آیپد پرو جدید اپل به دوربین چندگانه و حسگر سه‌بعدی ToF مجهز خواهد شد

آیپد پرو جدید اپل به دوربین چندگانه و حسگر سه‌بعدی ToF مجهز خواهد شد

استفاده از دوربین‌های چندگانه در گوشی‌های هوشمند به امری عادی تبدیل شده است و حال به‌نظر می‌رسد این اتفاق درباره‌ی تبلت‌ها نیز رخ خواهد داد.

شاید از منظر داشتن دوربین چندگانه، جدیدترین تبلت سامسونگ،یعنی گلکسی تب اس ۶، منحصر‌به‌فرد باشد؛ اما به‌سختی بتوان لقب اولین را به آن داد. تبلت پروژه‌ی تانگو گوگل تعدادی حسگر داشت که همه‌ی آن‌ها به‌طور هماهنگ برای ارائه‌ی قابلیت‌های واقعیت افزوده ازجمله AR eyes کار می‌کنند. گلکسی تب اس ۶ سامسونگ نیز دوبین دوگانه دارد که یکی از آن‌ها را لنز عریض تشکیل می‌دهد. به‌نظر می‌رسد اپل نیز قصد دارد با راه‌حلی ساده‌تر و ارزان‌تر، راهی مشابه را طی کند. این راه‌حل ساده‌تر چیزی جز استفاده از حسگر سه‌بعدی ToF نیست.

اخبار و شایعات از این موضوع حکایت می‌کنند که آیپد پرو بعدی که به‌نظر می‌رسد ماه مارس رونمایی خواهد شد، بیش از یک دوربین خواهد داشت. بااین‌حال، اپل برخلاف سامسونگ که از دوربین دوگانه استفاده کرده است، قصد دارد از دوربین سه‌گانه در محصولش استفاده کند. اطلاعات کمی درباره این دوربین‌ها وجود دارد؛ اما یکی از آن‌ها شناخته‌شده‌تر است.

به‌گزارش رسانه‌های کره‌ای، شرکت محلی Derkwoo Electronics، تأمین‌کننده‌ی قطعات و براکت‌ حسگرهای سه‌بعدی ToF آیپد پرو است. این شرکت قبلا نیز تأمین‌کننده این قطعات برای دوربین‌های معمول آیفون و آیپد بوده است. با توجه به شناختی که از اپل وجود دارد، این احتمال وجود دارد که تولید این قطعات را به شرکتی بسپارد که قبلا هم با آن کار کرده است.

مقاله‌ی مرتبط:

وجود چنین حسگری برای تبلت‌ها که کمتر برای عکاسی از آن‌ها استفاده می‌شود، دور از ذهن به‌نظر می‌رسد. با‌این‌حال، حسگر سه‌بعدی ToF برای نقشه‌برداری سه‌بعدی و واقعیت افزوده نیز کاربرد دارد. این اقدام می‌تواند برنامه‌های اپل برای واقعیت افزوده به کمک ARKit را نشان دهد.

حسگر‌های زمان پرواز (ToF (Time-of-flight فاصله اجسام روبه‌روی خود را بادقت بیشتری اندازه‌گیری می‌کنند. این روش دقت بیشتری از روش فعلی استفاده از یادگیری ماشینی و دوربین پشتی آیفون‌های فعلی‌ دارد. حسگر‌های TrueDepth در دوربین‌های جلویی آیفون نیز کاملا دقیق هستند؛ اما در فاصله‌های بیشتر از چند فوت کارایی ندارند.

آیپد پرو 11 2018 اپل / Apple iPad Pro 11 2018

نکته‌ی جالب اینجا است که آیپد پرو حتی قبل از آیفون از این ویژگی برخوردار می‌شود. حال‌آنکه آیفون وسیله‌ای مناسب‌تر برای حمل‌و‌نقل است و استفاده از اپلیکیشن‌های واقعیت افزوده روی آن بسیار راحت‌تر از آیپد، به‌ویژه مدل ۱۲.۹ اینچی آن است. همین موضوع باعث ایجاد تردید‌هایی در این فرضیه می‌شود.

با شناحتی که از کوپرتینویی‌ها وجود دارد، سخت بتوان تصور کرد چنین قابلیت مهمی به‌جای آیفون ابتدا در آیپد عرضه شود. ناگفته نماند همان‌طورکه در سخنرانی‌های گذشته اپل شاهد بودیم، هنگام معرفی ویژگی‌های واقعیت افزوده، کوپرتینونشین‌ها استفاده از تبلت‌های خود را به آیفون ترجیح می‌دهند. به‌نظر می‌رسد اپل این فناوری را با آیپد هماهنگ‌تر می‌بیند و معتقد است استفاده از این ویژگی در آیپد‌ها باعث افزایش محبوبیت هر دو آن‌ها، یعنی واقعیت افزوده و آیپد می‌شود.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده