کمبود شدید پردازنده رایزن 9 3900X شرکت AMD باعث افزایش قیمت آن شده است

کمبود شدید پردازنده رایزن 9 3900X شرکت AMD باعث افزایش قیمت آن شده است

پردازنده‌ی رایزن 9 3900X به دلیل مشکلات موجود در زنجیره‌ی تأمین، به‌گونه‌ای کمیاب شده که در بازه‌ی قیمتی بیشتر از ۸۰۰ دلار خرید‌و‌فروش می‌شود.

پردازنده‌ی رایزن 9 3900X که در حال حاضر به‌عنوان پرچم‌دار در خانواده‌ی تراشه‌های نسل سوم رایزن خوش می‌درخشد، با کمبود شدیدی در سراسر جهان و در فروشگاه‌های بزرگ خرده‌فروشی روبه‌رو است. این تراشه‌ی ۱۲ هسته‌ای که عرضه‌ی آن از ماه ژوئیه‌ی سال جاری شروع شده، در ابتدا ۴۹۹ دلار قیمت داشت؛ اما حالا اگر کاربری موفق شود این محصول را بیابد و با همان قیمت اولیه خریداری کند، بسیار خوش‌شانس است.

کمبود جدّی پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای رایزن 9 3900X باعث شده تا این تراشه با قیمتی حدود ۸۰۰ دلار و تنها در فروشگاه‌های بزرگ خرده‌فروشی یافت شود و نتوان آن را در هیچ جای دیگری پیدا کرد. رایزن 9 3900X اولین پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای محسوب می‌شود که با توانایی نصب‌ در تمامی پلتفرم‌های مصارف عام روانه‌ی بازار شده است. این پردازنده با تعداد زیادی از هسته‌ها و رشته‌های پردازشی که برای کاربردهای چندوظیفگی به‌ارمغان آورده و برچسب قیمتی ۵۰۰ دلاری خود، انتخابی باورنکردنی برای کاربرانی است که به‌دنبال سطح عملکردی بالا با رشته‌ها و هسته‌های اضافی هستند. با این حال از زمان آغاز عرضه‌ی محصول مذکور، قیمت آن به‌دلیل افزایش تقاضا و پایین‌بودن تعجب‌برانگیز سطح تولید، روز‌به‌روز افزایش یافته است.

حال سه ماه پس از عرضه‌‌‌ی پردازنده‌ی رایزن 9 3900X، شاهد کمبود باورنکردنی تراشه‌ی یادشده در سطح جهان هستیم. تنها با درنظر گرفتن خرده‌فروشان بزرگ، رایزن 9 3900X هم‌اکنون با قیمت ۷۹۹/۹۹ دلار در فروشگاه اینترنتی نیواِگ (Newegg)، با برچسب قیمتی ۸۲۹/۹۹ دلار در آمازون و ۷۹۹/۹۹ دلار در eBay به‌فروش می‌رسد. شایان‌ذکر است، فروشگاه اینترنتی eBay علاوه بر قیمت ذکرشده، مبلغ ۲۲۲/۰۳ دلار را نیز با عنوان هزینه‌های اضافی از مشتری کسر می‌کند. این تراشه با قیمت پایین‌تری در فروشگاه خرده‌فروشی Micro Center فروخته می‌شد که دست آخر از دسترس خارج شد. در مورد خرده‌فروش مشهور آلمانی، MindFective نیز وضعیت به همین منوال است. بسته به خرده‌فروشی که پردازنده‌ی رایزن 9 3900X از آن خریداری می‌شود، یک تا دو هفته تأخیر در دریافت محصول، به‌جهت حمل‌و‌نقل آن وجود خواهد داشت.

همان‌گونه که پیش‌تر در زومیت خوانده بودید، پرچم‌دار ۱۶ هسته‌ای AMD، رایزن 9 3950X به دلیل برخی مشکلات مربوط به فرکانس بوست، دیرتر از موعد عرضه خواهد‌ شد. البته مشکلات مربوط به تأمینِ نودهای ۷ نانومتری نیز در این بین بی‌تأثیر نبوده و تقریبا عرضه‌ی تمامی اعضای خانواده‌ی تراشه‌های نسل سوم رایزن را تحت‌الشعاع قرار داده است. چنین اخباری، مشکلی عمده در مسیر عرضه‌ی پردازنده‌ی رایزن 9 3950X در ماه نوامبر محسوب می‌شود. اگر AMD نتواند مشکلات موجود در زنجیره‌ی تأمین پردازنده‌ی رایزن 9 3950X را حل کند، عرضه‌ی تراشه‌ی یادشده به‌صورت محدود بوده و با توجه به قیمت ۷۴۹ دلاریِ مصوب کارخانه، با مبلغی بالاتر از ۱۰۰۰ دلار خرید‌و‌فروش خواهد شد.

نام پردازنده

بیشترین تعداد هسته‌ها و رشته‌ها

بیشترین توان طراحی حرارتی TDP

فرکانس پایهفرکانس بوستتعداد مسیر PCIe 4.00 در پردازنده و PCH

حافظه‌ی کش(L3+L2)

قیمت
رایزن 5 3500۶/۶۶۵ وات۳/۶ گیگاهرتز۴/۱ گیگاهرتز۴۰۱۶ مگابایت   ۱۲۹ دلار(؟)
رایزن 5 3500X۶/۶۶۵ وات۳/۶ گیگاهرتز۴/۱ گیگاهرتز۴۰۳۲ مگابایت ۱۴۹ دلار(؟)
رایزن 5 3600۶/۱۲۶۵ وات۳/۶ گیگاهرتز۴/۲ گیگاهرتز۴۰۳۵ مگابایت   ۱۹۹ دلار
رایزن 5 3600X۶/۱۲۹۵ وات۳/۸ گیگاهرتز۴/۴ گیگاهرتز۴۰۳۵ مگابایت   ۲۴۹ دلار
رایزن 7 3700۸/۱۶۶۵ واتمشخص نیستمشخص نیست۴۰۳۶ مگابایت   ۲۷۹ دلار(؟)
رایزن 7 3700X۸/۱۶۶۵ وات۳/۶ گیگاهرتز۴/۴ گیگاهرتز۴۰۳۶ مگابایت   ۳۲۹ دلار
رایزن 7 3800X
۸/۱۶۱۰۵ وات۳/۹ گیگاهرتز۴/۵ گیگاهرتز۴۰۳۶ مگابایت۳۹۹ دلار
رایزن 9 3900۱۲/۲۴۶۵ وات۴/۱ گیگاهرتز۴/۳ گیگاهرتز۴۰۷۰ مگابایت۴۹۹ دلار(؟)
رایزن 9 3900X۱۲/۲۴۱۰۵ وات۳/۸ گیگاهرتز۴/۶ گیگاهرتز۴۰۷۰ مگابایت۴۹۹ دلار
رایزن9 3950X۱۶/۳۲۱۰۵ وات۳/۵ گیگاهرتز۴/۷ گیگاهرتز۴۰۷۲ مگابایت۷۴۹ دلار

پردازنده‌ی رایزن 9 3900X شرکت AMD با ۱۲ هسته و ۲۴ رشته، از لیتوگرافی ۷ نانومتری و معماری Zen 2 بهره می‌‌برد. فرکانس پردازشی پایه در این تراشه، ۳/۸ گیگاهرتز بوده و سرعت کلاک بوست ۴/۶ گیگاهرتز است. پردازنده‌ی یاد‌شده دارای ۷۰ مگابایت حافظه‌ی کش سطح سوم (L3) و تعداد ۴۰ مسیر ارتباطی نسل چهارم PCIe منشعب از پردازنده و PCH است. توان طراحی حرارتی نیز در این پردازنده ۱۰۵ وات هنگام اجرا در فرکانس پردازشی پایه است. عرضه‌ی پردازنده‌ی رایزن 9 3900X از هفتم ژوئیه و با قیمت کارخانه‌ایِ ۴۹۹ دلار آغاز شده است. این تراشه از لحاظ بازه‌ی قیمتی، در مقابل پردازنده‌ی Core i9-9900K قرار می‌گیرد و با منابع بیشتری از جمله هسته‌ها، رشته‌ها، حافظه‌ی کش و مسیرهای PCIe نسبت به پرچم‌دار اینتل ارائه می‌شود؛ همچنین قابلیت پشتیبانی از تجهیزات ورودی / خروجی PCIe 4.0 را دارد.

مشخصات فنی کامل، قیمت پردازنده در فروشگاه‌های اینترنتی و مقایسه‌ی کامل انواع CPU را در بخش محصولات مشاهده کنید؛انواع CPU اینتل از  جمله سری‌ Core i3، Core i5 و Core i7 و پردازنده‌های مرکزی AMD رایزن (Ryzen) برای مقایسه و خرید در دسترس کاربران است. 

منبع wccftech
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده