اوراکل خدمات مبتنی بر بلاک چین اختصاصی عرضه می‌کند

سه‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۰
مطالعه 5 دقیقه
اوراکل نیز به شرکت‌های عرضه‌کننده‌ی خدمات بلاک‌چین پیوسته و قصد دارد مانند بزرگانی همچون آی‌بی‌ام و مایکروسافت وارد این صنعت شود.

اوراکل در اخبار خود عرضه‌ی یک سرویس بلاک چین را بیان کرده که شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از آن و بر بستر یک دفتر کل الکترونیکی غیرقابل تغییر، فرآیندهای خود را اتوماتیک کنند. این فرآیندها می‌تواند شامل پیگیری مواد و قطعات، نظارت بر زنجیره‌ی تامین یا حتی تراکنش‌های مالی مشتریان باشد.

اصطلاح بلاک چین به‌عنوان سرویس یا (BaaS) در چند سال اخیر رشد زیادی داشته است. این تکنیک به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا فناوری دفتر کل توزیع شده را با روشی معتبر آزمایش کرده و از هزینه‌های توسعه‌ی آن در داخل سازمان خود جلوگیری کنند. شرکت‌های دیگری که این نوع از خدمات را ارائه می‌دهند عبارتند از: آی‌بی‌ام، اچ‌پی اینترپرایز، مایکروسافت، اس‌ای‌پی و آمازون وب سرویس.

اوراکل در ماه اکتبر سال گذشته و در نمایشگاه OpenWorld پیش‌نمایشی از خدمات ابری مبتنی بر بلاک‌چین خود معرفی کرد. این خدمات بر اساس پلتفرم هایپرلجر رایگان بنیاد لینوکس توسعه داده شده‌اند. پلتفرم بنیاد لینوکس ابزاری برای ساخت شبکه‌های کاری بلاک‌چین و حتی قراردادهای هوشمند برای شرکت‌ها است.

اوراکل در ادامه‌ی خبر خود ادعا کرده که چند شرکت خدمات آنها را دریافت کرده و آزمایش‌های اولیه برای تایید کیفیت را روی آن انجام داده‌اند. برخی از این شرکت‌ها و سازمان‌ها عبارتند از: Arab Jordan investment Bank، CargoSmart، Certified Origins، Intelipost، Nigeria Customs و Solar Site Design. به‌عنوان مثال شرکت ایتالیایی تولید روغن زیتون با نام Certified Origins، نمونه‌ای از این طرح را در ابتدای سال ۲۰۱۸ اجرا کرد و اکنون آماده‌ی به‌کارگیری آن در بررسی و نظارت بر کل روند تولید و توزیع محصولات خود با برند Belluci است.

آندره بیاجیانتی مدیر ارشد فناوری این شرکت در مورد استفاده از پلتفرم بلاک‌چین می‌گوید: «دلیل اصلی تولد این پروژه و تست‌هایی که در روزهای اخیر انجام دادیم، استفاده از الگوریتم بلاک‌چین است که شفاف‌سازی بیشتر را با استفاده از ردیابی آسان محقق می‌کند.»

بیاجیانتی به این نکته اشاره می‌کند که مدل کسب‌وکار شرکت آنها همیشه روی ردیابی دقیق روغن زیتون پایدار بوده و به همین دلیل تاییده‌های متعددی از دولت دریافت کرده‌اند. با این حال استفاده از فناوری بلاک‌چین برای این منظور، بهترین راهکار پیشرفت در زمینه‌ی ردیابی محصولات بوده است.

بیاجیانتی در ادامه می‌گوید:

قرارداد هوشمند در سیستم بلاک‌چین، به‌معنای ابزار اتوماسیون کسب‌وکار است که بر اساس کدهای از پیش تعیین شده کار می‌کند. به‌عنوان مثال وقتی یک بسته‌ی باری از یک باربری دریافت می‌شود، پرداخت هزینه‌ی آن به‌طور اتوماتیک از حساب تولیدکننده به حساب شرکت باربری منتقل خواهد شد.

شرکت دیگری که از خدمات بلاک‌چین اوراکل استفاده می‌کند، CargoSmart نام دارد. این شرکت یک توسعه‌دهنده‌ی نرم‌افزارهای انبارداری در مقیاس جهانی است و از این ابزار برای ساخت شبکه‌ی بلاک‌چین صنعتی برای حمل و نقل در مقیاس جهانی استفاده می‌کند. امروزه فرآیندهای حمل و نقل جهانی بر اساس گزارش‌های کاغذی تاریخ‌دار انجام می‌شوند.

لیونل لویی، مدیر بازرگانی شرکت در این مورد می‌گوید:

شرکت کارگواسمارت در کنار سیستم بلاک‌چین از دیگر محصولات اوراکل همچون Identity Management Cloud، Process Cloud، Integration Cloud و Java Cloud نیز استفاده می‌کند. لویی معتقد است با به‌کارگیری این سرویس‌های جدید، شرکت‌های طرف قرارداد آنها دیگر نیاز به نگهداری اطلاعات تراکنش‌ها در یک سرور مرکزی نیستند و همه‌ی اطلاعات به‌صورت توزیع شده ذخیره می‌شوند. بعلاوه با به‌کارگیری این سیستم، نسخه‌ای از دفتر کل اصلی در اختیار همه‌ی اعضای درگیر در فرآیند حمل و نقل خواهد بود. این دفتر کل کاملا غیر قابل تغییر و معتبر است. با به‌کارگیری این روش، اختلافات اسنادی در صنعت حمل‌ونقل از بین خواهد رفت.

عیمان قدومی مدیر ارشد فناوری اطلاعات و امنیت بانک سرمایه‌گذازی عرب جردن معتقد است به‌کارگیری سرویس بلاک چین اوراکل، پیچیدگی انتقال پول به‌صورت الکترونیک را کاهش داده و علاوه بر آن باعث کاهش قیمت،‌افزایش بازدهی و امنیت سیستم‌ها شده که همگی در جهت بهبود تجربه‌ی مشتریان بوده‌اند. قدومی سیستم‌های جانبی این بلاک چین مانند قابلیت تسخیص هویت و REST API برای هماهنگی با اپلیکیشن‌های دیگر را دلیل عالی بودن این پلتفرم برای صنعت‌شان می‌داند.

امیت زاوری معاون پلتفرم ابری اوراکل معتقد است شرکت آنها قابلیت‌های متعددی را به بلاک‌چین هایپرلجر اضافه کرده تا استفاده از آن را آسان‌تر کند. آنها قصد دارند توانایی توسعه‌ی اپلیکیشن‌های بلاک‌چین را برای هر توسعه‌دهنده‌ای آسان و در دسترس کنند. علاوه بر آن سیستم آنها قابلیت مقیاس‌پذیری داشته و با استفاده از چند API قابل تبدیل شدن به ابزاری در سطح تجاری و با همان امنیت لازم را دارد.

در نهایت خدمات ابری مبتنی بر بلاک‌چین اوراکل، مانند هایپرلجر که بر مبنای آن توسعه داده‌شده، به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا شبکه‌ی اختصاصی خود را توسعه دهند. بعلاوه می‌توان این شبکه را با دیگر خدمات اوراکل و سرویس‌هایی همچون SaaS مرتبط و هماهنگ کرد و از امکانات ترکیبی آنها بهره برد. متخصصان این شرکت، خدمات خود را به‌گونه‌ای ارائه می‌کنند که پس از تغییرات در هایپرلجر و بهینه‌سازی آن، مشتریان نیازی به ایجاد تغییر در اپلیکیشن‌ها و شبکه‌های خود را نداشته باشند. اوراکل سرویس خود را به‌صورت اشتراک‌‌های ماهیانه یا سالیانه به مشتری‌ها عرضه می‌کند و دوره‌ی آزمایشی آن را نیز از طریق این لینک در اختیار کاربران قرار داده است.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود