پروژه استار اپل؛ اولین کامپیوتر هیبریدی با تراشه ARM و پشتیبانی از LTE

شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
شنیده‌ها نشان از این دارند که اپل در حال کار روی یک پروژه‌ی سری با نام استار (Star) است که در واقع مربوط به توسعه‌ی یک رایانه‌ی هیبریدی مبتنی بر تراشه‌های ARM می‌شود.
تبلیغات

کمپانی آی‌بی‌اِم سال ۱۹۸۱ محصولی با عنوان زیراکس استار معرفی کرد که می‌توان نمود آن را در رایانه‌های شخصی امروزی دید؛ در واقع IBM از اولین رایانه‌ی رومیزی با بهره‌‌گیری از یک نمایشگر، رابط گرافیکی کاربر، ماوس و دسترسی به ایمیل رونمایی کرد. حال پس از گذشت ۳۰ سال، شنیده‌ها نشان از این دارند که اپل در حال کار روی یک گجت و به بیان بهتر یک لپ‌تاپ هیبریدی تحت عنوان پروژه‌ی استار است. این لپ‌تاپ مبتنی بر تراشه‌‌ی ARM است و از ویژگی‌های بارز آن باید به پشتیبانی از ارتباط LTE اشاره کرد. براساس اطلاعات ارائه‌شده، کدنام این گجت N84 است.

اپل از سال ۲۰۰۶ در کامپیوترهای مک‌ از پردازنده‌های اینتل استفاده می‌کند. پس از عرضه‌ی آیفون توسط اپل به بازار و استقبال گسترده از این محصول انقلابی، اپل از سال ۲۰۱۰ استفاده از تراشه‌های اختصاصی سری A خود را در دستور کار قرار داد. طی سال‌های اخیر بارها گزارش‌هایی منتشر شد که نشان از تغییر سیاست اپل در رابطه با پردازنده‌های سری مک تا سال ۲۰۲۰ دارد. بر اساس اطلاعات ارائه‌شده، اپل در نظر دارد در کامپیوترهای مک نیز از پردازنده‌ی اختصاصی خود استفاده کند.

اطلاعات موجود نشان از این دارد که اپل در حال کار روی نسخه‌ی پیش‌نمایش گجت پروژه‌ی استار است. این محصول توسط پگاترون تولید می‌شود که از جمله‌ی شرکتهایی عهده‌دار تولید و مونتاژ محصولات اپل است. شنیده‌ها نشان از این دارند که بخشی از تولیدات پگاترون راهی کوپرتینو شده است تا متخصصان اپل این نمونه‌ها را مورد آزمایش قرار دهند. تولید این محصولات از اواخر ژانویه سال جاری میلادی آغاز شده است.

هنوز اطلاعات زیادی در مورد اینکه این گجت از چه مشخصاتی بهره خواهد برد، در دست نیست. از جمله‌ی ویژگی‌های این گجت باید به بهره‌گیری از نمایشگر لمسی، اسلات سیم‌کارت، جی‌پی‌اس و مقاومت در برابر نفوذ آب و گردوغبار در کنار سایر امکانات نظیر EFI اشاره کرد. EFI فرم‌وری است که در کامپیوترهای مک‌ اپل مورد استفاده قرار می‌گیرد. پشتیبانی از EFI به این معنی است که احتمالا شاهد عرضه‌ی اولین مک‌های مبتنی بر تراشه‌ی ARM خواهیم بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات