت لواندوفسکی گفت: «این بزرگ‌ترین سرقت اطلاعات محرمانه‌ی تجاری است که من تاکنون دیده‌ام. این سرقت کوچک نبود. درواقع سرقتی با ابعاد عظیم رخ داده بود». وزارت دادگستری ایالات متحده می‌گوید دوران محکومیت لواندوفسکی پس از پایان همه‌گیری کرونا شروع می‌شود. آلسوپ همچنین مهندس سابق گوگل را به بازپرداخت ۷۵۶ هزار دلار به ویمو محکوم کرد. او همچنین باید ۹۵ هزار دلار هم جریمه پرداخت کند.

محکومیت لواندوفسکی، مرحله‌ی پایانی درگیری ادامه‌دار ویمو و اوبر محسوب می‌شود. پرونده‌ای که دو سال پیش در سان‌فرانسیسکو شروع شد، با فاش شدن اطلاعات داخلی زیادی از شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری همراه بود. شرکت‌هایی که در اغلب موارد تلاش می‌کنند تا اطلاعات داخلی را از نظر عموم مردم مخفی نگه دارند. نکته‌ی جالب‌توجه اینکه دو شرکت تنها چند روز مانده به محاکمه‌ی نهایی در سال گذشته، با هم به توافق رسیدند و پرونده را از جریان خارج کردند. توافق آن‌ها شامل انتقال ۰/۳۴ درصد از مالکیت اوبر به ویمو می‌شود. وکیل لواندوفکسی و اوبر هیچ اظهارنظر مشخصی پیرامون احکام و رخدادهای اخیر نداشت.

ویمو اعتقاد دارد حکم زندان برای لواندوفسکی یک پیروزی برای قوانین حفاظت از اسرار تجاری در دنیای فناوری است. سخنگوی شرکت در واکنش به حکم ابلاغی گفت: «سرقت اطلاعات محرمانه‌ی تجاری توسعه‌ی خودروهای خودران توسط لواندوفسکی، برای ویمو بسیار خطرساز بود. اقدام او یک خیانت بود که اگر شناسایی نمی‌شد، شاید تأثیرات بسیار عمیق‌تری داشت».

لواندوفسکی در ماه مارس هم یک محکومیت را تجربه کرد. او در آن زمان به پرداخت ۱۷۹ میلیون دلار جریمه به گوگل به‌خاطر سرقت اطلاعات محکوم شد. مهندس سابق مانتین ویو، چند ساعت پس از ابلاغ حکم اعلام ورشکستگی کرد. پرونده‌ی لواندوفسکی و محکومیت‌های او محدود به خبر اخیر نیست. وزارت دادگستری ایالات متحده، سال گذشته او را به ۳۳ مورد سرقت یا تلاش برای سرقت اسرار تجاری متهم کرد. در بخشی از اتهام‌ها، سرقت اطلاعات مرتبط با فناوری LIDAR به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم ذکر می‌شود.

فناوری LIDAR به‌نوعی امکان «دیدن» را به خودروهای خودران می‌دهد تا محیط پیرامون را مشاهده کرده و مواردی همچون ترافیک، پیاده‌رو‌ها، دوچرخه‌سوارها و دیگر موانع را شناسایی کنند. فایل‌هایی که لواندوفسکی دانلود کرده بود، شماتیک‌های برد الکترونیکی این فناوری را به‌همراه دستور‌العمل‌های نصب و آزمایش فناوری در سیستم‌های ردیاب داخلی خودروها شرح می‌داد.

لواندوفسکی حتی پس از به توافق رسیدن اوبر و ویمو به کار در دنیای خودروهای خودران ادامه دادو او سال گذشته در استارتاپ جدیدی به‌نام Pronto.ai مشغول توسعه‌ی فناوری خودروهای خودران بود و به‌عنوان مدیرعامل هم فعالیت می‌کرد. البته پرونتو پس از اعلام محکومیت لواندوفسکی گفت که او دیگر به‌عنوان مدیرعامل شرکت فعالیت نخواهد کرد.

مطالب مشابه

نظرات

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد