پردازنده‌های رپتور لیک اینتل تا ۶۸ مگابایت حافظه کش ارائه می‌کنند

پردازنده‌های رپتور لیک اینتل تا ۶۸ مگابایت حافظه کش ارائه می‌کنند

پردازنده‌های رپتور لیک نسل سیزدهم اینتل ممکن است برای عملکرد بهتر در گیمینگ با بهبود در طراحی، تا ۵۵ درصد حافظه‌ی کش بیشتری نسبت به آلدر لیک داشته باشند.

طبق آخرین اطلاعات فاش‌شده از منبعی معتبر در توییتر با حساب کاربری Raichu، به نظر می‌رسد که اینل در پردازنده‌های رپتور لیک نسل سیزدهم خود با ایجاد تغییری در طراحی آن و اضافه کردن هسته‌های دیگر، ۵۵ درصد حافظه‌ی پنهان بیشتر را برای این سری پردازنده به ارمغان آورده است. این تغییرات تا ۶۸ مگابایت حافظه‌ی پنهان بیشتری (حداکثر تا ۲۴ مگابایت بیشتر از Core i9-12900K ) را برای پردازنده فراهم می‌کند و عملکرد آن را برای گیمینگ بهبود می‌دهند.

به گزارش thegoaspotlight، پردازنده‌ی Ryzen 7 5800X3D که به ادعای ای‌ام‌دی سریع‌ترین عملکرد گیمینگ را در سطح 1080p در مقایسه با رقبای هم‌رده‌ی خود ارائه کرده و از فناوری V-Cache سه‌بعدی بهره می‌برد، حداکثر ۹۶ مگابایت کش (L2+L3) فراهم می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که اینتل با اصلاحاتی که انجام داده، علاوه‌ بر افزایش چند برابری هسته‌های کم‌مصرف و بهبود کارایی هسته‌ها، حافظه‌ی نهان را نیز به میزان قابل‌توجهی افزایش داده است.

یکی از شایعاتی که اخیراً پیرامون بهبود پردازنده‌های رپتور لیک نسبت به مدل قبلی خود منتشر شده، افزایش هسته‌ها در این پردازنده است. اینتل خیلی سخاوتمندانه پیکربندی ۱۶ هسته‌ای و ۲۴ رشته‌ی پردازنده‌ی Core i9-12900K را به پیکربندی ۲۴ هسته‌ای با ۳۲ رشته در Core i9-13900K تغییر داد؛ هشت هسته از آن بر‌‌ اساس معماری Raptor Cove با کارایی بالا (P-Core) است که و با ۱۶ هسته‌ی کم‌مصرف گریسمونت (E-Core) همراه خواهد بود. می‌توان این‌گونه برداشت کرد که دو‌ برابر شدن تعداد هسته‌ها در راستای بهبود قابل‌توجه عملکرد چند هسته‌ای صورت گرفته است.

intel-13th-gen-raptor-lake

در این هسته‌ها پردازنده‌ی گرافیکی مجتمعی مبتنی بر معماری Xe اینتل با ۳۲ واحد اجرایی (۲۵۶ هسته) استفاده شده که به تنظیم‌کننده‌ی ولتاژ خطی دیجیتالی مجهز است؛ این تنظیم‌کننده کاهش مصرف انرژی تا ۲۵ درصد و افزایش در بهبود عملکرد تا ۷ درصد را وعده می‌دهد.

خانواده‌ی پردازنده‌های هسته‌ای اینتل از ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲

مشخصاتآلدر لیک سری Sرپتور لیک سری S
زمان عرضهسه‌ماهه‌ی چهارم ۲۰۲۱سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۲
لیتوگرافیاینتل ۷اینتل ۷
ریزمعماریگریسمونت و Golden Coveگریسمونت و Raptor Cove
معماری پردازنده‌ی گرافیکینسل 12.2?
تعداد هسته‌هاتا ۱۶ هسته (۸+۸)تا ۲۴ هسته (۸+۱۶)
سوکتLGA1700LGA1700
رمDDR4/DDR5@4800MHzDDR4/DDR5@5600MHz
فناوری PCIe استفاده شدهPCIe 5.0PCIe 5.0
سری هسته اینتلنسل دوازدهمنسل سیزدهم
تراشه‌هاIntel 600Intel 700/600
منبع thegoaspotlight

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده