گزارش یوفو ناسا؛ منشا فرازمینی برای اجسام ناشناس هوایی پیدا نشد

جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۵
مطالعه 2 دقیقه
بیل نلسون، مدیر ناسا در کنار لوگو این سازمان
در اولین گزارش علنی ناسا در مورد پدیده‌های ناهنجار ناشناس (UAP)، کارشناسان سازمان فضایی آمریکا اذعان کردند که از ماهیت این پدیده اطلاع ندارند.
تبلیغات

تیم مطالعه‌ی یوفو ناسا روز گذشته اولین گزارش خود را که از مدت‌ها پیش انتظار آن می‌رفت، منتشر کرد. هرچند سازمان فضایی آمریکا هیچ نشانه‌ای از منشاء فرازمینی برای مشاهدات گزارش‌شده پیدا نکرده است، رئیس جدیدی را برای مطالعه‌ی پدیده‌های هوایی ناشناس منصوب می‌کند. یوفو شامل هر جسم دیده‌شده در آسمان است که نمی‌توان ماهیت آن را به‌صورت فوری تشخیص داد.

ناسا در سال ۲۰۲۲ با هدف درک بهتر بشقاب پرنده‌ها یا همان چیزی که اکنون محافل رسمی پدیده‌های ناهنجار ناشناس (UAP) می‌نامند، یک هیئت مستقل از کارشناسان را گرد هم آورد. این تیم وظیفه دارد تا در مورد نحوه‌ی جمع‌آوری و تجزیه‌وتحلیل بهتر داده‌های مربوط به UAP، برای ناسا و سایر سازمان‌های دولتی گزارش تهیه کند.

بیل نلسون، مدیر ناسا پنجشنبه ۲۳ شهریور درحین انتشار گزارش گفت: «برترین نتیجه‌ی مطالعه این است که چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. تیم مطالعاتی مستقل ناسا هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پدیده‌های ناهنجار ناشناس منشاء فرازمینی دارند، پیدا نکرد؛ اما ما همچنان نمی‌دانیم این پدیده چیست.» مدیر ناسا همچنین اعلام کرد که این سازمان یک سمت مدیریت جدید برای توسعه و نظارت بر پژوهش‌های UAP تعیین می‌کند.

اولین گزارش تیم ناسا کمک چندانی به حل معمای یوفو نمی‌کند؛ اما توصیه‌هایی را در مورد نقش ناسا در پیشبرد مسئله ارائه می‌دهد. گزارش در نتیجه‌گیری استدلال می‌کند که بهترین مشارکت سازمان فضایی آمریکا می‌تواند ارائه‌ی داده‌ها و شواهد بهتر از یوفو با استفاده از ماهواره‌های دیدبان زمین باشد.

در گزارش آماده است: «درحال‌حاضر تجزیه‌وتحلیل داده‌های یوفو به دلیل کالیبراسیون ضعیف حسگرها، فقدان اندازه‌گیری‌های متعدد، فقدان فراداده و نبود داده‌های پایه با مشکل مواجه است. انجام یک تلاش هماهنگ برای بهبود تمام جنبه‌ها حیاتی است و تخصص ناسا باید به‌عنوان بخشی از استراتژی جمع‌آوری داده‌های قوی و نظام‌مند در چارچوب کل دولت مورد استفاده قرار گیرد.»

نلسون درطول جلسه گفت: «بیشتر مشاهدات یوفو به داده‌های بسیار محدود منجر می‌شود و این امر نتیجه‌گیری علمی درمورد ماهیت این پدیده را دشوار می‌کند. درنتیجه، تیم مطالعاتی مستقل، تعدادی از دانشمندان برجسته‌ی جهان، متخصصان داده‌، هوش مصنوعی و متخصصان ایمنی هوافضا را گردهم آورده است.»

گزارش تیم یوفو همچنین استدلال می‌کند که ناسا با رفتن به سراغ بررسی علمی و جدی پدیده‌های ناشناس هوایی، می‌تواند به حذف تابوها و بدنامی‌های مرتبط با مطالعه‌ی یوفو که از مدت‌ها پیش به‌عنوان شبه‌علم شناخته می‌شد، کمک کند.

یوفوها در چند سال گذشته به دلیل ارائه‌ی گزارش‌ها از سوی افراد معتبر نظیر پرسنل سابق جامعه اطلاعاتی و اعظای ارتش، مورد توجه دولت ایالات متحده قرار گرفته‌اند. این‌ جدی‌گرفتن یوفو تا آنجا پیش رفت که ماه گذشته، یک افسر اطلاعاتی سابق پنتاگون و کهنه‌سرباز نیروی هوایی آمریکا در کمیته‌ی فرعی کنگره حضور یافت و شهادت داد که دولت آمریکا شواهد مربوط به سقوط یوفوها و شواهد بیولوژیکی موجودات غیرانسانی را پنهان کرده است. بااین‌حال، هنوز هیچ مدرک قاطعی برای این ادعاها ارائه نشده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات