پردازنده ۲۲ هسته‌ای Core i9-10990XE اینتل با فرکانس بوست ۵ گیگاهرتز و توان حرارتی ۳۸۰ وات رویت شد

چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰
مطالعه 3 دقیقه
اینتل پردازنده‌های جدید Cascade Lake-X را رونمایی کرد و در‌این‌میان، پردازنده‌ی ۲۲ هسته‌ای Core i9-10990XE با توان مصرفی زیاد و کارایی قدرتمند را شاهد هستیم.
تبلیغات

پردازنده‌های کسکید لیک ایکس (Cascade Lake-X) اینتل به پرچم‌داری پردازنده‌ای با ۱۸ هسته و ۳۶ رشته‌ معرفی شده‌اند. درمقابل، تیم رقیب، AMD، پردازنده‌های نسل سوم Ryzen Threadripper را با پرچم‌داری ۶۴ هسته‌ای معرفی کرده است. درنتیجه در این رقابت، اینتل دست‌کم ازنظر عملکرد عقب مانده است؛ اما اطلاعات جدیدی درباره‌ی پردازنده ۲۲ هسته‌ای این شرکت موسوم به Intel Core i9-10990XE منتشر شده که بسیار جالب است. این اطلاعات به‌همراه اسلایدی از برنامه‌ی معروف CPU-Z بوده که در آن، پردازنده Core i9-10990XE روی سیستم نصب شده است. البته نمی‌توان صحت وجود این اطلاعات را تأیید کرد؛ باوجوداین، پردازنده‌ی Core i9-10990XE چندان دور از انتظار به‌نظر نمی‌رسد.

کمی به عقب بازمی‌گردیم. اینتل در نسل دهم از پردازنده‌های Core X خود، قیمت را درمقایسه‌با نسل نهم ثابت نگه داشته؛ اما تعداد هسته‌ها و عملکرد را افزایش داد. درواقع، ارزش خرید پردازنده‌های Cascade Lake-X باتوجه‌به قیمت، مناسب به‌نظر می‌رسد؛ ولی به‌دلیل تعداد کمتر هسته‌ها، آن‌ها مغلوب پردازنده‌های Ryzen Threadripper می‌شوند. به‌عبارت ساده‌تر، اینتل پرچم‌داری برای رقابت با مدل‌های پرچم‌دار Ryzen Threadripper معرفی نکرده است. اگر به بیش از ۱۸ هسته نیاز داشته باشید، پردازنده‌های نسل سوم تردریپر رایزن معقول‌تر به‌نظر می‌رسد؛ اما تا قبل از آن، پردازنده‌های کسکید لیک ایکس گزینه‌ی مناسبی هستند.

Intel Core i9-10990XE

اینک به پردازنده‌ی Core i9-10990XE بازمی‌گردیم. این پردازنده با ۲۲ هسته و ۴۴ رشته پردازشی همچنان از لیتوگرافی ۱۴ نانومتری بهره برده و این مسئله به افزایش توان مصرفی یا حرارتی آن منجر شده است. اینتل در Core i9-10990XE از ۳۰/۲۵ مگابایت حافظه‌ی کش L3 استفاده می‌کند. همه‌چیز تا اینجای کار روبه‌راه و مناسب به‌نظر می‌رسد و می‌توان به تعداد هسته‌های زیاد، طراحی جدید و بهبودیافته، فناوری‌های جدید نظیر DL Boost و دیگر موارد این‌چنینی اشاره کرد.

بااین‌حال، زمانی‌که پای توان مصرفی و حرارتی به‌میان می‌آید، این پردازنده کمی نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد. اینتل فرکانس Core i9-10990XE را برای رسیدن به بهترین عملکرد، به پنج گیگاهرتز می‌رساند؛ جایی که هیچ پردازنده‌ای با این تعداد هسته در آن حضور ندارد؛ درنتیجه، توان حرارتی (TDP) آن از ۳۸۰ وات تجاوز می‌کند. این توان حرارتی در فرکانس‌های بوست بالا، حتی از این مقدار هم بیشتر می‌شود و این مسئله می‌تواند به‌عنوان نکته‌ای منفی دربرابر رقبای آن به‌شمار رود.

بنچمارکی که از این پردازنده در برنامه‌ی Cinebench R20 منتشر شده است، نشان می‌دهد Core i9-10990XE با ۲۲ هسته از پردازنده ۲۴ هسته‌ای Threadripper 3960X سریع‌تر است و به امتیاز ۱۴،۰۰۵ دست پیدا کرده است. به‌هر‌حال، Core i9-10990XE گزینه‌ی مناسبی برای سیستم‌های رندر و ایستگاه کاری است؛ اما دو نکته در‌این‌میان وجود دارد که اینتل را از رقیب عقب گذاشته است: ۱. توان مصرفی و حرارتی زیاد؛ ۲. عرضه‌‌نشدن محصول رقیب برای پردازنده‌ی قوی‌تری مانند AMD Threadripper 3990X.

مشخصات فنی کامل، قیمت پردازنده در فروشگاه‌های اینترنتی و مقایسه‌ی کامل انواع CPU را در بخش محصولات مشاهده کنید؛انواع CPU اینتل از  جمله سری‌ Core i3، Core i5 و Core i7 و پردازنده‌های مرکزی AMD رایزن (Ryzen) برای مقایسه و خرید در دسترس کاربران است. 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات