هر آنچه باید از سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری اپل در حوزه‌ 5G بدانید

هر آنچه باید از سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری اپل در حوزه‌ 5G بدانید

اپل بالاخره بخش تراشه‌های مودم 5G اینتل را تصاحب کرد و اکنون سناریوهای متعددی درباره‌ی آینده‌ی فعالیت این شرکت در حوزه‌ی 5G مطرح می‌شود.

اپل از مدت‌ها پیش اخبار و شایعات متعددی را درباره‌ی ورود به حوزه‌ی 5G به خود اختصاص داده بود. خرید بخش تراشه‌های مودم اینتل، یکی از شایعاتی بود که بخش اعظمی از محتوای رسانه‌ای را اشغال می‌کرد. روز گذشته بالاخره خبر خرید بخش مودم‌های اینتل تأیید شد و اپل به‌صورت رسمی خود را بازیگری در حوزه‌ی مودم معرفی کرد. این اقدام کوپرتینویی‌ها قطعا در آینده برای آن‌ها مزایایی را به‌همراه خواهد داشت و البته برای نتیجه‌گیری نهایی، راهی به‌جز انتظار نداریم. در ادامه‌ی این مطلب زومیت، صرف‌نظر از آینده‌ای که برای اپل و صنعت تراشه‌های مودم رخ خواهد داد، به حقایقی از قرارداد مذکور و توافق بین دو غول دنیای فناوری می‌پردازیم.

پتنت‌های بیشتر

اپل با خرید بخش تراشه‌های مودم اینتل، کنترل ۱۷ هزار پتنت آن‌ها در حوزه‌ی فناوری وایرلس را در اختیار می‌گیرد؛ پتنت‌هایی مرتبط با حوزه‌های استاندارد سلولی، معماری مودم، عملیات مودم و مهندسی تراشه که همگی نقشی حیاتی در توسعه‌ی محصولات آتی خواهند داشت. چنین دارایی در آینده و مذاکرات پیرامون استانداردهای آتی دنیای موبایل، به‌عنوان اهرمی برای کوپرتینویی‌ها عمل خواهد کرد.

حرکت اخیر اپل قطعا در آینده‌ای تحت سلطه‌ی 5G اهمیت بسیار خواهد داشت. امروز همه می‌دانیم که فناوری ارتباطی 5G فصلی جدید را در دنیای فناوری ایجاد می‌کند و انقلاب دیجیتال را یک مرحله‌ی دیگر به پیش خواهد برد. قطعا کوپرتینویی‌ها باید در چنین آینده‌ای، به‌عنوان بازیگر مهم و تأثیرگذار در جهان باقی بمانند.

نیروی انسانی بیشتر

خرید بخشی از صنعت تراشه‌ی اینتل، به‌معنای در اختیار گرفتن ۲،۲۰۰ کارمند این شرکت از سوی اپل هم خواهد بود. البته بسیاری از نیروی انسانی مذکور قبلا همکاری نزدیکی با اپل داشته‌اند. شایان ذکر است کسب‌وکار مودم اینتل بر پایه‌های تأمین‌کننده‌ی قبلی مودم‌های اپل یعنی Infineon استوار شد. به‌علاوه اپل سال‌ها مشتری اصلی مودم‌های اینتل بود که همگی، این ارتباط نزدیک را توجیه می‌کنند.

مودم 5G اینتل / INTEL

چه بخش‌هایی فروخته نشد؟

اپل تنها بخش مودم گوشی‌های هوشمند اینتل را تصاحب می‌کند. درواقع اینتل هنوز اجازه و توانایی تولید تراشه‌های مودم برای کاربردهای دیگر همچون کامپیوتر شخصی، اینترنت اشیاء و خودروهای خودران را خواهد داشت. همین رویکرد برای زیرساخت‌های شبکه‌ای مرتبط با 5G هم دیده می‌شود.

بخشی از قرارداد اینتل و اپل که به زیرساخت‌های 5G مربوط می‌شود، قطعا در آینده‌ی کسب‌وکار و توسعه‌ی هردو شرکت نقشی حیاتی خواهد داشت. درواقع با نگرانی‌های کنونی که پیرامون زیرساخت‌های شبکه‌ای و مخابراتی وجود دارد، اهمیت تولید محصول و فعالیت در این حوزه برای همه‌ی بازیگران دنیای فناوری بالا می‌رود. به‌هرحال پس از عقد قرارداد بین دو غول بزرگ اینتل و اپل، فرصت پیشرفت و فعالیت جدی برای هر دو طرف در بازار مذکور دیده می‌شود.

تعداد ۲،۲۰۰ نیروی اینتل به استخدام اپل درمی‌آیند

اپل در خبری که پیرامون قرارداد با اینتل منتشر کرد، نقل‌قولی از جانی سروجی، معاون ارشد بخش سخت‌افزار داشت. چنینی رویکردی از سوی کوپرتینویی‌ها در قراردادی میلیارد دلاری، احتمالا نشان‌دهنده‌ی اهمیت توسعه‌ی سیلیکونی نزد آن‌ها خواهد بود. به‌ هر حال ورود این فرد به قرارداد با اینتل می‌‌تواند نشان‌دهنده‌ی آینده‌ی مدیریتی بخش تراشه‌های مودم هم باشد.

نظر شرکت‌ها درباره‌ی قرارداد

قرارداد میلیارد دلاری اینتل و اپل اهمیت زیادی هم برای شرکت‌های درگیر و هم کارشناسان و خبرنگاران دنیای فناوری داشت. اظهارنظر هر دو شرکت پیرامون قرارداد، نکات مهمی را بیان می‌کند که پرداختن به آن‌ها خالی از لطف نیست.

intel

باب سوان، مدیرعامل اینتل درباره‌ی قرارداد با اپل گفت:

قرارداد مذکور به ما امکان می‌دهد که روی توسعه‌ی فناوری برای شبکه‌های 5G متمرکز شویم. تمرکزی که با حفظ مالکیت‌های معنوی و فناوری‌های حیاتی مودم ادامه خواهد یافت که تیم‌های توسعه‌ای قبلا آن‌ها را ایجاد کرده‌اند.

ما از دیرباز احترام زیادی برای اپل قائل بودیم و اعتقاد داریم که آن‌ها توانایی ایجاد محیط مناسب برای تیم بااستعداد و دارایی‌های باارزش مرتبط را خواهند داشت. ما تصمیم داریم تا تمام توان خود را روی فناوری 5G متمرکز کنیم. حوزه‌ای که همسو با نیازهای پایگاه مشتریان بین‌المللی ما خواهد بود. این حوزه شامل انواع مشتریان همچون اپراتورهای شبکه، تولیدکننده‌های تجهیزات مخابراتی و ارائه‌کننده‌های خدمات ابری می‌شود.

جانی سروجی درباره‌ی خرید بخش مودم‌های اینتل می‌گوید:

ما سال‌ها با اینتل همکاری کرده‌ایم و می‌دانیم که آن‌ها در طراحی محصولات و انرژی پشت آن‌ها، رویکردی شبیه به اپل دارند. رویکردی که به طراحی فناوری‌هایی کاربردی و بهترین تجربه‌ی کاربری جهان برای کاربران ما منجر خواهد شد.

اپل از جذب این تعداد از مهندسان حرفه‌ای شگفت‌زده است؛ مهندسانی که به تیم درحال رشد فناوری‌های سلولی ما ملحق خواهند شد و قطعا در محیط پویا و درحال رشد اپل، پیشرفت می‌کنند.

مهندسان جدید در کنار مالکیت‌های معنوی نوآورانه که در این قرارداد متعلق به ما می‌شوند، به توسعه‌ی محصولات آتی سرعت می‌بخشند. دارایی‌های جدید به اپل امکان می‌دهند که در روند توسعه و پیشرفت، خود را در بازار متمایز کند.

مودم 5G ایکس ۵۵ کوالکام

عرضه‌ی مودم 5G اپل در سال ۲۰۲۱

اپل مدتی پیش به دعوای حقوقی بلندمدت با کوالکام پایان داد؛ توافقی که منجربه قرارداد تأمین مودم به مدت ۶ سال شد. قرارداد غول‌های فناوری احتمال عرضه‌ی آیفون ۲۰۲۰ مجهز به مودم 5G شرکت کوالکام را بالا می‌برد. ازطرفی خرید بخش مودم‌های اینتل احتمالا به پیشرفت اپل در ساخت مودم‌های 5G اختصاصی منجر خواهد شد. شایعات گذشته ادعا می‌کردند که کوپرتینویی‌ها تا ۲۰۲۵ توانایی تولید مودم اختصاصی نخواهند داشت، اما گزارش جدیدی از رویترز، زمان نهایی را حدود سال ۲۰۲۱ مطرح می‌کند:

منبعی آگاه به موضوع در اپل ادعا می‌کند که آن‌ها برای تولید آیفون ۲۰۲۰ مجهز به مودم 5G از محصولات کوالکام استفاده خواهند کرد. البته برنامه‌‌ای داخلی در شرکت جریان دارد که آماده‌سازی مودم برای استفاده در محصولات سال ۲۰۲۱ را به‌صورت جدی دنبال می‌کند. اینتل قبلا از برنامه برای ارائه‌ی مودم تا سال ۲۰۲۰ خبر داده بود. اکنون و درنتیجه‌ی خرید بخش تراشه‌های مودم توسط اپل، احتمال به هدف رسیدن برنامه‌های زمانی اپل، بالاتر رفته است.

نظر تحلیل‌گران

اکثر کارشناسان و تحلیل‌گران دنیای فناوری نظر مثبتی پیرامون حرکت اینتل و اپل دارند. البته آن‌ها به این نکته هم اذعان می‌کنند که هنوز کارهای زیادی برای توسعه‌ی بخش مذکور نیاز خواهد بود. به‌عنوان مثال پاتریک مورهد از شرکت Moor Insights & Strategy می‌گوید:

«من خوشحال هستم که اینتل از دارایی‌های خود درآمدی کسب کرد و نیروی انسانی آن‌ها نیز هنوز شغل دارند. البته دارایی‌های مذکور هیچ شانسی در ایجاد چالش برای کوالکام حداقل در سه تا پنج سال آینده ندارند. حتی در آن زمان نیز کوالکام به‌خاطر مالکیت‌های معنوی حتی در مودم‌های اپل، درآمد کسب می‌کند. در این‌ میان، نکته‌ی حیاتی تنها خرید و توسعه‌ی مودم‌های 5G نیست، بلکه ارتباط آن‌ها با فرکانس‌های رادیویی اهمیتی بالا پیدا می‌کند.

سامسونگ و هواوی حدود هشت تا ۱۰ سال زمان نیاز داشتند تا مودم‌هایی قابل رقابت ارائه کنند. اگرچه اپل با خرید اخیر چند پله در رقابت پیش خواهد رفت، اما آن شرکت‌ها دارایی‌های بیشتری در حوزه‌ی شبکه‌ دارند که طراحی مودم را برایشان آسان‌تر می‌کند. به‌علاوه اپل احتمالا دیگر به کدهای منبع کوالکام برای توسعه‌ی مودم‌ها دسترسی نخواهد داشت و درنتیجه رسیدن به اهداف دشوارتر می‌شود.

اینتل در بازار مودم 5G گوشی‌های هوشمند در رقابت عقب ماند. آن‌ها چند سال درگیر بهینه‌سازی کارایی mmWare و مشکلات عمر باتری بودند که مزیت رقابتی چندساله را به کوالکام هدیه داد. با نگاهی به آمارهای گذشته می‌بینیم که آخرین گزارش درآمدی اینتل از بازار مودم، خسارت چهار میلیارد دلاری را نشان می‌داد و ظاهرا حجم زیادی از آن نیز به تحقیق و توسعه اختصاص داشت. اکنون اپل باید هزینه‌های تحقیق و توسعه را دوبرابر کند تا تنها توانانی ساخت مودمی با قابلیت رقابت با کولکام را داشته باشد.»

اپل

دیمیتریس ماوراکیس، مدیر تحقیقات در شرکت مشاوره‌ی بازار فناوری ABI Research درباره‌ی توافق اپل و اینتل می‌گوید:

خرید کسب‌وکار مودم‌های 5G اینتل از سوی اپل، نه‌تنها دسترسی به تخصص‌هایی در کلاس جهانی مودم‌های سلولی را به تولیدکننده‌ی آیفون می‌دهد، بلکه منجر به قراردادهای بهتر با دیگر فعالان حوزه‌ی 5G و مالکان پتنت خواهد شد. به‌علاوه آن‌ها توانایی مذاکرات بهتر با تأمین‌کننده‌های کنونی تجهیزات 5G را خواهند داشت. درنهایت آن‌ها می‌توانند بخش‌هایی از تراشه‌های مودم 5G را با پردازنده‌های کنونی خود ترکیب و همگام‌سازی کنند.

شایان ذکر است با تصاحب برخی از پتنت‌های حیاتی 5G اینتل، اپل می‌تواند خود را از بازیگران دیگر بازار متمایز کند؛ بازاری که به‌زودی و با افزایش توسعه‌ی 5G به حوزه‌های حیاتی بدل خواهد شد.

از میان تحلیل‌گران دیگر می‌توان به آنالیزور Raymond James اشاره کرد که قرارداد اخیر را بیش از همه در عرصه‌ی محصول 5G اپل در سال ۲۰۲۰ مؤثر می‌داند. شایان ذکر است قرارداد اینتل و اپل در سه‌ماهه‌ی چهارم سال جاری میلادی و پس از حل‌و‌فصل موارد قانونی، نهایی خواهد شد.

نقشه‌ی راه اپل در بازار 5G

اگر اپل بتواند مودم اختصاصی 5G را در سال ۲۰۲۱ عرضه کند، نقشه‌ی راه آن‌ها برای ورود به حوزه‌ی حساس 5G به روال ذیل خواهد بود:

  • آیفون ۲۰۱۹: بدون مودم 5G
  • آیفون ۲۰۲۰: مجهز به مودم 5G ساخت کوالکام
  • آیفون ۲۰۲۱: اپل قراردادی چند ساله با کوالکام دارد. با توجه به آن قرارداد، احتمالا آن‌ها اولین مودم‌های 5G خود را در آیپد یا دیگر دستگاه‌ها ارائه خواهند کرد. درواقع آن‌ها حرکتی سریع و همه‌جانبه در عرضه‌ی مودم 5G در همه‌ی دستگاه‌های موبایل نخواهند داشت.
  • ۲۰۲۲-۲۰۲۳: اپل مودم‌های اختصاصی خود را در آیفون استفاده می‌کند. 

5g

قراردادها و برنامه‌های مشابه

کارشناسان با توجه به رویکردها و تجربه‌های پیشین اپل اعتقاد دارند که برنامه‌های ‌این‌چنینی قطعا باز هم از سوی کوپرتینویی‌ها اجرا خواهد شد. سازنده‌ی آیفون از زمان تأسیس تاکنون متوجه شده است که برای فعالیت حرفه‌ای در دنیای فناوری، باید بهترین نیمه‌هادی‌ها را در محصولات خود استفاده کند. به‌علاوه در جریان درگیری با اندروید و مالکش، اپل درس دیگری گرفت. آن‌ها متوجه شدند که دفاع از پتنت‌های مبتنی بر فناوری، آسان‌تر از پتنت‌های طراحی خواهد بود.

اپل امروز قصد دارد تا بهترین محصولات جهان را با استفاده از فناوری‌های انحصاری خود تولید کند؛ رویکردی که هیچ شرکت دیگر توانایی اجرای آن را بدون پرداخت هزینه نخواهد داشت. تیم کوک، مدیرعامل اپل، زمانی درباره‌ی این موضوع گفته بود:

ما باور داریم که باید مالکیت و کنترل فناوری‌های بنیادی محصولات خود را در اختیار داشته باشیم.

اپل در حوزه‌های نرم‌افزاری و سیستم‌عامل، مالکیت خود بر فناوری‌های بنیادی را حفظ می‌کند. اکنون و با خرید بخش تراشه‌های مودم اینتل، تیم‌های عالی توسعه‌ی نیمه‌‌هادی در کمپ اپل، توانایی ابداع و کنترل سخت‌‌افزارهای منحصربه‌فرد را نیز خواهند داشت.

منبع computerworld
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده