برتری امتیاز پردازنده‌‌ی Ryzen 9 3950X بر پردازنده 9980XE اینتل در گیک بنچ

برتری امتیاز پردازنده‌‌ی Ryzen 9 3950X بر پردازنده 9980XE اینتل در گیک بنچ

نتایج بنچمارک‌های GeekBench پردازنده‌ی ۷ نانومتری رده‌بالای Ryzen 9 3950X حاکی از عملکرد چندهسته‌ای بسیار بهتر نسبت به پردازنده‌ی ۲۰۰۰ دلاری اینتل است.

در گزارش‌ها آمده است که پردازنده‌ی عرضه‌نشده‌ی AMD Ryzen 9 3950X که ۱۶ هسته و ۳۲ ترد دارد،در بنچمارک گیک‌ بنچ توانسته بر پردازنده‌ی گران‌قیمت Core i9-9980XE اینتل پیشی گیرد. این پردازنده‌ی AMD با کسب نمره‌ی ۶۱,۰۷۲ بالاترین امتیاز کسب‌شده را توسط یک تراشه‌ی مصرف‌کننده در این بنچمارک به‌دست آورده است. شاید جالب‌ترین قسمت ماجرا این باشد که پردازنده‌ی ۱۸ هسته‌ای اینتل با قیمت ۲۰۰۰ دلار عرضه می‌شود و پردازنده‌ی 3950X با قیمتی کمتر از نصف این رقم، یعنی ۷۵۰ دلار قرار است در اختیار کاربران قرار گیرد.

3950X

پردازنده‌ی سری ۳۰۰۰ رایزن AMD در بخش عملکرد تک‌هسته‌ای این آزمون با کسب نمره‌ی ۵,۸۶۸ در مقابل ۵,۳۹۵ پردازنده‌ی نسل نهم اینتل را پشت سر می‌گذارد؛ اما پردازنده‌ی AMD در بخش عملکرد چند هسته‌ای درخشش بسیار بیشتری نسبت به رقیب دارد؛ جایی که با کسب نمره‌ی ۶۱,۰۷۲ در مقابل نمره‌ی ۴۶,۶۱۸ پردازنده‌ی ۱۸ هسته‌ای اینتل، عملکرد بهتری را به میزان ۳۱ درصد رقم می‌زند. البته هنوز داستان کامل این آزمون و شرایط انجام آن با پردازنده‌ی تازه‌نفس AMD مشخص نیست. بنابر اطلاعات پایگاه داده‌ی GeekBench سرعت کلاک پایه‌ی این پردازنده ۳.۳ گیگاهرتز و سرعت کلاک بوست آن۴.۳ گیگاهرتز بوده است که این اعداد حاکی از به‌کارگیری یک نمونه‌ی مهندسی از این تراشه است؛ بنابراین می‌توان انتظار کسب نتایج بهتری را از این پردازنده با از راه رسیدن نمونه‌های اصلی در پاییز امسال داشت. در اطلاعات رسمی ارائه شده از سوی شرکت سازنده سرعت کلاک پایه‌ی این پردازنده ۳.۵ گیگاهرتز و سرعت کلاک بوست آن ۴.۷ گیگاهرتز است.

3950X

بنابر نتایج کنونی به‌دست‌آمده در این بنچمارک، تا این لحظه پردازنده‌ی پرچم‌دار کافی لیک یعنی Core i9 9900K نمرات بالاتری در بخش عملکرد تک هسته‌ای (۶۲۰۹ در مقابل ۵۸۶۸) دارد؛ اما باتوجه‌به اینکه پردازنده‌ی AMD با سرعت کلاک ۴.۳ گیگاهرتز موفق به کسب این امتیاز شده است، احتمال آنکه در سرعت اصلی ۴.۷ گیگاهرتز امتیازی در حدود ۶۴۰۰ و بالاتر از پرچم‌دار اینتل کسب کند، وجود دارد.

در مورد پردازنده‌ی Ryzen 9 3950X بیشتر بدانیم

شرکت AMD به‌تازگی در رویداد E3 از پردازنده‌ی مصرفی رده‌بالای سری ۳۰۰۰ رایزن با نام Ryzen 9 3950X رونمایی کرد. این پردازنده در مجموع مجهز به ۷۲ مگابایت حافظه‌ی کش بوده و با وجود سطح عملکرد چشمگیر خود، حداکثر توان مصرفی آن ۱۰۵ وات است. AMD تصریح کرده است که در بنچمارک‌های انجام شده توسط این تراشه‌ساز، 3950X توانسته از سد پردازنده‌ی 9960X اینتل بگذرد.

AMD ظاهراً تراشه‌ی جدید خود را در محیط آخرین نسخه‌ی ویندوز ۱۰ (نسخه‌ی 1903) امتحان نکرده است. این نسخه از ویندوز مایکروسافت از زمانبند (scheduler) جدیدی استفاده می‌کند که قادر است ارتباطات داخل تراشه‌ای را میان Core Complex-های (CCX) پردازنده‌ی AMD بهتر از گذشته به انجام رساند. برخی کاربران ادعا کرده‌اند که این امکان جدید، باعث بهبود ۱۰ درصدی سطح عملکرد پردازنده می‌شود.

اگر بنا را بر درستی نتایج این بنچمارک‌ها بگذاریم، به نظر می‌رسد AMD در بازار تراشه‌های مصرفی رده‌بالا از موقعیت بهتری نسبت به رقیب دیرینه‌ی خود اینتل برخوردار است. با این وجود تا زمان دیدن نتایج آزمایش این پردازنده‌ها در پاییز امسال نمی‌توان چندان مطمئن در این مورد صحبت کرد. اگر پردازنده‌ی Ryzen 9 3950X در دنیای واقعی سطح عملکردی نظیر پردازنده‌ی 9980XE اینتل از خود به نمایش بگذارد، مسلماً معقول‌ترین و به‌صرفه‌ترین گزینه برای ارائه‌ی چنین سطحی از عملکرد خواهد بود.

منبع tomshardware
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده