پیش‌بینی کاهش ۳۰ میلیارد دلاری درآمد هواوی دراثر تحریم‌های آمریکا

پیش‌بینی کاهش ۳۰ میلیارد دلاری درآمد هواوی دراثر تحریم‌های آمریکا

براساس اعلام مدیرعامل هواوی، تأثیر تحریم‌های تجاری آمریکا روی این شرکت بیش از حد انتظار بوده و باعث کاهش ۳۰  میلیارد دلاری درآمد غول فناوری چینی شده است. 

رن ژنگفی، بنیانگذار و مدیرعامل هواوی اعلام کرد، تحریم‌های ناشی از فرمان ترامپ مبنی بر قطع همکاری تجاری با هواوی و قرار دادن نام این شرکت در فهرست سیاه تجاری، تبعات زیادی برای این شرکت داشته که بیش از حد تصور است و انتظار می‌رود تأثیر زیادی بر درآمد سال جاری هواوی بگذارد.

هواوی پیش‌بینی می‌‌کند که تحریم‌های آمریکا علیه هواوی باعث کاهش ۳۰ میلیارد دلاری درآمد این شرکت در سال جاری خواهد شد. باتوجه به اینکه مدیران هواوی پیش از این درمورد خودکفایی تکنولوژیکی هواوی و فایق آمدن بر تحریم‌ها صحبت می‌کردند، چنین آماری از افت درآمد این شرکت، کمی دور از ذهن انتظار به‌نظر می‌رسید.

جنگ تجاری چین و آمریکا و هواوی

پس از آنکه ایالات متحده، هواوی را در فهرست سیاه تجاری قرار داد، شرکت‌های دیگری نیز به‌تبع آن اعلام کردند فعالیت تجاری خود را با هواوی قطع می‌کنند. غول فناوری چینی و دومین شرکت بزرگ تولیدکننده‌ی گوشی‌های هوشمند از سوی آمریکا متهم به جاسوسی برای دولت چین شده بود و به همین دلیل به فرمان ترامپ در فهرست سیاه تجاری ایالات متحده قرار گرفت. هواوی ادعا می‌کند که محصولات این شرکت هیچ‌گونه تهدید امنیتی دربرنخواهد داشت. پیش‌تر گفته شد که . از سوی دیگر . رن ژنگفی در جلسه‌ی دفتر مرکزی هواوی در شنزن چین اعلام کرد که هواوی انتظار نداشت که تصمیم آمریکا بتواند تأثیر زیادی بر وضعیت شرکت بگذارد. در این جلسه،  جورج گیلدر و نیکلاس نگروپونته، دو کارشناس فناوری ایالات متحده نیز حضور داشتند. رن ژنگفی اعلام کرد:

 انتظار نداشتیم تحریم تجاری آمریکا بتواند هواوی را از زاویه‌های مختلفی تحت تأثیر و فشار قرار دهد.

وی اضافه کرد انتظار می‌رود هواوی بتواند تا سال ۲۰۲۱ بر شرایط به‌وجود آمده فایق آید. رن ژنگفی اضافه کرد: 

در تأمین قطعات اولیه‌ی مورد نیاز با مشکلاتی مواجه شده‌ایم، نمی‌توانیم با بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی همکاری داشته باشیم. نمی‌توانیم به همکاری خود با بسیاری از دانشگاه‌ها ادامه بدهیم. نمی‌توانیم هیچ یک از قطعات آمریکایی‌ها را مورد استفاده قرار دهیم و حتی نمی‌توانیم با شبکه‌هایی که از قطعات آمریکایی استفاده می‌کنند، ارتباط برقرار کنیم.

سال گذشته درآمد هواوی رقمی درحدود ۷۲۱.۲ میلیارد یوان برابر با ۱۰۴ میلیارد دلار بود. براساس برآوردهای رن ژنگفی، انتظار می‌رود که درآمد امسال و سال آیند‌ه‌ی هواوی به رقمی درحدود ۱۰۰  میلیارد دلار کاهش پیدا کند. پیش‌تر هواوی اعلام کرده بود که قصد دارد درآمد خود را در سال ۲۰۱۹ میلادی به رقمی بالغ بر ۱۲۵ میلیارد دلار افزایش دهد. حتی اگر هواوی بتواند در معاملات خارجی موفقیت‌آمیز عمل کند، هدف‌گذاری ۱۳۰ میلیارد دلاری برای سال ۲۰۱۹ درنظر گرفته شده بود.

چین و آمریکا

جنگ تجاری آمریکا و چین 

هنگامی که دولت ترامپ هواوی را در فهرست سیاه تجاری خود قرار داد، مدیران هواوی اعلام کردند که به مسیر پیشرفت خود همچنان ادامه می‌دهند و در برخی حوزه‌ها از جمله کسب‌وکار نیمه‌هادی به خودکفایی خواهند رسید و تحریم‌ها تأثیری بر این شرکت نخواهد داشت. وقتی موضوع تحریم گوگل و تحریم گوشی‌های هواوی برای دریافت به‌روزرسانی سیستم‌عامل اندروید مطرح شد، اوایل خردادماه،  و چند روز قبل گفته شد 

اما برخی با دیده‌ی شک و تردید به شرایط فعلی هواوی نگاه می‌کنند و مطمئن نیستند هواوی بتواند بر تحریم‌های به‌وجود آمده فایق آید. نگروپونته، بنیان‌گذار آزمایشگاه رسانه‌ی دانشگاه MIT معتقد است که تحریم‌های آمریکا علیه چین یک اشتباه بزرگ بوده است. وی اعلام کرد: 

پیش‌تر ترامپ گفته بود که در صورت بررسی وضعیت هواوی، می‌تواند روابط تجاری با این شرکت داشت. بنابراین، به‌وضوح می‌توان این‌طور نتیجه‌گیری کرد که مسئله‌ی هواوی درارتباط با امنیت ملی نبوده است و به موضوع دیگری ارتباط دارد. 

وضعیت فروش گوشی‌های هوشمند هواوی در شرایط خاصی قرار دارد. رن ژنگفی اعلام کرد که آمار فروش جهانی گوشی‌های هوشمند این شرکت درحدود ۴۰ درصد کاهش یافته است. البته وی در صحبت‌های خود به بازه‌ی زمانی‌که این کاهش فروش رخ داده، اشاره نکرده است؛ ولی به‌نظر می‌رسد باتوجه‌به صحبت‌های سخنگوی هواوی، احتمالا منظور وی ماه گذشته بوده است. گزارش بلومبرگ در روز یک‌شنبه حاکی از این است که احتمالا آمار عرضه‌ی گوشی‌های هوشمند هواوی در بازارهای جهانی بین ۴۰  تا ۶۰  درصد افت خواهد داشت. مدیرعامل هواوی اعلام کرد، با وجودی که تحریم‌ها بر درآمد مالی این شرکت تأثیر زیادی می‌گذرد، ولی هواوی قصد ندارد هزینه‌های درنظرگرفته شده برای تحقیق و توسعه را کاهش دهد.

منبع reuters
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده