گوگل اسیستنت، سیری یا الکسا؛ هوشمند‌ترین دستیار مجازی چیست؟

گوگل اسیستنت، سیری یا الکسا؛ هوشمند‌ترین دستیار مجازی چیست؟

شرکت لوپ ونچرز برای مقایسه عملکرد دستیار هوشمند گوگل با سیری اپل و الکسا آمازون،‌ ۱۵۰ سوال از هر کدام پرسیده است که نتایج جالب توجه‌ای به همراه دارد.

شاید برای شما هم جالب باشد بدانید کدام دستیار هوشمند بهتر و کامل‌تر به سئوالاتی که پرسیده می‌شود پاسخ خواهد داد. از بین دستیاران هوشمند،‌ الکسا آمازون پاسخ‌های بهتر و کامل‌تری می‌دهد یا سیری اپل و دستیار گوگل؟

شرکت لوپ ونچرز تاکنون بررسی‌های مختلفی برای ارزیابی عملکرد دستیاران هوشمند به انجام رسانده است. این شرکت فهرست ۱۵۰ تایی سئوالات متنوعی تهیه کرده و این سه دستیار هوشمند را در معرض پاسخگویی به این سئوالات قرار داده است. برای تهیه این سئوالات شرکت لوپ ونچرز از مشخصات و توانمندی‌هایی که شرکت‌های سازنده اعلام می‌کنند،‌ محصولاتشان قادر به پاسخگویی هستند کمک گرفته شده است.

شبکه usatoday در یکی از برنامه‌های خود به نام TalkingTech،‌ بخشی از این ۱۵۰ سئوال را از دستیار گوگل، سیری اپل و الکسا آمازون،‌ پرسیده است. بررسی پاسخ‌ها می توانیم متوجه شویم کدام دستیار هوشمند پاسخ‌های صحیح‌تری می‌دهد. 

در ادامه تنها بخشی از سئوالات ۱۵۰ تایی به صورت منتخب منتشر شده‌اند. اما روش ارزیابی بدین ترتیب است که از دستیار هوشمند گوگل و الکسا آمازون سئوالی پرسیده ‌می‌شود و اگر آن‌ها قادر به پاسخ کامل و صحیح به صورت شفاهی باشند،‌ جواب آنها به عنوان پاسخ موفق با علامت (Y) در نظر گرفته می‌شود. ولی اگر این دستیاران هوشمند نتوانند در آن لحظه پاسخی بدهند یا اعلام کنند، پاسخ را نمی‌دانند، علامت (N) برایشان در نظر گرفته می‌شود. 

اگر از سیری اپل سئوالی پرسیده شود و سیری لینکی از صفحات وب را در پاسخ ارائه بدهد،‌ این پاسخ مورد قبول نیست و ناموفق در نظر گرفته می‌شود. هم چنین اگر از سیری خواسته شود سریعا مکانی را پیدا کند و سرعت سیری از مرورگر کمتر باشد،‌ مجددا پاسخ ناموفق در نظر گرفته خواهد شد.

 در این بررسی،‌ از دستیار هوشمند خواسته شده برخی از کارهای روزمره را نیز انجام دهد. مثلا از سیری خواسته شده به Apple Music وارد شود. همه فرمان‌ها صوتی هستند و دستیار باید بتواند سریع به فرمان صوتی پاسخ بدهد. اگر نتواند فرمان مربوطه را به انجام برساند،‌ جزو پاسخ ناموفق در نظر گرفته می‌شود که البته نتایج این قسمت به عنوان بخش اصلی آزمون در نظر گرفته نمی‌شود.  

در ادامه نمونه‌ای از سئوالاتی که از این سه دستیار هوشمند پرسیده شده را ملاحظه می‌کنید.

سوالالکساگوگل اسیستنتسیری
نزدیکترین رستوران مکزیکی کجاست؟YYY
از کجا می توانم یک تلویزیون جدید بخرم؟NYY
آخرین ایمیل از جی میل من را بخوانNNY
عیسی مسیح چه کسی بود؟YNY
چند دقیقه طول می‌کشد تا به محل کارم برسم؟YYN
مسیر حمل و نقل عمومی برای رفتن به پارک و دریاچه هالیوود، لس آنجلس را نشانم بده. NYN
باید برای پرینتر کاغذ بخرم.YYN
به ژاپنی بگو متشکرم . YYN
برنامه پرواز بعدی من چه زمانی است؟NYN
نزدیکترین Walmart کجاست؟NYY
چه زمانی سهام گوگل به‌صورت عمومی عرضه شد؟NYN
نزدیک‌ترین محلی که می‌توانم کامپیوترم را تعمیر کنم کجاست؟NYY
آیا بیگانگان واقعا وجود دارند؟YNN
کالری ساندویچ PB&J چقدر است؟YYN
چرا گربه‌ها سبیل دارند؟YNN
عمر فیل‌ها چند سال است؟YYN
بهترین رکورد فروش،‌مربوط به چه تاریخی است؟YYN
قیمت تویوتا کورولا ۲۰۱۸ چقدر است؟NYN
حداقل شهریه مدرسه چقدر است؟YNN
بهترین و ارزان‌ترین رستوران نزدیک اینجا کجاست؟NYY
مجموع۱۱۱۵۷
منبع usatoday
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده