AMD قیمت پردازنده های Ryzen7 را کاهش داد

AMD قیمت پردازنده های Ryzen7 را کاهش داد

AMD قیمت پردازنده‌های رایزن 7 را تنها کمی قبل از عرضه‌ی پردازنده‌ی ۱۶ هسته‌ای Ryzen Threadripper به بازار کاهش داد.

ای‎ام‎دی اخیرا در تبلیغات خود تمرکز زیادی بر «عملکرد مناسب در قبال پول پرداختی» داشته و ماه‌ها است در مورد سرعت زیاد و قیمت مناسب پردازنده‌های جدید خود صحبت می‌کند. درواقع پردازنده‌های رایزن 7 به‌سختی نمونه‌ی مشابه اینتلی خود را شکست می‌دهند؛ اما با توجه به اینکه نصف پردازنده‌های هم‌رده‌ی اینتل قیمت دارند، بسیار مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شوند. باگذشت سه ماه از معرفی Ryzen، نسبت کارایی به قیمت این پردازنده‌ها به‌ لطف کاهش قیمت سه پردازنده‌ی رایزن 7، از پیش بهتر شده است.

Ryzen 7 1800XRyzen 7 1700XRyzen 7 1700
قیمت جدید۴۵۰ دلار۳۵۰ دلار۳۱۵ دلار
قیمت قدیمی۵۰۰ دلار۴۰۰ دلار۳۳۰ دلار
معماریZenZenZen
تعداد هسته888
تعداد ترد161616
کش L1768KB768KB768KB
کش L24MB4MB4MB
کش L316MB16MB16MB
کلاک پایه3.6GHz3.4GHz3.0GHz
کلاک بوست4.0GHz3.8GHz3.7GHz
توان مصرفی۹۵ وات۹۵ وات۶۵ وات

اخبار کاهش قیمت سه پردازنده‌ی Ryzen7 با توجه به قدرت‌نمایی اخیر این شرکت در نمایشگاه کامپیوتکس 2017 تعجب‌برانگیز نیست. شرکت ای‎ام‎دی تابستان امسال مجموعه‌ی جدیدی از پردازنده‌های مبتنی بر معماری Zen به نام Ryzen Threadripper را روانه‌ی بازار خواهد کرد که از ۱۶ هسته و ۳۲ ترد استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه گیمرها، کامپیوترهای دسکتاپ خود را سه ماه پیش به چیپ‌های Ryzen مجهز کرده بودند، اخبار سی‎پی‎یوهای قوی‌تر کاملا عجیب و شوکه کننده بود.

دلیل استفاده از نام «تردریپر» به‌جای شماره‌گذاری متوالی، جلوگیری از سردرگمی کاربران اعلام‌ شده است

با عرضه Threadripper، ای‎ام‎دی پلتفرم X399 را با قابلیت‌های پشتیبانی از چیپ بزرگ‌تر، ۶۴ لاین PCI Express Gen3، حافظه چهار کاناله و ۸ اسلات حافظه DIMMs معرفی کرد. دلیل استفاده از نام Threadripper به‌جای شماره‌گذاری متوالی در چیپ جدید، جلوگیری از سردرگمی کاربران اعلام‌ شده است. با وجود اینکه ای‎ام‎دی فقط از نسخه ۱۶ هسته‌ای تردریپر استفاده کرده است، باید منتظر نسخه‌های ۱۰، ۱۲ و ۱۴ هسته‌ای این پردازنده نیز باشیم.

قیمت نسخه‎ی ۱۶ هسته‌ای تردریپر هنوز اعلام‌ نشده است؛ اما با توجه به قدرت دو برابری نسبت به رایزن 7، حداقل قیمت ۹۰۰ دلار برای آن تخمین زده شده است. در نقطه مقابل، اینتل قیمتی معادل ۲۰۰۰ دلار برای پردازنده‌های ۱۸ هسته‌ای و ۱۷۰۰ دلار برای نسخه ۱۶ هسته‌ای Core i9 اعلام کرده است. با در نظر گرفتن نسبت قیمت پرداختی به عملکرد، قیمت تخمینی ۹۰۰ دلاری برای نسخه‎ی ۱۶ هسته‌ای تردریپر، بسیار مقرون‌به‌صرفه است.

پردازنده AMD Ryzen

کاهش قیمت محصولات فعلی قبل از معرفی محصول جدید، موضوع تازه‌ای نیست. در واقع ای‎ام‎دی این کار را جهت باز کردن فضا برای تردریپر انجام نمی‌دهد؛ بلکه ظاهرا قصد دارد هم‌زمان با ورود پردازنده‌ی جدید خود به بازار، قیمت پردازنده‌های بالارده‌ی خود را مقرون‌به‌صرفه و رقابتی‌تر کند.

در حال حاضر ای‎ام‎دی ۴ مدل پردازنده‌ی رایزن 5 (۶ هسته‌ای 1600Xو 1600 و ۴ هسته‌ای 1500Xو 1400) و سه مدل پردازنده‌ی ۸ هسته‌ای رایزن 7 می‌فروشد.

خانواده‌ی پردازنده‌های رایزن 3 هم که پایین‌رده محسوب می‌شوند، تا سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه نخواهند شد. احتمال می‌رود این خانواده دارای سه پردازنده‌ی ۴ هسته‌ای با نام 1200X، 1200 و 1100 با کلاک پایه حدود ۳ گیگاهرتز باشد.

منبع digitaltrends

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید