ویندوز 10 آرم چه آینده‌ای برای رایانه‌های شخصی رقم می‌زند؟

جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۰
مطالعه 6 دقیقه
اجرای نسخه‌ی کامل ویندوز ۱۰ روی پردازنده‌هایی با معماری آرم، پیشرفت چشمگیری برای مایکروسافت است. در ادامه به بررسی‌ آینده‌ای که این پردازنده‌ها برای رایانه‌های ویندوزی رقم می‌زنند، می‌پردازیم.
تبلیغات

در کنفرانس اخیر کوالکام، مایکروسافت از اولین لپ‌تاپ‌های ویندوزی مبتنی بر پردازنده‌ی آرم رونمایی کرد. به‌ لطف استفاده از پردازنده‌های شرکت کوالکام، اکنون علاوه بر قیمت پایین‌تر این دستگاه‌ها، شاهد افزایش چشمگیر طول عمر باتری هستیم.

در این کنفرانس مایکروسافت توضیحات مفصلی درباره‌ی ویندوز ۱۰ آرم و رایانه‌های توسعه‌یافته بر پایه‌ی این معماری ارائه کرد. برطبق گفته‌ی ردموندی‌ها، ویندوز ۱۰ آرم همان ویندوز همیشگی است که این‌بار برای پردازنده‌های آرم بازنویسی شده است. چنین تغییری در معماری ویندوز با مزایای بسیاری همراه است که هنوز از تمام آن‌ها اطلاع نداریم.

برخلاف نسخه‌های قبلی سیستم عامل مایکروسافت، مانند ویندوز ۱۰ اس، نسخه‌ی آرم ویندوز ۱۰ از هیچ‌گونه نام اضافه‌ای که به پردازنده‌های ذکرشده اشاره داشته باشد، استفاده نمی‌کند؛ به بیان دیگر، ویندوز ۱۰ آرم تنها با نام «ویندوز ۱۰» شناخته خواهد شد.

مایکروسافت خواهان این است که کاربران با رایانه‌های مبتنی بر آرم، علاوه بر اپلیکیشن‌های مایکروسافت استور، توانایی اجرای نرم‌افزارهای Win32 را نیز داشته باشند؛ از این رو تجربه‌ای که ویندوز ۱۰ آرم به کاربران ارائه می‌کند، به‌مراتب حرفه‌ای‌تر از ویندوز ۱۰ اس است. در پیش‌نمایشی که مایکروسافت برای نمایش توانایی این پردازنده‌ها نشان داد، از برنامه‌ی فتوشاپ استفاده شد که به‌صورت پیش‌فرض برای پردازنده‌هایی با معماری x86 توسعه داده شده‌ است؛ اما چگونگی اجرای آن روی پردازنده‌های‌ آرم، درست به‌مانند رایانه‌های سنتی بود.

ویندوز ۱۰ آرم

البته رایانه‌هایی که از پردازنده‌های آرم استفاده می‌کنند، قادر به اجرای تمام نرم‌افزارهای ویندوزی نیستند. برطبق گفته‌ی مایکروسافت، تنها نرم‌افزارهایی اجازه‌ی اجرا دارند که با معماری ۳۲ بیتی توسعه داده شده باشند. این بدین معنی است که حتی با به‌روزرسانی‌های آتی نیز توانایی اجرای برنامه‌های ۶۴ بیتی به ویندوز ۱۰ آرم اضافه نخواهد شد؛ همچین هیچ ضمانتی وجود ندارد که تمام برنامه‌های Win32 به‌صورت قابل‌قبول اجرا شوند. به دلیل ذات شبیه‌سازی اجرای نرم‌افزارهای Win32، ممکن است برنامه‌های کمتر شناخته‌شده و ناشناس، کارایی خوبی روی پردازنده‌های آرم ارائه نکنند. مایکروسافت برای اطمینان از عملکرد درست این ویژگی تنها برنامه‌های برتر و محبوب ویندوز، مانند فتوشاپ، آفیس و... را آزمایش کرده است.

رایانه‌های مبتنی بر آرم، علاوه بر اپلیکیشن‌های مایکروسافت استور، توانایی اجرای نرم‌افزارهای Win32 را نیز خواهند داشت.

برخی از افراد انتظار داشتند که ویندوز ۱۰ اس تنها بر کسب‌وکار‌ها و مدارس تمرکز داشته باشد؛ اما مایکروسافت با ویندوز ۱۰ آرم قصد دارد این نسخه را در خط‌ مقدم خود قرار دهد. تمام رایانه‌هایی که با پردازنده‌های آرم عرضه می‌شوند، از نسخه‌ی ویندوز ۱۰ اس به‌عنوان سیستم‌عامل پیش‌فرض استفاده خواهند کرد؛ در عوض کاربران برای بهره‌گیری حداکثری از دستگاهشان، تا اکتبر ۲۰۱۸ می‌توانند به‌صورت رایگان به ویندوز ۱۰ پرو به‌روزرسانی کنند.

به‌ نظر می‌رسد که مایکروسافت هنوز برای تطبیق‌پذیری پردازنده‌های جدید (پردازنده‌هایی که از سری Core اینتل قدرت کمتری دارند) با ویندوز ۱۰، کارهای زیادی در دست انجام دارد. ردموندی می‌خواهند به هر نحو ممکن این‌کار را انجام دهند؛ زیرا مزایایی که استفاده از پردازنده‌های آرم برای مایکروسافت دارد، سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ را بیش‌ از پیش به گوشی‌های هوشمند مشابه می‌کند. البته این موضوع به خودی خود بد نیست. گوشی‌های هوشمند رایانه‌های قدرت‌مند جیبی‌ هستند که مزایای فراوانی با خود به همراه دارند. این دستگاه‌ها توانایی حمل‌پذیری بالایی دارند، به‌محض لمس کردن شروع به کار می‌کنند و به‌طور میانگین تا یک روز شارژدهی به کاربران ارائه می‌دهند.

Always Connected Windows 10 PCs

حال مایکروسافت قصد دارد تمام این امکانات مدرن را به رایانه‌ی شما بیاورد. این یعنی فاصله‌‌ی بین روشن و خاموش‌ شدن دستگاه‌ تنها فشردن دکمه‌ی پاور است و حداقل تا ۲۲ ساعت می‌توانید به‌صورت پیوسته از دستگاهتان استفاده کنید (تا ۳۰ روز در حالت استندبای). تمام این امکانات به‌واسطه‌ی حضور پردازنده‌های آرم محقق شده است.

در صورت محقق‌ شدن وعده‌های اشاره‌شده، انتظارات ما نیز از دستگاهی قابل‌ حمل با شارژدهی بالا برای همیشه تغییر خواهد کرد؛ تغییری در جهت بهتر شدن. با عمر باتری بیشتر و استارت‌آپ سریع‌تر، انتظارات از رایانه‌های دیگر بیشتر خواهد شد؛ همچنین توانایی اتصال به شبکه‌ی اینترنت از طریق سیم‌کارت به ما این امکان را می‌دهد که فارغ از وجود سیگنال وای‌فای، درست مانند گوشی‌های هوشمندمان، بدون محدودیت به شبکه‌ی اینترنت متصل شویم تا شعار «همیشه متصل» محقق شود.

دستگاه‌های توسعه‌یافته با پردازنده‌های آرم به‌ لطف نیاز کمتر به انرژی و کنترل دمای بهتر، علاوه‌ بر ضخامت کمتر، وزن سبک‌تری نیز ارائه خواهند کرد.

یکی از سؤالات اصلی کاربران درباره‌ی این نسخه‌ی ویندوز ۱۰، امکان اجرای آن روی گوشی‌های هوشمند ویندوزی است. کاربران بسیاری درباره‌ی ارتباط ویندوز ۱۰ آرم به ویندوز موبایل صحبت می‌کنند؛ اما پاسخ کوتاه به این سؤال که آیا مایکروسافت این نسخه را برای گوشی‌های هوشمند در نظر گرفته، منفی است. ویندوز ۱۰ آرم به‌هیچ عنوان برای دستگاه‌های موبایل بهینه نشده است و با توجه به شکستی که ویندوزفون در عرصه‌ی گوشی‌ هوشمند متحمل شد، ورود دوباره‌ی مایکروسافت به این حوزه بسیار محتاطانه‌تر از گذشته خواهد بود و حداقل باید انتظار داشت که این موضوع در آینده‌ی نزدیک رخ ندهد.

تنها نرم‌افزارهای ۳۲ بیتی اجازه‌ی اجرا روی پردازنده‌های آرم خواهند داشت

مایکروسافت هنوز سؤال‌های بسیاری را بی‌پاسخ گذاشته است. نخست، آیا عمر باتری‌ که مایکروسافت ادعا می‌کند، در دنیای واقعی نیز به همین اندازه است؟ برطبق گفته‌ی این شرکت، لپ‌تاپ‌های توسعه‌یافته توسط این پردازنده‌ها، شارژدهی یک‌روزه را فراهم خواهند کرد؛ اما این موضوع را باید در نظر داشت که اکثر سازندگان برای جلب‌ توجه بیشتر به محصولاتشان، کمی ویژگی‌های دستگا‌ه‌شان را اغراق‌شده تعریف می‌کنند؛ این موضوع به‌خصوص در مورد عمر باتری بیشتر صدق می‌کند. محصولاتی مانند سرفیس‌بوک، سرفیس پرو و سرفیس لپ‌تاپ، همگی شارژدهی فوق‌العاده‌ای در دنیای واقعی ارائه می‌کنند؛ اما عمر باتری آن‌ها نسبت به چیزی که مایکروسافت تعریف کرده، مقداری کمتر است. با توجه به این مورد، به‌ نظر می‌رسد که شارژدهی دستگاه‌های مبتنی بر پردازنده‌های آرم، چیزی حدود ۱۵ تا ۱۶ ساعت باشد که عددی فوق‌العاده به شمار می‌رود. درباره‌ی کارایی این دستگاه‌ها نیز تاکنون گزارشات زیادی منتشر شده که صحت و سقم آن‌ها مشکوک است؛ اما بر اساس گزارش وب‌سایت Thurrott، عمکلرد کلی رایانه‌های مبتنی بر آرم مشابه رایانه‌هایی با پردازنده‌های سری Core M3 و y اینتل است. اگرچه چنین عملکردی فوق‌العاده نیست؛ اما از رایانه‌های میان‌رده و دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل کروم بهتر است.

مایکروسافت چندین برنامه‌ی بزرگ را برای کار روی پردازنده‌های آرم بهینه کرده است؛ اما هنوز عملکرد برنامه‌های بهینه‌نشده واضح نیست. علاوه بر این موضوع، مبحث اتصال دستگاه‌های جانبی به رایانه نیز وجود دارد. مایکروسافت در طول توسعه‌ی شبیه‌ساز آرم برای ویندوز ۱۰، سعی کرده است که اکثر درایورها مدرن را برای ویندوز ۱۰ آرم مورد پشتیبانی قرار دهد؛ اما وضعیت دستگاه‌های قدیمی‌تر و شیوه‌ی به‌کارگیری آن‌ها مشخص نیست.

تا به اینجای کار، ویندوز ۱۰ آرم امیدوارکننده ظاهر شده است؛ اما مانند تمام محصولات شرکت‌های تکنولوژی که در ابتدا امیدوارکننده ظاهر می‌شوند، باید منتظر عرض‌ اندام نهایی این دستگاه‌ها در دنیای واقعی باشیم تا قضاوت درستی درباره‌ی این دستگاه‌ها داشته باشیم.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات