کنایه جف بزوس به ایلان ماسک: کسی که می‌خواهد به مریخ برود، ابتدا به اورست برود

سه‌شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۵
مطالعه 7 دقیقه
جف بزوس، بنیانگذار آمازون، اخیرا در جمعی خصوصی از ایده‌هایش در مورد فضا صحبت کرد و ضمن آن، رقیبش، ایلان ماسک را نیز بی‌نصیب نگذاشت.

جف بزوس، بنیانگذار میلیاردر آمازون، به‌تازگی از دیدگاه‌هایش در مورد سکونت در فضا صحبت کرده است. اما به‌جز این، او در این صحبت‌ها احتمالا بزرگ‌ترین رقیبش، یعنی ایلان ماسک مؤسس اسپیس ایکس را بی‌نصیب نگذاشته است.

بزوس در خلال صحبت‌های اخیرش گفت:

او این صحبت‌ها را ماه گذشته در خلال مراسم خصوصی که به ابتکار جف فاست، یکی از نویسندگان ارشد خبرگزاری SpaceNews برگزار می‌شد، اظهار داشت. در این سخنرانی خصوصی، موضوع اصلی صحبت‌های بزوس، شرکت موشکی او، بلو اوریجین و تبدیل فضا به مکانی بود که تعداد بی‌شماری انسان بتوانند در آن کار و زندگی کنند.

بزوس گفت:

او اذعان کرد که هنوز با این سناریو، فرسنگ‌ها فاصله داریم. اما گفت که به همین دلیل بلو اوریجین را تأسیس کرده است. هدف کوتاه‌مدت این شرکت، توسعه موشک‌های قابل استفاده مجدد، از جمله موشکی به نام نیو گلن (New Glenn) است که به‌طور چشمگیری هزینه دسترسی به فضا را کاهش می‌دهد.  

بزوس گفت که چنین موشک‌هایی می‌توانند یک شبکه حمل‌و‌نقل قوی و نسبتا ارزان را در مدار زمین به وجود آورند. بزوس معتقد است وقتی که این امر محقق شود، دوران جدیدی از کارآفرینی فضایی به وجود خواهد آمد، درست به‌مانند اینترنت که به تأسیس شرکت‌های بی‌شماری منتهی شد. اما زمانی‌که فاست درباره قدم‌هایی که بزوس فکر می‌کند برای پر کردن فضا با میلیون‌ها نفر  لازم است پرسید، بنیانگذار آمازون، کنایه‌ای به رقیب خود زد. البته بزوس هنگامی که در مورد مهاجرت به مریخ صحبت می‌کرد، نامی از ایلان ماسک نبرد؛ اما دو میلیاردر رقابت طولانی باهم دارند.

تصویر مفهومی از موشک قابل استفاده مجدد شرکت بلو ارجین موسوم به نام نیو گلن

اما به‌نظر می‌رسید که مخاطبان بزوس که اعضای بنیاد Wings Club، باشگاه اجتماعی از هوانوردان نیویورکی بودند؛ اکثرا به‌خوبی از رقابت این دو آگاه بودند، چرا که بعد از اشارات کنایه‌آمیز جف بزوس بود که خنده حضار بلند شد.

بزوس در ادامه گفت:

آنچه بزوس به آن اشاره می‌کرد، اشاره‌ای به دیدگاه ایلان ماسک بود: استفاده از موشک‌های شرکت اسپیس ایکس و استقرار در مریخ در سریع‌ترین زمان ممکن، تهیه رونوشتی از نژاد انسان و به تعبیری گرفتن یک درایو بکاپ از انسان تا در صورت نابودی تمدن بشر در زمین، هنوز نمایندگانی از نژاد ما در فضا وجود داشته باشند. اسپیس ایکس که هنوز در مورد گفته‌های اخیر بزوس اظهار نظری نکرده، همچنان تلاش می‌کند تا هزینه حمل‌و‌نقل‌های فضایی را کاهش دهد.

موشک‌های فالکون همین حالا هم صنعت هوا و فضا را تکان داده‌اند. اسپیس‌ایکس در حال توسعه فضاپیماهای قابل استفاده مجددی به نام استارشیپ (Starship) است. ماسک می‌خواهد اولین مأموریت سرنشین‌دار این فضاپیما را در حدود سال ۲۰۲۵ انجام دهد. او فکر می‌کند که استارشیپ درنهایت خواهد توانست محموله‌های ۱۰۰ تا ۱۵۰ تنی را به مریخ برساند و به ساخت تمدنی مریخی در آغاز دهه‌ی ۲۰۵۰ کمک کند. اما به‌گفته بزوس، مریخ مکان خوبی برای زندگی نخواهد بود. به همین دلیل او قله اورست را در مقایسه با مریخ، باغ بهشت می‌داند.

تصویر مفهومی از فضاپیمای استارشیپ اسپیس ایکس که می‌تواند به ساخت پایگاه در ماه کمک کند

مریخ، حدود ۵۸ میلیون کیلومتر با زمین فاصله دارد و فشار جو آن کمتر از ۱ درصد فشار جو زمین است. این مسئله باعث می‌شود که سیاره‌ی سرخ، محفظه‌ی خلاءمانندی باشد که برای انجام هر کاری در خارج از اقامتگاه‌ها نیاز به لباس‌های فضانوردی باشد. در بالای قله اورست، فشار هوا حدود ۳۳ درصد سطح دریا است. باوجودی که نیازی به پوشیدن لباس مخصوص نیست، اما احتیاج به کپسول اکسیژن است.

در مریخ دمای هوا نیز بسیار سرد است؛ به‌طوری که دمای متوسط آن به منفی ۶۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. در قله اورست دمای متوسط هوا بین منفی ۱۷ تا منفی ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. مسئله تابش‌های کیهانی هم در مریخ وجود دارد. اگر فردی یک سال را در سطح سیاره‌ی سرخ سپری کند، حدود ۲۳۴ میلی‌سیورت اشعه دریافت می‌کند که تقریبا پنج برابر بیشترین حد مجازی است که یک کارگر شاغل در صنایع می‌تواند در طول یک سال در معرض آن قرار بگیرد.

در مقابل، اگر ۱ سال را در اورست سپری کنیم، سالانه بیش از ۶ میلی‌سیورت بیشتر دریافت می‌کنیم. قرار گرفتن در معرض تشعشعات، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد و می‌تواند منجر به آب مروارید چشم، آسیب‌دیدگی عصبی و مشکلات حافظه شود. باوجود اختلاف بین دیدگاه‌های ماسک و بزوس در خصوص آینده انسان در فضا، هدف کوتاه‌مدت هر دو یکسان است: استقرار در ماه.

ایلان ماسک پس از اولین پرتاب کپسول فضایی دراگون، گفت:

بزوس در گفتگوی سال ۲۰۱۷ خود با واشنگتن پست، به مسئله‌ی مشابهی اشاره کرد:

اما بزوس فکر می‌کند که اسکان انسان در اطراف زمین منطقی‌تر است. او گفت که این سناریو امن‌تر است، زیرا اگر مشکلی پیش بیاید، به زمین نزدیک‌تر است. او همچنین فکر می‌کند که صنایع انرژی و سنگین را به فضا منتقل کند و زمین را به سیاره‌ای مسکونی با اقامتگاه‌ها، پارک‌ها و صنایع سبک بدل کند.

جف بزوس پیشنهاد می‌کند مسافران مریخ قبل از سفر به سیاره سرخ یک سال را در فراز قله اورست بگذرانند 

بزوس در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت:

بزوس در ادامه افزود:

ماسک خطرات رسیدن مریخ را انکار نکرده و اغلب به آن اشاره کرده است. او در سال ۲۰۱۶ در این خصوص گفته بود:

اما به عقیده ماسک، چنین خطری ارزش آن را دارد.

ماسک در مورد مأموریت سرنشین‌دار به مریخ گفت:

مطالب مشابه

نظرات

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد

منبعی یافت نشد