هرآنچه از سری پیکسل 7، پرچم‌داران ۲۰۲۲ گوگل می‌دانیم؛ مشخصات، طراحی، قیمت و تاریخ معرفی

چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۰
مطالعه 5 دقیقه
در این مطلب، گزارش‌ها و خبرها‌‌یی را مرور خواهیم کرد که تاکنون درباره‌ی مشخصات، قابلیت‌ها، طراحی و تاریخ معرفی سری پیکسل ۷ گوگل دردسترس قرار گرفته‌‌اند.
تبلیغات

تقریباً یک‌ سال از معرفی پیکسل ۶ و پیکسل ۶ پرو گذشته و گوگل در حال‌ کار روی سری پیکسل ۷ است. این شرکت در کنفرانس I/O 2022 خود رسماً اعلام کرد ماه می امسال، سری پیکسل ۷ را رونمایی خواهد کرد و حتی در رویداد مذکور، تصاویری از ظاهر این گوشی‌ها به‌اشتراک گذاشت. بدین‌ترتیب، نسل بعدی گوشی‌های پرچم‌دار گوگل اواخر سال جاری معرفی خواهند شد و درواقع، می‌توان این محصولات را پاسخ غول جست‌وجوی اینترنت به سری آیفون ۱۴ اپل توصیف کرد.

علاوه‌بر اعلام رسمی گوگل، جزئیات مربوط به سری پیکسل ۷ از چند ماه قبل تاکنون بارها در شایعه‌ها و خبر‌‌های مرتبط ارائه شده است و دید روشنی از آن به ما ارائه می‌دهد. البته مثل همیشه، جزئیات ارائه‌شده در شایعه‌‌ها رسماً تأیید نشده‌اند؛ بنابراین، احتمال دارد برخی از این اطلاعات واقعیت نداشته باشند.

مدل‌ها

پیکسل ۷ گوگل

گوگل معمولاً گوشی‌های خود را حداقل در دو نسخه معرفی می‌کند؛ ازاین‌رو، انتظار می‌رود این‌بار نیز حداقل رونمایی دو مدل پیکسل ۷ را شاهد باشیم. این مدل‌ها پیکسل ۷ و پیکسل ۷ پرو نام خواهند داشت و از طراحی تقریباً مشابه سری پیکسل ۶ استفاده خواهند کرد. البته مطمئناً گوگل از سخت‌افزار جدید و ارتقایافته در نسل بعدی گوشی‌های پرچم‌دار خود استفاده خواهد کرد.

گوگل معمولاً از همین استراتژی برای عرضه‌ی گوشی‌های هوشمندش بهره می‌برد. سال گذشته، این شرکت پیکسل ۶ و پیکسل ۶ پرو را معرفی کرد و قبل از آن نیز گوشی‌های این شرکت معمولاً در دو نسخه فروخته می‌شد که ازجمله می‌توان به پیکسل 4 و پیکسل 4XL اشاره کرد.

طراحی

پیکسل ۶ در مقابل پیکسل ۷

پیکسل ۷ بسیاری از اِلِمان‌های طراحی پیکسل ۶ را به‌ارث می‌برد. به‌نظر می‌رسد این محصول شباهت بسیار زیادی به پیکسل ۶ دارد و فقط تغییراتی جزئی روی آن اعمال شده است. درواقع، بخش دوربین پشتی نسل بعدی پرچم‌دار گوگل درمقایسه‌با سری پیکسل ۶، بیشترین تغییر را خواهد کرد.

گوگل با معرفی سری پیکسل ۶ سبک طراحی خود را تغییر داد و از یک نوار سرتاسری در بخش پشتی برای قراردادن دوربین‌ها استفاده کرد. بهره گرفتن دوباره از چنین ظاهر برجسته‌ای در سری پیکسل ۷ می‌تواند به شناخت بهتر این برند کمک کند. طراحی سری پیکسل ۶ واقعاً از سایر گوشی‌های هوشمند متمایز است و تکرار این روند به‌معنای متمایزبودن نسل بعدی گوشی‌های این شرکت درمقابل سایر گوشی‌های بازار خواهد بود.

گوگل به‌تازگی ویدئویی از طراحی پیکسل ۷ پرو منتشر کرده است که ظاهر این محصول را به‌ما نشان می‌دهد.

مشخصات فنی

پیکسل ۷ پرو

انتظار می‌رود گوگل تغییراتی در پیکسل ۷ و پیکسل ۷ پرو ایجاد کند که ازجمله می‌تواند به ابعاد نمایشگر این محصولات اشاره کرد؛ زیرا گفته می‌شود نمایشگر مدل استاندارد نسل بعدی پرچم‌دار این شرکت به ۶٫۲ اینچ کاهش خواهد یافت. علاوه‌براین، انتظار می‌رود پیکسل ۷ پرو با صفحه‌نمایش ۶٫۸ اینچی روانه‌ی بازار شود. براساس شنیده‌ها، گوگل پرچم‌دار آینده‌ی خود را همچنان با تراشه‌ی اختصاصی خود عرضه خواهد کرد و بدین‌ترتیب این سری از گوشی‌های غول جستجوی اینترنت به تراشه‌ی تنسور G2 مجهز خواهند شد.

گزارش‌هایی از ساخت تراشه‌ی تنسور ۲ منتشر شده که گوگل نیز آن‌ها را تأیید کرده است. این سیستم-روی-چیپ بی‌شک قدرتمند خواهد بود؛ اما قدرت پردازشی مسئله‌ای نیست که غول جست‌وجوی اینترنت در ساخت تراشه‌ی سفارشی خود روی آن تمرکز کرده باشد. پیش‌ازاین، انتخاب مودم به عملکرد ضعیف منجر شد که این عامل مصرف باتری دستگاه را نیز افزایش می‌داد. این موضوع در آزمایش‌های زومیت نیز ثابت می‌شود چراکه به‌عنوان مثال باتری ۵۰۰۰ میلی‌آمپرساعتی پیکسل ۶ پرو در تست پخش ویدئو ۱۹ ساعت و ۴۴ دقیقه دوام آورد درحالی‌که آیفون ۱۳ با باتری کوچک‌تر ۳۲۴۰ میلی‌آمپرساعتی در همین معیار به رکورد ۱۹ ساعت و ۳۶ دقیقه رسید. برای مشاهده‌ی نتایج کامل آزمایش‌های زومیت روی باتری و همچنین سایر ویژگی‌های پیکسل ۶ پرو می‌توانید بررسی تخصصی ما از این دستگاه را مطالعه کنید.

بااین‌حال، سؤالاتی درباره‌ی میزان قدرت تنسور ۲ گوگل مطرح شده است. تجزیه‌وتحلیل نمونه‌ی اولیه‌ی پیکسل ۷ پرو نشان می‌دهد که این تراشه همان پیکربندی هسته‌های اولین نسل خود را حفظ خواهد کرد. پردازنده‌ی گرافیکی این سیستم-روی-چیپ همچنان می‌تواند درمقایسه‌با مدل کنونی آن ارتقا یابد. علاوه‌براین، احتمالاً پردازنده‌ی سیگنال تصویر (ISP) و واحد پردازش‌سفارشی تنسور ۲ درمقایسه‌با قبل ارتقا خواهد یافت؛ اما انتظار نمی‌رود اختلاف عملکرد این تراشه با نسل قبلی آن خیلی زیاد باشد.

براساس اطلاعات جدید، سری جدید گوشی‌های پیکسل ۷ گوگل پیکسل با پشتیبانی از قابلیت Face Unlock و امکان استفاده از دو eSIM به صورت هم‌زمان روانه‌ی بازار می‌شود. آنچه درباره‌ی قابلیت Face Unlock در پیکسل ۷ جای بحث دارد، میزان استفاده و نحوه‌ی کاربرد این قابلیت در گوشی‌های جدید گوگل است. قابلیت Face Unlock به کاربر اجازه می‌دهد قفل گوشی را باز کند، اما اینکه می‌توان از این ویژگی برای پرداخت‌های NFC یا احراز هویت در برنامه‌ها استفاده کرد یا خیر، هنوز مشخص نیست.

علاوه‌بر موارد فوق، طبق گزارش‌های جدید، سرعت شارژ سری پیکسل ۷ احتمالاً نسبت به نسل قبلی آن‌ها تغییر چندانی نخواهد کرد. درواقع انتظار می‌رود پیکسل ۷ و پیکسل ۷ پرو به‌ترتیب با شارژ ۲۱ وات و ۲۳ وات روانه‌ی بازار شوند.

دوربین‌ها

انتظار می‌رود چینش و مشخصات دوربین پیکسل ۷ و پیکسل ۷ پرو شبیه پیکسل ۶ و پیکسل ۶ پرو باشد. این یعنی پیکسل ۷ از دوربین اصلی ۵۰ مگاپیکسلی و دوربین فوق‌عریض ۱۲ مگاپیکسلی بهره خواهد برد؛ درحالی‌که پیکسل ۷ پرو به یک دوربین تله‌فوتو ۴۸ مگاپیکسلی اضافه نیز مجهز خواهد شد.

گوگل قبلاً همین‌ کار را برای پیکسل ۳ و پیکسل ۴ و پیکسل ۵ نیز انجام داده است؛ زیرا همگی از دوربین‌های مشابهی استفاده می‌کنند. البته سخت‌افزار دوربین گوشی‌های پیکسل عملکردی عالی دارد؛ بنابراین، تغییرنکردن مشخصات دوربین اهمیت زیادی نخواهد داشت. استدلال گوگل این است قبل از روی‌آوردن به سخت‌افزار جدیدتر، حداکثر استفاده را از دوربین‌های موجود ببرد.

قیمت و تاریخ معرفی

سری پیکسل ۷ گوگل طی رویداد سالانه‌ی MadebyGoogle در ۶ اکتبر (۱۴ مهر ۱۴۰۱) رونمایی خواهند شد. پیکسل ۶ و پیکسل ۶ پرو قیمت گرانی داشتند که این موضوع باعث پیشرفت گوگل در بازار گوشی‌های پریمیوم (حداقل در آمریکای‌شمالی) شد. اینکه پیکسل ۷ و پیکسل ۷ پرو همچنان با برچسب‌ قیمتی ۶۰۰ و ۹۰۰ دلاری عرضه شوند، منطقی به‌نظر می‌رسد؛ زیرا اهالی مانتین‌ویو با این استراتژی می‌توانند با شرکت‌هایی مثل اپل و سامسونگ رقابت کنند؛ برندهایی که هنوزهم مزیت‌های ذهنی و اکوسیستمی درخورتوجهی درمقایسه‌با محصولات گوگل ارائه می‌دهند. اخیراً فهرست وب‌سایت آمازون برچسب قیمتی پیکسل ۷ را برای بازارهای ایالات متحده، اسپانیا، ایتالیا، آلمان و بریتانیا ارائه کرده است که براساس آن، مدل پایه‌ی نسل بعدی گوشی‌های پیکسل گوگل با حافظه‌ی ذخیره‌سازی ۱۲۸ گیگابایت با قیمت ۵۹۹ دلار (برای ایالات متحده) و ۶۴۹ یورو (برای بازارهای اروپایی) به‌فروش خواهد رسید.

اکوسیستم پیکسل

انتظار می‌رود امسال محصولات دیگری مثل پیکسل واچ و پیکسل نوت‌پد و پیکسل 6a نیز روانه‌ی بازار شوند. طبق گزارش‌های اخیر، عرضه‌ی سری پیکسل ۷ از تاریخ ۱۳ اکتبر (۲۱ نهر ۱۴۰۱) آغاز خواهد شد که این مورد با شایعات گذشته نیز مطابقت دارد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات