واترمارک آزمایشی مایکروسافت برای رایانه‌های شخصی که از ویندوز ۱۱ پشتیبانی نمی‌کنند

سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۵
مطالعه 3 دقیقه
مایکروسافت در حال آزمایش واترمارک جدیدی است که روی رایانه‌های شخصی نمایش داده می‌شود که از ویندوز ۱۱ پشتیبانی نمی‌کنند.
تبلیغات

پیش‌نیازهای مدنظر مایکروسافت برای نصب و اجرای ویندوز ۱۱ باعث ایجاد بحث‌های جدی زیادی شد و غول نرم‌افزاری جهان اعلام کرد این الزامات به‌دلایل امنیتی در نظر گرفته شده است. تصمیم مایکروسافت باعث خشم بسیاری از افرادی شد که مشتاقانه منتظر انتشار ویندوز ۱۱ بودند؛ البته درحال‌حاضر، چند راهکار برای دورزدن پیش‌نیازهای نصب ویندوز ۱۱ ارائه شده است که کاربران می‌توانند درصورت تمایل، از آن‌ها برای نصب جدیدترین نسخه‌ی ویندوز روی رایانه‌های شخصی بهره ببرند که از این سیستم‌عامل پشتیبانی نمی‌کنند.

ویندوز سنترال می‌گوید حتی اگر دستگاه شما پیش‌نیازهای مدنظر مایکروسافت را برای نصب ویندوز ۱۱ ندارد، می‌توانید این سیستم‌عامل را با روش‌های غیررسمی اجرا کنید. درواقع، مایکروسافت در بخش دستیار نصب ویندوز ۱۱، برای سیستم‌هایی که می‌توانند ویندوز ۱۰ را اجرا کنند، هک رسمی رجیستری برای دورزدن بررسی‌های TPM و پردازنده ارائه کرده است.

پیش‌از‌این، مایکروسافت هشدار داده بود تضمینی برای انتشار به‌روزرسانی برای دستگاه‌هایی که پیش‌نیازهای مدنظر ویندوز ۱۱ را نداشته باشند، وجود نخواهد داشت. مقام‌های این شرکت، نصب ویندوز ۱۱ را روی سیستم‌های پشتیبانی‌نشده توصیه نمی‌کنند؛ زیرا پیش‌نیازهای اعلام‌شده عملکرد و امنیت بهتر را تضمین می‌کنند.

واترمارک سیستم ناسازگار با ویندوز ۱۱

اگر قبلاً ویندوز ۱۱ روی دستگاه‌های پشتیبانی‌نشده نصب کرده‌اید، ممکن است به‌زودی متوجه واترمارک جدیدی روی دسکتاپ شوید. این واترمارک در بالای ساعت نوار وظیفه ظاهر می‌شود و شبیه خطای Windows is not activated است؛ اما روی برنامه‌ها یا پنجره‌ها یا مرورگرهای وب تأثیری نخواهد گذاشت.

واترمارک دسکتاپ به‌سادگی بیان می‌کند که پیش‌نیازهای مدنظر در سیستم وجود ندارد. ممکن است این هشدار برخی کاربران را عصبانی کند؛ اما از‌آن‌‌‌جاکه مایکروسافت قبلاً درباره‌ی آسیب احتمالی نصب ویندوز ۱۱ روی سیستم‌های پیشتیبانی‌نشده هشدار داده بود، ارائه‌ی این واترمارک خیلی تعجب‌آور نیست.

هشدار ویندوز ۱۱ برای دستگاه های ناسازگار

همان‌طورکه در اسکرین‌شات بالا مشاهده می‌کنید، این هشدار در برنامه‌ی تنظیمات نیز ظاهر می‌شود و به کاربران یادآوری می‌کند که سیستم آن‌ها رسماً از ویندوز ۱۱ پشتیبانی نمی‌کند.

درحال‌حاضر، این هشدارها در دو مکان نمایش داده می‌شود: روی دسکتاپ و در برنامه‌ی تنظیمات سیستم‌عامل. تا این‌ لحظه، می‌توان این اعلان‌ها را با خیال راحت نادیده گرفت و این هشدارها فعلاً تأثیری روی تجربه‌ی کاربری نمی‌گذرد؛ زیرا همان‌طورکه گفتیم، نمایش واترمارک فقط به صفحه‌ی دسکتاپ و برنامه‌ی تنظیمات محدود شده است.

هیچ نشانه‌ای مبنی‌بر برنامه‌ریزی مایکرسافت برای نمایش هشدار «دستگاه پشتیبانی‌نشده» روی برنامه‌های در حال اجرا وجود ندارد. شایان‌ ذکر است این شرکت در حال آزمایش واترمارک جدید در بیلد ۲۲۵۵۷ ویندوز ۱۱ است و شاید این تغییر با به‌روزرسانی Sun Valley 2، در نسخه‌های عمومی نیز ظاهر شود.

آینده‌ی رایانه‌هایی که از ویندوز ۱۱ پشتیبانی نمی‌کنند

هشدار نصب ویندوز ۱۱ روی دستگاه های پشتیبانی نشده

مایکروسافت هنگام نصب ویندوز ۱۱ روی دستگاه‌هایی که از این سیستم‌عامل پشتیبانی نمی‌کنند، پنجره‌ی پاپ‌آپی ارائه می‌کند که در آن، مشکلات نصب این سیستم‌عامل روی سیستم مدنظر را به کاربر نشان داده می‌شود. در این پنجره، توضیح داده شده است که درصورت ادامه‌ی نصب ویندوز ۱۱ روی رایانه‌ای که از این سیستم‌عامل پشتیبانی نمی‌کند، احتمالاً با مشکلات سازگاری و آسیب‌های احتمالی و مشکلات دیگر مواجه خواهید شد.

علاوه‌براین، مایکروسافت تأیید کرده است که هیچ تضمیمی برای انتشار به‌روزرسانی‌های امنیتی معمولی یا حتی به‌روزرسانی‌های مهم برای دستگاه‌هایی که پیش‌نیازهای ویندوز ۱۱ را برآورده نمی‌کنند، ارائه نمی‌دهد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات

تبلیغات