در کنفرانس مایکروسافت بیلد ۲۰۱۹ به چه موضوعاتی پرداخته خواهد شد

در کنفرانس مایکروسافت بیلد ۲۰۱۹ به چه موضوعاتی پرداخته خواهد شد

آژور و هوش مصنوعی و ربات‌هایی با قابلیت مکالمه موضوعات مهمی هستند که در کنفرانس بزرگ توسعه‌دهندگان مایکروسافت به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

زمانی‌که از هوش مصنوعی سخن به‌میان می‌آید، شکاف بین رؤیاهای جاه‌طلبانه‌ی انسان‌ها با آنچه در واقعیت وجود دارد، شکافی بسیار عمیق است. حدود ۸۵ درصد از مدیران شرکت‌ها معتقدند هوش مصنوعی به مجموعه‌های آن‌ها کمک می‌کند تا از رقبای خود برتر باشند و برتری خود را حفظ کنند؛ درحالی‌که تنها یک‌پنجم آن‌ها از هوش مصنوعی در کارهای خود استفاده می‌کنند.

مایکروسافت مشغول آماده‌سازی مقدمات به‌منظور برگزاری کنفرانس مایکروسافت بیلد ۲۰۱۹ (Microsoft Build 2019) برای توسعه‌دهندگان وب است. این نشست ۶ تا ۸مه برگزار خواهد شد و تقریبا همه مطمئن هستند که این کنفرانس به‌شدت تحت‌تأثیر موضوعاتی مانند رایانش ابری (Cloud) و هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء خواهد بود و ایده‌هایی بزرگ و مهمی معرفی خواهند شد که البته در ابتدا، بیشتر کمی تخیلی به‌نظر می‌رسند.

عموما کنفرانس بیلد را به‌عنوان رویدادی به میزبانی مایکروسافت برای توسعه‌دهندگان وب می‌شناسند و تاحدودی نیز چنین است؛ اما ساتیا نادلا (Satya Nadella)، مدیرعامل ردموندی‌ها، از این کنفرانس به‌عنوان فرصتی برای بیان دیدگاه‌های مایکروسافت استفاده می‌کند. در‌حال‌حاضر، یکی از چشم‌اندازهای بزرگ مایکروسافت حول محور کلاد و آفیس 365 می‌چرخد که بخشی از مجموعه‌نرم‌افزارهایی است که به‌عنوان مایکروسافت 365 شناخته می‌شوند.

کنفرانس بیلد امسال شگفتی‌های زیادی برنخواهد انگیخت؛ چراکه مایکروسافت به‌تازگی گزارشی از درآمد چشمگیر و اقدامات انجام‌شده در حوزه‌ی ابر تجاری و توانمندی ابر هیبریدی ارائه داده است. در ادامه، موضوعاتی را معرفی می‌کنیم که انتظار داریم در بیلد ۲۰۱۹ مطرح شوند.

کلاد

بیلد 2019 / Build 2019

آژور این قابلیت را دارد که هوش مصنوعی و موتور محرک اینترنت اشیاء باشید

مایکروسافت آژور مهم‌ترین موضوع مطرح‌شده در کنفرانس اخیر این غول نرم‌افزاری بود و بیلد ۲۰۱۹ نیز تاحدزیادی به همین موضوع خواهد پرداخت. مایکروسافت معتقد است آژور این قابلیت را دارد که هوش مصنوعی و موتور محرک اینترنت اشیاء باشد. این ابزار عنصری خواهد بود که تجارت جدید بهره‌وری را تشکیل خواهد داد. البته، توسعه‌دهندگان نرم‌افزارها حق انتخاب زیادی درزمینه‌ی هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء دارند و مایکروسافت قصد ندارد مانند گوگل و AWS به فناوری‌های دیگر بی‌توجهی کند. بنابراین اگر نگاهی دقیق به برنامه‌های در دست انجام مایکروسافت بیندازید، همه‌ی رؤیاهایی که در سر می‌پرورانید، تا اندازه‌ای می‌توانید در میان محصولات آن پیدا کنید.

تیموتی هوران (Timothy Horan)، تحلیلگر اوپنهایمر، به‌طورخلاصه درباره‌ی دیدگاه‌های موجود درباره‌ی این موضوع در وال‌استریت ژورنال چنین می‌نویسد:

ما مایکروسافت را بهترین شرکت برای مواجه‌شدن با ابر هیبرید می‌دانیم. از دیدگاه ما، ابر هیبرید با بخشیدن انعطاف‌پذیری لازم برای استفاده از ابر عمومی براساس شرایط و ضوابط (زمان‌بندی، پهنا و...) شرکت‌ها، برای آن‌هایی که دچار تحولات تجاری می‌شوند، ابزار مهمی به‌شمار می‌آید. مایکروسافت سرمایه‌گذاری‌های زیادی روی هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء کرده که از دیدگاه ما، عوامل مهمی برای برانگیختن تقاضاها مبنی بر استفاده از ابر در دهه‌های آتی هستند.

هوش مصنوعی

بیلد 2019 / Build 2019

ربات‌ها مهم‌ترین موضوعی هستند که در گفت‌وگوهای مایکروسافت درباره‌ی هوش مصنوعی بسیار به‌چشم می‌خورند. باتوجه‌به‌ گفته‌های اخیر مری جو فولی (Mary Jo Foley)، حتی این امکان وجود دارد که مایکروسافت کمی بیش‌ازحد به ربات‌ها مشغول شده باشد. به‌عبارت ساده‌تر، ردموندی‌ها به‌احتمال زیاد در استراتژی مربوط‌به هوش مصنوعی سخن‌گوی خود تغییر جهت خواهند داد و کورتانا بیشتر توجه خود را به موضوعات کسب‌وکاری معطوف خواهد کرد.

رویکردی که مایکروسافت درقبال هوش مصنوعی محاوره‌ای اتخاذ کرده، رویکردی است که حول محور ساخت ابزار کاربردی توانمندساز می‌چرخد. این غول نرم‌افزاری می‌خواهد به انسان‌ها کمک کند ربات‌های سفارشی و دستیاران شخصی خودشان را دراختیار داشته باشند. افزون‌براین، این شرکت مشغول افزودن سرویس‌های شناختی جدیدی به ربات‌ها است. مزیت این کار آن است که مایکروسافت مجموعه‌ای از سرویس‌های هوش مصنوعی را دراختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد تا برای توسعه‌ی اپلیکیشن‌های خود از آن‌ها بهره ببرند.

ویندوز و ابزارهای توسعه‌دهنده‌ای که امروزه کاربردی هستند

بیلد 2019 / Build 2019

در بیلد ۲۰۱۹ منتظر شنیدن اخبار خوبی درباره‌ی ویندوز باشید

یکی از نکته‌های تأمل‌برانگیزی که در گزارش سه‌ماهه‌ی اخیر مایکروسافت به‌چشم می‌خورد، عملکرد عالی ویندوز در حوزه‌ی کسب درآمد است. اهمیت ویندوز خیلی کمتر از آن است که نشان داده می‌شود؛ ولی واقعیت این است که خیلی از توسعه‌دهندگان مایکروسافت هرروز مشغول توسعه‌ی اپلیکیشن‌های جدیدی برای این سیستم‌عامل هستند. در بیلد ۲۰۱۹، منتظر شنیدن اخبار خوبی درباره‌ی ویندوز باشید.

فولی خاطرنشان می‌کند:

به‌نظر می‌رسد مایکروسافت تصمیم دارد برنامه‌ی وعده‌داده‌شده‌ی ویندوز اینسایدر خود را رونمایی کند. این برنامه که اپلیکیشنی تحت‌وب در‌حال‌پیشرفت است، فعلا Catnip نامیده می‌شود. در جلسه‌ای که مایکروسافت با عنوان «برنامه‌ی ویندوز اینسایدر برای توسعه‌دهندگان» برگزار کرد، آن‌ها Catnip را معرفی کردند و این فرصت را دراختیار شرکت‌کنندگان در جلسه گذاشتند تا در توسعه‌ی آن مشارکت کنند و دیدگاه‌هایشان درباره‌ی آن را ارائه بدهند.

هدف از برگزاری جلسه‌ی مذکور، تمرکز روی راه‌هایی برای کمک به توسعه‌دهندگان است تا با ادغام اپلیکیشن‌های خود با اینسایدر فیدبک هاب (Insider Feedback Hub) بازخوردهای بیشتری درباره‌ی آن‌ها دریافت کنند.

منبع zdnet
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده