راهنمای کامل ورود و کار با سایت بوستان فنی و حرفه ای

شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۰
مطالعه 7 دقیقه
کاور مطلب سامانه بوستان
سایت بوستان، سایت رسمی دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای کشور است. در این مقاله به آموزش کامل ورود به این سایت و استفاده از خدمات آن می‌پردازیم.
تبلیغات

پیش از این برایتان درباره کار با سامانه گلستان نوشته بودیم که خدمات غیرحضوری دانشگاه‌های سراسری و غیرانتفاعی و پیام نور را ارائه می‌دهد. اما دانشجویان دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای برای انجام امور دانشجویی به‌صورت آنلاین باید به سامانه‌ی دیگری به نام بوستان مراجعه کنند.

آدرس سایت بوستان فنی و حرفه ای

بر خلاف سامانه گلستان که برای هر دانشگاهی آدرس جداگانه‌ای تعریف کرده، سایت بوستان برای همه دانشجویان دانشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای به نشانی bustan.tvu.ac.ir در دسترس است. این سامانه نسبت به سامانه گلستان محدودتر است و در آن نمی‌توانید گزینه‌های مختلفی مثل تقاضای دریافت وام دانشجویی یا خوابگاه را مشاهده کنید، اما برای انتخاب واحد، حذف و اضافه، مشاهده کارنامه و کارت ورود به جلسه دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دانشگاه ندارید.

ورود به سایت بوستان با لپ تاپ و گوشی

دسترسی به سایت بوستان هم با لپ‌ تاپ و هم گوشی امکان‌پذیر است. پس از اینکه آدرس را وارد کردید با صفحه‌ی ورود به سایت مواجه می‌شوید که در آن باید کد ملی و کلمه عبور خود را وارد کنید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر اولین بار است وارد این سامانه می‌شوید، از تاریخ تولد ۱۰ رقمی خود به‌عنوان کلمه عبور استفاده کنید.

مثلاً اگر در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۸۳ به دنیا آمده‌اید باید ۱۳۸۳/۰۵/۲۳ را به عنوان کلمه عبور وارد کنید. نام کاربری شما کد ملی شما است.

صحت‌سنجی اطلاعات در سایت بوستان

پیش از گرفتن هر خدمتی از این سامانه شما ابتدا باید صحت‌سنجی اطلاعات را انجام دهید. صحت‌سنجی پنج مرحله دارد و پس از آن شما امکان ثبت نام ترم جدید و انتخاب واحد و گرفتن خدمات دیگر را دریافت می‌کنید.

پس از ورود در صفحه‌ی اصلی روی گزینه صحت‌سنجی اطلاعات هویتی و تحصیلی دانشجو در منوی سمت راست کلیک کنید و هر مرحله را به دقت انجام دهید.

در صحت‌سنجی اطلاعات هویتی صفحه‌ای با مشخصات هویتی خود می‌بینید. بخش‌های مختلف آن را چک کنید و در صورت صحیح بودن اطلاعات، گزینه تأیید را تیک بزنید.

اگر هر کدام از اطلاعات غلط بود یا عبارت نامشخص در آن نوشته شده بود، در کادر مقابل درست آن را بنویسید.

در نهایت و پس از اطمینان از اینکه همه اطلاعات درست است، روی گزینه ثبت کلیک کنید. اگر ایرادی در اطلاعات باشد با پیغام خطا مواجه می‌شوید که اشتباه را به شما اطلاع می‌دهد.

صحت‌سنجی‌ها را برای اطلاعات دانشجویی، معدل، نمرات و تراز مالی هم انجام دهید و در هر مرحله گزینه ثبت را انتخاب کنید تا تغییراتتان اعمال شود.

صحت‌سنجی فرایندی زمان‌بر بوده و شاید بهتر باشد یکی دو روز پیش از انتخاب واحد وارد سامانه شوید و این فرایندها را انجام دهید، چون انتخاب واحد فقط پس از تکمیل صحت‌سنجی قابل انجام است.

انتخاب واحد در سایت بوستان

از منوی سمت راست گزینه امور آموزش را انتخاب کنید. سپس روی دروس رشته کلیک کنید. در این بخش شما می‌توانید تمامی دروس رشته خود را به همراه دروس ارائه‌شده در نیم‌سال مشاهده کنید. توجه کنید که درس‌هایی که انتخاب می‌کنید مربوط به نیم‌سال خودتان باشد و همراه با چارت درسی پیش بروید.

درس‌های ارائه‌شده با شماره و نوع درس که شامل اختصاصی و عمومی و اختیاری است و با مشخص شدن پیش‌نیاز بودن و کد آن‌ها برایتان قابل مشاهده است.

در مورد واحدهایی که پیش‌نیاز دارند، فقط پس از گذراندن پیش‌نیاز می‌توانید آن‌ها را انتخاب کنید. اما اگر دانشجوی ترم آخر باشید و همه واحدها را گذرانده باشید، می‌توانید یک درس را با پیش‌نیازش انتخاب کنید و آن‌ها را هم‌نیاز کنید.

در بازه زمانی مشخص انتخاب واحد در این بخش برای شما فعال می‌شود. روی گزینه انتخاب واحد کلیک کنید. در صفحه‌ای که مشاهده می‌کنید اگر تمام موارد تیک داشته باشند یعنی تأیید شده‌اند و شما مجاز به انتخاب واحد هستید. اما در غیر این صورت نمی‌توانید انتخاب واحد کنید. در این شرایط باید گزینه تیکت و پشتیبانی را انتخاب کنید تا واحد آموزش شرایط شما را بررسی و انتخاب واحد را برایتان فعال کند.

پس از انتخاب گزینه انتخاب واحد ابتدا در صفحه‌ای باید اطلاعات تحصیلی خود را تأیید و شرایط تحصیلی خود را با توجه به گزینه‌ها مشخص کنید.

در مرحله بعد لیستی از درس‌ها به شما نمایش داده می‌شود، درس‌هایی که می‌توانید انتخاب کنید روبه‌رویشان خالی است و درس‌هایی را که قبلاً اخذ کرده یا پاس کرده‌اید باید تیک بزنید.

در صفحه بعد لیست درس‌ها برایتان نمایش داده می‌شود که باید از بین آن‌ها واحدهایی را که می‌خواهید بگذرانید انتخاب کنید.

پس از این مرحله و انتخاب گروه درسی و ساعت کلاس‌ها، واحدهای انتخاب‌شده را تأیید کنید تا فرایند انتخاب واحد شما به اتمام برسد. پس از آنکه انتخاب واحد شما به پایان رسید، برنامه هفتگی‌تان برایتان فرستاده می‌شود.

برای دسترسی به برنامه هفتگی، پس از ورود به سامانه روی امور آموزشی کلیک کنید و سپس انتخاب واحد را انتخاب کنید. در این بخش رسید دیجیتال مشاهده می‌شود که در آن نام درس، گروه درسی و روز و ساعت تشکیل کلاس نوشته شده است.

پرداخت شهریه در سامانه بوستان

اگر باید برای تحصیل در دانشگاه فنی و حرفه‌ای شهریه پرداخت کنید، در سامانه بوستان امکانات آن فراهم شده است.

از منوی اصلی، امور مالی و سپس تراز مالی دانشجو را انتخاب کنید.

در این قسمت شهریه ثابت و متغیر قابل مشاهده است و جمع کل آن در پایین تراز مالی نوشته شده است. سپس می‌توانید از طریق گزینه پرداخت الکترونیک شهریه، روی عملیات پرداخت کلیک کنید و مراحل پرداخت را تا دریافت رسید دیجیتال تکمیل کنید.

ثبت تیکت در سامانه بوستان

از منوی سمت راست روی گزینه تیکت و پشتیبانی برخط و سپس تیکت کلیک کنید و در صفحه جدید روی گزینه به اضافه در بالای صفحه کلیک کنید تا بتوانید تیکت اضافه کنید.

در صفحه‌ی جدید مشکل خود را بنویسید. نوشتن عنوان تیکت کمک می‌کند که به واحد درستی ارجاع داده شود. نوع تیکت و اولویت را هم از بین گزینه‌ها مشخص کنید. در بخش محتوا در تیکت حتماً اطلاعات دانشجویی خود را بنویسید. پس از اینکه تیکت شما کامل شد در بالای صفحه روی قسمت ثبت کلیک کنید.

تیکت شما در این مرحله در صف بررسی قرار می‌گیرد و پاسخ آن هم در همین قسمت برایتان به نمایش درمی‌آید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات