اینتل با لیتوگرافی 18A پردازنده‌های موبایلی آرم را متحول می‌کند

یک‌شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
لوگو اینتل
یک افشاگر می‌گوید آرم به‌عنوان اولین مشتری لیتوگرافی 18A اینتل انتخاب شده است. قرارداد تجاری اینتل و آرم چند ماه پیش امضا شد.
تبلیغات

بر اساس گفته‌ی مینگ‌چی کو، تحلیلگر سرشناس، لیتوگرافی پیشرفته‌ی 18A (معادل ۱٫۸ نانومتر یا ۱۸ آنگستروم) اینتل از همین‌حالا طرفدار پیدا کرده و آرم احتمالاً اولین مشتری این نود پردازشی خواهد بود. اینتل و آرم چند ماه پیش قرارداد تجاری امضا کردند و اینتل اخیراً تأیید کرده که یکی از سهام‌داران آرم است.

اینتل در قراردادی جدید متعهد شده است که تولید نسل بعد پردازنده‌های موبایلی آرم را برعهده بگیرد. تا پیش از ادعای مینگ‌چی کو، مشخص نبود که پردازنده‌های آرم با کدام لیتوگرافی اینتل ساخته می‌شوند. احتمالاً پردازنده‌های جدید اینتل به‌لطف لیتوگرافی پیشرفته‌ی 18A، جایگاه کوالکام و مدیاتک را به‌ خطر می‌اندازند. این دو شرکت پردازنده‌هایشان را در کارخانه‌های TSMC می‌سازند.

مینگ‌چی کو می‌گوید اینتل و آرم پردازنده‌های جدید را با معماری ترکیبی تولید می‌کنند تا ضمن مدیریت هزینه‌، احتمال بروز نقص‌‌های جدی و گسترده را کمتر کنند. شراکت اینتل و آرم در نهایت به هر دو شرکت نفع می‌رساند.

گفته می‌شود اولین نسل از پردازنده‌های موبایلی مبتنی‌بر 18A «چندان رقابتی نخواهد بود» چون دو شرکت اینتل و آرم فعلاً در حال آزمون و خطا هستند و به حجم تولید اهمیت زیادی می‌دهند.

لیتوگرافی 18A اینتل از ترانزیستور RibbonFET استفاده می‌کند و به سیستم مدیریت انرژی جدیدی به نام PowerVia مجهز خواهد بود. این سیستم به‌لطف هوش مصنوعی، مصرف انرژی پردازنده را کاهش می‌دهد و باعث افزایش شارژدهی گوشی می‌شود. مشخص نیست قیمت CPU جدید تا چه حد روی قیمت گوشی تأثیر خواهد گذاشت.

مینگ‌چی کو می‌گوید لیتوگرافی 18A باعث بهبود ۱۰ درصدی قدرت پردازنده‌ها می‌شود؛ مشخص نیست او در این ادعا 18A را با کدام لیتوگرافی مقایسه کرده است. احتمالاً پردازنده‌های 18A اینتل تا سال آینده از راه نمی‌رسند. قیمت پردازنده اینتل 18A ممکن است بیشتر از نسل فعلی باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

تبلیغات

نظرات

تبلیغات