بلو ارجین برای رقابت با اسپیس ایکس در حال پیشبرد برنامه‌ای مخفی است

یک‌شنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
نیو گلن، موشک نسل بعدی بلو ارجین برای آنکه بتواند با استارشیپ اسپیس ایکس رقابت کند، قرار است به مرحله‌ی دوم چندبارمصرف از جنس فولاد ضدزنگ مجهز باشد.
تبلیغات

در ماه مه، شایعه‌ای در رابطه با موشک نیو گلن بلو ارجین، به‌دست علاقه‌مندان به پروازهای فضایی در چندین شبکه‌ی اجتماعی منتشر شد. براساس این شایعه، بلو ارجین، ماده‌ی به‌کاررفته در ساختار اصلی موشک جدیدش را از آلیاژ آلومینیوم به فولاد ضدزنگ تغییر داده است.

شایعه‌ی جدید نشان می‌دهد که بلو ارجین در انتخاب مواد ساخت موشک، از اسیپس‌ایکس، رقیب خود تقلید کرده است و از این‌رو، پست‌های منتشرکننده‌ی خبر، توجهات زیادی را به خود جلب کردند. درواقع، این ایلان ماسک بود که نخستین‌بار در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد استارشیپ، فضاپیمای نسل بعدی اسپیس ایکس به‌جای فیبرکربن از فولاد ضدزنگ ساخته می‌شود. علاوه‌براین، تغییر یادشده موجب تاخیرهای بیشتر در برنامه‌ی ساخت نیو گلن خواهد شد؛ موشکی که هم‌اکنون سال‌ها از زمان‌بندی عقب است.

در زمان انتشار شایعه، اریک برگر، سردبیر فضایی وب‌سایت ارز تکنیکا، نادرستی شایعه را در توییتر اعلام کرد و گفت مرحله‌ی اول موشک نیو گلن قرار نیست از فولاد ضدزنگ ساخته شود. بااین‌حال، اندکی بعد، حقیقت ماجرا درباره‌ی شایعات فولاد ضدزنگ و موشک‌های بلو ارجین کشف شد. به‌گزارش ارز تکنیکا، سه منبع تأیید کرده‌اند که بلو ارجین کار روی پروژه‌ای به‌منظور ساخت مرحله‌ی فوقانی کاملاً چندبارمصرفی را برای نیو گلن آغاز کرده که ممکن است از مخازن سوخت مبتنی بر فولاد ضدزنگ استفاده کند.

هدف اصلی از تغییر ماده‌ی ساخت، کاهش هزینه‌ی کلی پرتاب موشک نیو گلن است. مرحله‌ی فوقانی بزرگ این موشک با قطر ۷ متر و دو موتور BE-3U، هزینه‌ی ساخت بالایی دارد و جف بزوس، بنیان‌گذار بلو ارجین به‌دنبال راه‌هایی برای تبدیل نیو گلن به موشکی اقتصادی‌تر است. یکی از منابع آشنا به برنامه‌ی جدید بلو ارجین به ارز تکنیکا گفت این تغییر، تفاوت بین سود و زیان در پرتاب‌های نیو گلن است.

برنامه‌ی مرحله‌ی دوم چندبارمصرف ظاهراً فراتر از فولاد ضدزنگ از اسپیس ایکس الهام گرفته است. در ساخت هردو مرحله‌ی اول و دوم موشک چندبارمصرف نیو گلن، بزوس درحال تقلید از برنامه‌ی بلندپروازانه‌ی ماسک در فرود و استفاده‌ی دوباره از بوستر سوپر هوی و استارشیپ به‌عنوان مرحله‌ی فوقانی است.

وقتی ماسک پروژه‌ی استارشیپ را به‌طور رسمی در سال ۲۰۱۶ معرفی کرد (در آن زمان سامانه‌ی حمل‌ونقل میان‌سیاره‌ای نامیده می‌شد)، بسیاری در صنعت هوافضا تردید داشتند که اسپیس ایکس بتواند سامانه‌ی پرتابی غول‌پیکر و چندبارمصرف بسازد. آن‌ها تا اوایل ۲۰۱۹ همچنان بدبین باقی ماندند تا آنکه ماسک اعلام کرد که ساختار اصلی موشک به‌جای فیبر کربن از فولاد ضدزنگ ارزان ساخته می‌شود. هرچند فولاد ضدزنگ قیمتی کمتر دارد و هنگام ورود دوباره به جو بهتر می‌تواند دمای سوزان جو را تاب آورد، تقریباً پنج برابر سنگین‌تر از کامپوزیت کربن است.

مقاله‌های مرتبط:

به‌نقل از ارز تکنیکا، بزوس درباره‌ی مراحل فوقانی چندبارمصرف با کارکنان ارشد خود صحبت کرده بود؛ اما مشاوران او، کارساز بودن چنین رویکردی را بعید دانستند. همچنین ظاهراً به بزوس گفته شد بعید است که تلاش‌های اسپیس ایکس برای ساخت و آزمایش سریع نسخه‌های آزمایشی اولیه‌ی استارشیپ موفقیت‌‌‌آمیز باشد.

بااین‌حال، درطول یک سال گذشته، هم‌زمان با پرتاب و فرود نسخه‌های مختلف استارشیپ، بزوس از اسپیس ایکس کپی‌برداری کرده است. این یکی از دلایلی محسوب می‌شود که او تصمیم گرفت تا پروژه‌ای به‌نام «جارویس» را با هدف ساخت مرحله‌ی فوقانی چندبارمصرف در بلو ارجین به راه اندازد. به‌نقل از منابع، بزوس بخش‌هایی از برنامه‌ی توسعه‌ی مرحله‌ی دوم را از سایر قسمت‌های بلو ارجین جدا کرده و به مدیرانش گفته است تا در محیطی آزاد و رها از رویه‌های اداری به نوآوری بپردازند.

پروژه جارویس که ظاهراً نامش را از شخصیتی به‌همین نام در دنیای سینمایی مارول گرفته، پیشرفت سریعی داشته است. آزمایش‌های اولیه مخازن سوخت ساخته‌شده از فولاد ضدزنگ احتمالاً تا پاییز امسال آغاز خواهد شد و اگر امکان‌پذیری این رویکرد اثبات شود، نوبت به انجام آزمایش‌های بعدی خواهد رسید. درحال‌حاضر برنامه‌ی بلو ارجین این است که اول نیو گلن را با مرحله‌ی دوم یک‌بارمصرف پرتاب کند و سپس در میانه‌ی دهه‌ی ۲۰۲۰، گذار به چندبارمصرف‌پذیری کامل مرحله‌ی دوم را انجام دهد. این نوع سامانه‌ی پرتاب کاملاً چندبارمصرف اکنون به‌عنوان شرط لازم رقابت با اسپیس‌آیکس برای پرتاب محموله‌های بزرگ درنظرگرفته می‌شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات