گوگل روتوش سلفی را از حالت پیش‌فرض دوربین گوشی‌های جدید پیکسل حذف می‌کند

شنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۰
مطالعه 3 دقیقه
تحقیقات نشان داده است که اعمال روتوش خودکار در حالت پیش‌فرض دوربین سلفی ممکن است تأثیر منفی بر سلامت روان کاربران بگذارد.

در جدیدترین گوشی ‌های پیکسل، گوگل ویژگی روتوش سلفی را از حالت پیش‌فرض دوربین حذف می‌کند. گفته می‌شود اقدام اخیر گوگل برای کاهش اثر منفی استانداردهای غیرطبیعی زیبایی روی کاربرانش است. اعمال تغییرات جدید از گوشی‌های پیکسل 4a و  4a 5G و 5 آغاز و اعمال روتوش در عکس سلفی به انتخاب کاربران انجام می‌شود.

سال گذشته، ایساک رینولدز، مدیر ارشد محصولات دوربین‌های پیکسل، در گفت‌وگو با ورج درباره‌ی نحوه‌ی کار تیمش روی قابلیت فیلترها و روتوش صورت توضیحاتی داد. او عنوان کرد که این تیم برای یافتن بهترین کیفیت روتوش دوربین‌های پیکسل، با عکاسان مراسم ازدواج همکاری می‌کنند.

یادآوری می‌شود کاربران به انتخاب خودشان می‌توانند از فیلترها استفاده کنند. تغییرات اخیر با به‌روزرسانی جدید دراختیار کاربران قرار می‌گیرد و با آیکون و برچسب‌هایی درباره‌ی دلیل اعمال نوع ویرایش روتوش به کاربر اطلاع‌رسانی می‌کند. همچنین، اپلیکیشن دوربین نوع ویرایش مانند بافت پوست و رنگ زیر چشم و روشنایی چشم را کاربر نشان می‌دهد و درصورت تأیید او، این تغییرات اعمال می‌شوند؛ پس مانند گذشته، روتوش به‌صورت خودکار اعمال نخواهد شد.

به‌گفته‌ی گوگل، این شرکت در گفت‌وگو با کارشناسان سلامت روان به این موضوع پی برده است که درصورت ناآگاهی افراد از اعمال فیلتر، تأثیر منفی روی سلامت روانشان گذاشته می‌شود. سازنده‌ی گوشی‌های پیکسل اعلام کرد که تغییرات جدید در به‌روزرسانی برای ایجاد شفافیت و نشان‌دادن چهره‌ی واقعی کاربران اعمال می‌شود. اهالی مانتین‌ویو درباره‌ی ویژگی جدید توضیح دادند:‌

به‌روزرسانی‌ جدید تغییرات جزئی در عملکرد اپلیکیشن دوربین گوشی‌های گوگل ایجاد می‌کند و البته ممانعتی در استفاده از فیلترها ایجاد نمی‌کند. به‌عبارت‌دیگر، کاربران می‌توانند کنترل بیشتری در گرفتن سلفی داشته باشند و به انتخاب خودشان فیلترهای مدنظر را اعمال کنند یا از چهره‌ی واقعی‌شان سلفی بگیرند. همچنین در به‌روزرسانی جدید، به‌جای استفاده از عبارت فیلترهای زیبایی، گزینه‌های روتوش صورت را با استفاده از آیکون و برچسب نشان می‌دهد. پس از انتخاب هر گزینه‌ی روتوش نیز، درباره‌ی تغییر تصویر توضیحاتی داده می‌شود.

اخیرا بحث‌ها درباره‌ی تأثیر منفی فناوری روی سلامت روان افراد شدت گرفته است. پیشرفت فناوری و توسعه‌ی شبکه‌های ارتباطی و اجتماعی از برخی جنبه‌ها کاربردی است؛ اما تعدادی از کاربران عکس‌های بی‌عیب‌و‌نقص و به‌اصطلاح مطابق با «استانداردهای زیبایی امروزی» از خودشان منتشر می‌کنند که دید افراد را به مفهوم زیبایی تغییر داده است و کاربران دیگری نیز تحت‌تأثیر آن‌ها سعی می‌کنند چهره‌ای متفاوت از خودشان را در این شبکه‌ها به‌اشتراک بگذارند.

با افزایش انتقادها از شبکه‌های اجتماعی مبنی‌بر عامل افزایش افسردگی و تشویش کاربران، پلتفرم‌هایی مانند فیسبوک و اینستاگرام سعی کردند با ایجاد تغییراتی مانند پنهان‌کردن لایک‌ پست‌ها، به تقویت سلامت روان کاربرانشان کمک کنند. غول‌های فناوری دیگر مانند گوگل و اپل نیز ابزارهای نظارت بر مدت زمان استفاده از گوشی عرضه‌ کرده‌اند تا کاربران از میزان استفاده‌شان از فضای مجازی آگاه شوند. مشخص نیست که روتوش سلفی از حالت پیش‌فرض مدل‌های دیگر پیکسل و اپلیکیشن‌های دوربین سایر گوشی‌ها حذف شود یا خیر و به‌نظر نمی‌رسد این ویژگی به سخت‌افزار جدید دوربین‌ گوشی‌های پیکسل اخیر متصل باشد.

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود