توسعه‌ی ابزاری در دارک وب برای کمک به مجرمان بیت کوین‌

یک‌شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۰
مطالعه 2 دقیقه
به‌تازگی ابزاری به نام Antinalysis در دارک‌وب منتشر شده است که امکان بررسی خطر نقد کردن ارزهای دیجیتال دزدیده‌شده را برای مجرمان فراهم می‌کند.
تبلیغات

آنتی‌نالیسیس (Antinalysis) ابزار جدید دارک وب برای تجزیه و تحلیل بلاک چین با رویکرد مجرمانه است که بی‌خطر بودن مبادله‌ی بیت‌کوین‌های دزدیده‌شده‌ در صرافی‌ها را برای مجرمان بررسی می‌کند؛ اما تام رابینسون، بنیان‌گذار Elliptic، معتقد است تجزیه تحلیلی که این ابزار ارائه می‌دهد بی‌‌فایده است.

به گزارش دیکریپت، بررسی‌های تام رابینسون حاکی از آن است که آنتی‌نالیسیس احتمالاً توسط یکی از مدیران دارک نت و برای کمک به پول‌شویی بیت‌ کوین ساخته شده.

عملکرد این ابزار به این صورت است که با اتصال والت (کیف پول دیجیتال)‌ به آن، مسیر اصلی دریافت بیت‌ کوین را بررسی و خطر نگه‌داری آن را مشخص می‌کند.

بیت‌کوین‌های دزدیده‌شده یا به‌دست‌آمده از بازارهای دارک نت و باج‌افزارها، جزو دارایی‌های بسیار پرخطر تلقی می‌شوند؛ درحالی‌که بیت‌کوین‌های حاصل از تراکنش‌های صرافی‌ها و کوین‌های تازه استخراج‌ ‌شده در دسته‌ی دارایی‌های بی‌خطر قرار می‌گیرند.

Elliptic برای بررسی اقدامات غیر قانونی، ابزارهایی در اختیار صرافی‌ها قرار می‌دهد و حالا به گفته‌ی رابینسون، این ابزار جدید دارک‌وب سعی دارد مجرمان را از احتمال ممنوعیت دارایی‌هایشان در صرافی‌ها آگاه سازد.

آنتی‌نالیسیس برای دسترسی به دارک‌وب روی مرورگر Tor اجرا می‌شود و هزینه‌ی هر گزارش‌گیری توسط آن حدوداً ۳ دلار است.

این شرکت تحقیقاتی انگلیسی با انجام بررسی‌هایی، توانایی آنتی‌نالیسیس در تشخیص پیوندها به بازارهای دارک‌وب را ضعیف معرفی کرد و گفت:

... این امر آن‌چنان دور از ذهن نبود؛ چرا که ارائه‌ی تجزیه و تحلیل جامع و دقیق بلاک‌چین‌ها نیازمند سرمایه‌گذاری قابل‌ توجهی در فناوری و جمع‌آوری داده‌ها در بازه‌های زمانی طولانی است.

برایان کربس، کارشناس امنیتی، با بررسی آنتی‌نالیسیس نحوه‌ی عملکرد آن را مشابه AMLBot دانست. AMLBot نرم‌افزاری برای تشخیص پول‌شویی است و تام رابینسون احتمال می‌دهد که آنتی‌نالیسیس بر اساس رابط برنامه‌نویسی کاربردی این نرم‌افزار ساخته شده باشد.

رابینسون خالق آنتی‌نالیسیس را یکی از توسعه‌دهندگان بازار مواد مخدر دارک‌وب به نام Market Incognito معرفی کرد. این بازار در اواخر سال ۲۰۲۰ (پاییز ۱۳۹۹) راه‌اندازی شد و پرداخت‌‌ها در آن تنها از طریق بیت کوین و مونرو انجام می‌شود.

به گفته‌ی رابینسون، عرضه‌ی آنتی‌نالیسیس نشان از دشواری تبدیل بیت‌کوین‌های دزدیده‌شده به اموال نقد در صرافی‌ها دارد؛ اما ایجاد آن، برای اولین بار رویکرد مجرمان در تجزیه و تحلیل بلاک چین را به عموم مردم نشان داده است.

استفاده از آنتی‌نالیسیس و پرداخت ۳ دلار شاید برای مجرمان هزینه‌ی ناچیزی باشد؛ اما شناسایی پول‌شویی در طی این فرایند قطعا ناخوشایند خواهد بود.

شما درباره‌ی دارک‌وب و فعالیت‌های مجرمانه‌ی مربوط به ارزهای دیجیتال در این فضا چه دیدگاهی دارید؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات