لینوکس از اولین پردازنده‌ منبع باز براساس معماری RISC-V استفاده می‌ کند

چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
سال گذشته، در استارت‌آپ «سیلیکون‌ولی»، سی‌فایو از اولین SOC منبع‌باز رونمایی کرد. اکنون پس از یک سال نوبت آن رسیده است که پردازنده‌هایی با معماری RISC-V در این عرصه ظهور کنند.
تبلیغات

سال پیش، در استارت‌آپ سیلیکون‌ولی، سی‌فایو از اولین SoC (سیستم روی تراشه) منبع‌باز رونمایی کرد که با نام «Freeform Everywhere 310» نام‌گذاری شد. اکنون این شرکت، یک قدم از سیستم‌های نهفته (Embedded Systems) فراتر رفته و مدل «U54MC Coreplex IP» را ارائه کرده که اولین پردازنده‌ی ۴هسته‌ای و ۶۴ بیتی با معماری RISC-V است. این پردازنده از سیستم‌عامل‌های عمومی مانند لینوکس پشتیبانی می‌کند. 

قبل از این‌که راجع به U54-MC صحبت کنیم، ابتدا به سراغ مفاهیمی از معماری RISC-V می‌رویم. سیستم‌های (Complex Instruction Set Computing) و (Reduced Instruction Set Computing) مطابق با نام‌گذاری خود عمل می‌کنند و بر روی سطح دشواری دستورالعمل‌ها و همچنین بهینه سازی‌ها متمرکز هستند.

از سوی دیگر، معماری RISC-V برای معماری در سطح دستورالعمل (ISA) پردازنده‌ها به وجود آمده است که رایگان و منبع‌باز است و می‌تواند توسط هرکسی و بدون هیچ هزینه‌ای ساخته و پیاده‌سازی شود.

پردازنده‌ی U54-MC Coreplex معماری RISC-V را به بازار پردازنده‌هایی می‌آورد که توانایی اجرای برنامه‌های لینوکس را دارند. این محصول از ۴ پردازنده‌ی U54 و ۱ پردازنده‌ی E51 تشکیل شده است که هر یک از آن‌ها روی فرکانس ۱.۵ گیگاهرتز فعالیت می‌کنند. هسته‌های U54 از معماری مجموعه‌ی دستورالعمل‌های RV64GC پشتیبانی ‌می‌کنند. به نظر می‌رسد این معماری مجموعه‌ی دستورالعمل‌ها، اساس ساخت دستگا‌ه‌های لینوکسی بر پایه‌ی RISC-V باشد.

risc v open source U54

براساس اطلاعات EETimes، سی‌فایو، ۱۰۰ نمونه‌ی اولیه از این SoC‌ها را با قیمت ۱۰۰.۰۰۰ دلار به خریداران خواهد فروخت. همچنین U54-M در کنار ریچ-SDK و نرم‌افزار دمو ارائه خواهد شد. در حال حاضر، Microsemi و Arduino، دو مشتری اعلام شده توسط سی‌فایو هستند. 

در سه‌ماهه‌ی اول سال ۲۰۱۸، U54-MC به همراه یک بورد توسعه ارائه خواهد شد و در حال حاضر با تعداد بسیار محدودی تولید شده است. می‌توانید اطلاعات بیشتر را در وب‌سایت سی‌فایو مشاهده کنید. 

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات