هرآنچه از اولین نشست علنی ناسا درباره یوفوها آموختیم

جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۰۱
مطالعه 3 دقیقه
اولین نشست علنی گروه مطالعه یوفو ناسا
دولت آمریکا درحال بررسی صدها گزارش رسمی پرسنل نظامی این کشور درباره‌ی یوفوها است؛ اما صرفا بخش کوچکی از آن‌ها واقعا غیرعادی محسوب می‌شوند.
تبلیغات

ناسا روز چهارشنبه نخستین نشست عمومی را برای بحث درباره‌ی یافته‌های تیم مطالعاتی مستقل یوفو خود برگزار کرد.

به‌گزارش اسپیس‌دات‌کام، گروه مطالعاتی ناسا که ژوئن ۲۰۲۲ تشکیل شد، قصد دارد داده‌های مربوط به پدیده‌های ناهنجار ناشناس (UAP) را بررسی کند؛‌ اصطلاح جدیدی که اجسام یا حوادث رخ‌داده در آسمان، زیر آب یا فضا را که نمی‌توان بلافاصله شناسایی کرد، دربرمی‌گیرد. این گروه که صدهزار دلار بودجه دارد، از اسکات کلی، فضانورد سابق ناسا و ۱۵ پژوهشگر ارشد دیگر از رشته‌های مختلف ازجمله نجوم، اقیانوس‌شناسی و حتی روزنامه‌نگاری تشکیل شده است.

درطول سخنان افتتاحیه در جلسه‌ی اخیر، اعضای گروه تاکید کردند که بزرگ‌ترین مانع در مسیر درک این پدیده‌های ناشناس، کمبود داده است. بااین‌حال، دنیل ایوانز، دستیار معاون ناسا در امور پژوهشی که بخشی از واحد ماموریت‌های علمی سازمان است، گفت از آنجا که علاقه‌ی عمومی به یوفو ظاهرا در بالاترین حد خود قرار دارد، این وظیفه‌ی ناسا است که موضوع را به‌طور دقیق مورد بررسی علمی قرار دهد.

ایوانز افزود مطالعه‌ی علمی UAP، « اول و مهم‌تر از همه، فرصتی را برای ما فراهم می‌کند تا درکمان را از دنیای اطراف خود افزایش دهیم. این کار در دی‌ان‌ای ما است.»

ایوانز خاطرنشان کرد که مطالعه‌ی گروه پژوهشی یوفو، پیش از هرچیز در مورد به‌دست آوردن درک بیشتر از هرچیز موجودر در هوا و ایمن‌تر کردن آسمان است. وی گفت: «این وظیفه‌ی این کشور است که مشخص کند آیا چنین پدیده‌هایی خطرات بالقوه برای ایمنی فضای هوایی دارند یا خیر.»

نیکی فاکس، دستیار مدیر در واحد ماموریت‌های علمی ناسا گفت تیم مطالعاتی مستقل UAP، «مامور شده است تا در مورد نحوه‌ی استفاده از ابزارهای علمی به‌منظور ارزیابی و طبقه‌بندی ماهیت UAP-ها در آینده، نقشه‌ی راه تهیه کند. این نقشه‌ی راه به دولت فدرال کمک خواهد کرد تا داده‌های کاربردی برای توضیح ماهیت UAP-های آتی را به‌دست آورد.»

بااین‌حال فاکس خاطرنشان کرد که دسترسی به داد‌ه‌های باکیفیت بالا دشوار است؛ زیرا پلتفرم‌های دریافت‌کننده‌ی داده اغلب محرمانه به‌حساب می‌آیند.»

فاکس افزود اگر یک جت جنگنده از مجسمه آزادی عکس بگیرد، آن تصویر نه به دلیل سوژه‌ی خود، بلکه به‌خاطر حسگرهای موجود در هواپیما محرمانه محسوب می‌شود.

مقام ناسا بر نیاز به داده‌های غیرمحرمانه‌ی باکیفیت تاکید کرد و گفت این اطلاعات به تیم ما امکان می‌دهد تا به‌طور علنی با هم ارتباط برقرار کنند تا شناخت کنونی از UAP را نه‌تنها درمیان یکدیگر،‌ بلکه در سرتاسر جامعه‌ی علمی و مردم ارتقا دهند.

دیوید اسپرگل، اخترفیزیکدان، رئیس گروه مطالعاتی و عضو سابق هیئت مشاوره‌ی ناسا با تکرار صحبت‌های فاکس افزود: «تلاش‌های کنونی برای جمع‌آوری داده درباره‌ی UAP-ها، در سازمان‌های مختلف غیرنظام‌مند و ازهم‌گسیخته است و در این راه اغلب از ابزارهای کالیبره‌نشده برای گرد‌آوری داده‌های علمی استفاده می‌شود.»

شان کرک پاتریک، مدیر دفتر تحلیل ناهنجاری‌های چندلایه (AARO) در پنتاگون با تایید صحبت‌های یادشده می‌گوید هرچند دفتر او اکثر گزارش‌های یوفو را که بررسی می‌کند، به راحتی توضیح می‌دهد، برخی از گزارش‌ها عمدتا به‌دلیل کمبود داده‌های مرتبط با آن موارد، همچنان حل‌نشده باقی می‌مانند.»

یکی از ناراحت‌کننده‌ترین لحظات در صحبت‌های ابتدایی، زمانی رخ داد که فاکس و ایوانز اشاره کردند که بسیاری از اعظای گروه مطالعاتی یوفو ناسا، به دلیل مشارکتشان تحت آزار قرار گرفته‌اند.

ایوانز گفت: «یک تیم امنیتی ناسا فعالانه درحال رسیدگی به موضوع است. ما در ناسا از منافع عمومی چشمگیر در UAP-ها آگاهی دقیق داریم. بااین‌حال درک هر شکلی از آزار و اذیت برای اعضای پنل ما بسیار مهم است. این رفتارها صرفا به‌منظور لطمه‌زدن به روند علمی که مستلزم محیطی با فضای احترام و صداقت است، انجام می‌شود.»

جلسه‌ی اخیر شامل ارائه‌هایی از سوی اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده و چندین کارشناس عضو تیم مطالعاتی یوفو بود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات