هوش مصنوعی با مطالعه داستان، حرکت انسان ها را پیش بینی می‌کند

هوش مصنوعی با مطالعه داستان، حرکت انسان ها را پیش بینی می‌کند

هوش مصنوعی از آن دسته علوم و فناوری‌هایی است که به طور قطع در آینده بشر نقش مهمی ایفا خواهد کرد. کامپیوترها و نرم‌افزارهای آنها به مرور زمان توانایی یادگیری پیدا کرده‌اند. آنها می‌توانند با مطالعه‌ی رفتار انسان ها موارد جدیدی بیاموزند و روز به روز پیشرفت کنند. نتایج یک تحقیق جدید نشان می‌دهد که کامپیوترها با خواندن داستان نیز رفتار ما را می‌آموزند.

 هوش مصنوعی، یک فناوری پیشرو است که با گذشت زمان نقش پررنگ‌تری در زندگی انسان ها ایفا خواهد کرد. این علم پیشرفته و گاهی ترسناک، به کامپیوترها اجازه می دهد تا یادگیری داشته باشند، اعمال خودکار انجام دهند و یا حتی اعمال انسان‌ها را پیش‌بینی کرده و نسبت به آن اقدام کنند. به تازگی یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه استنفورد عنوان کرده است که هوش مصنوعی با خواندن داستان می‌تواند رفتار انسان را بیاموزد و واکنش‌های ما را نسبت به حرکات خودش پیش‌بینی کند.

این محققان به سیستم هوش مصنوعی خود که با نام Augur شناخته می‌شود، اجازه دسترسی به ۶۰۰ هزار عنوان داستان را در پایگاه Wattpad دادند و نتایج بررسی‌ها را این گونه عنوان کردند:

اکثر رفتارهای انسان‌های داخل داستان‌ها با هم مشترک است. آنها در هنگام ورود به اتاق چراغ را روشن می‌کنند، در برابر تعارف یا مواقغ خجالت، سرخ می‌شوند و یا در زمانی که در جلسه‌ای کاری هستند، تلفن خود را جواب نمی‌دهند. این رفتارهای انسان‌ها بسیار قابل پیش‌بینی است.

سیستم هوش مصنوعی تیم تحقیاتی به یک دوربین هوشمند نیز مجهز است که در ۹۱ درصد مواقع می‌تواند انسان‌ها را از اجسام تشخیص دهد و ۷۱ درصد مواقع، رفتار بعدی انسان مورد نظر را پیش‌بینی کند. این اولین باری نیست که محققان با استفاده از داستان و کتاب قصد دارند چیزی را به هوش مصنوعی آموزش دهند. چندی پیش، فیسبوک با ارسال حدود ۲ گیگابایت کتاب داستان کودکان به هوش مصنوعیش، قصد آموزش یک موضوع بسیار ساده را به این سیستم داشت. با افزایش تحقیقات و آزمایش‌ها بر روی هوش مصنوعی و رفتار آن، می‌توان به این نتیجه رسید که آینده مجسم شده در فیلم‌های علمی تخیلی، آن چنان هم دور از ذهن نیست. به نظر شما آیا این آینده زیباست یا ترسناک؟

لوگوی تلگرام

با کانال تلگرام زومیت، آخرین اخبار فناوری و علمی را سریع‌تر از همیشه دنبال کنید.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده