پتنت جدید اپل خبر از شباهت گوشی تاشدنی آیفون به گلکسی فولد می‌دهد

جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۵
مطالعه 4 دقیقه
اپل پتنت جدیدی به ثبت رسانده است که حکایت از شباهت‌هایی بین گوشی تاشدنی آیفون با گلکسی فولد سامسونگ می‌دهد. به‌نظر می‌رسد کو‍رتینویی‌ها مصمم هستند دستگاهی تاشدنی معرفی کنند.

دسامبر گذشته برابر با دی‌ماه سال ۱۳۹۷، گروه CGS-CIMB جدول زمانی جالبی از معرفی گوشی‌های هوشمند تاشدنی بازار منتشر کرد که در آن پیش‌بینی شده بود اولین شرکت‌هایی که دستگاه تاشدنی خود را به بازار معرفی کردند، سامسونگ و هواوی خواهند بود.

دراین‌میان، نام اپل به‌عنوان آخرین شرکتی در فهرست دیده می‌شود که قرار است دستگاهی تاشدنی معرفی کند. انتظار نمی‌رود کوپرتینویی‌ها قبل از نیمه‌ی دوم سال بتوانند گوشی تاشدنی آیفون را رونمایی کنند.

سال گذشته یکی از تحلیلگران گروه مریل لانچ بعد از گفتگویی با زنجیره‌ی تأمین اپل اعلام کرد انتظار می‌رود گوشی هوشمند تاشدنی اپل در سال ۲۰۲۰ معرفی شود. جالب‌تر اینکه دو گزارش جداگانه‌ی دیگر نیز، همین پیش‌بینی را ارائه کرده‌ بودند. طرح‌های مفهومی گوشی تاشدنی آیفون به‌اشتراک گذاشته شد. براساس آخرین اخبار، پتنت جدید اپل تصویر بهتری از دستگاه تاشدنی کوپرتینویی‌ها نشان می‌دهد. 

روز سه‌شنبه، دفتر ثبت اختراعات و علامت تجاری ایالات متحده (USPTO)، مجوز پتنت شماره‌ی ۱۰/۳۰۳/۲۱۸  کوپرتینویی‌ها با موضوع کاور و نمایشگر تاشدنی دستگاه الکترونیکی را صادر کرد. تصاویر مربوط‌به پتنت نشان می‌دهد که دستگاه تاشدنی اپل نیز همانند گلکسی فولد سامسونگ به‌سمت داخل تا می‌شود. این در حالی است که هواوی میت ایکس به سمت بیرون تا می‌شود و گوشی تاشدنی موتورولا RAZR سال ۲۰۱۹ به‌صورت عمودی تا می‌شود. پتنت اخیر کوپرتینویی‌ها خبر از نمایشگری می‌دهد که می‌تواند از بیش از یک قسمت تا شود درحالیکه گلکسی فولد فقط از یک قسمت تا می‌شد. تصاویر نشان می‌دهد که دستگاه تاشدنی اپل می‌تواند در فرم‌فکتورهای مختلفی تا شود و شکل‌های مختلفی به خود بگیرد. بهمن‌ماه نیز پتنت اپل، ایده‌های خلاقانه‌ شرکت برای گوشی هوشمند تاشدنی را به‌تصویر کشید. 

موضوع اصلی پتنت اخیر اپل به نمایشگر و کاور تاشدنی مربوط می‌شود و همان‌طور که در پتنت نیز به آن اشاره شده است، نمایشگر و کاور آن به‌صورتی طراحی شده‌اند که می‌توانند هم‌زمان تا شده یا گسترده شوند.

آیا مشکلات مربوط‌به گوشی تاشدنی سامسونگ، علت تأخیر اپل در توسعه دستگاه تاشدنی است؟

اپل فایل مربوط‌به پتنت نمایشگر تاشدنی را در ژانویه‌ی ۲۰۱۸ ثبت کرد و اطلاعات بعدی در ماه اوت گذشته منتشر شد. در ماه ژوئیه گذشته، اپل پرونده‌ی دیگری مربوط‌به پتنت جدیدی را تسلیم USPTO کرد که مجددا مربوط‌به آیفون تاشدنی بود. پتنت اخیر، مربوط‌به استفاده از موادی پرکننده در طراحی و تولید دستگاه تاشدنی است که در اثر تاشدگی و گسترده شدن آسیبی نبینند.

درنظر داشته باشید کوپرتینویی‌ها زمانی فایل‌های مستندات پتنت خود را ثبت کرد‌ه‌اند که هنوز مشکل گلکسی فولد سامسونگ مشخص نشده بود. اول اسفندماه، گلکسی فولد، گوشی تاشدنی سامسونگ معرفی شد. اوایل اردیبهشت‌ماه مشخص شد که سامسونگ عرضه‌ گلکسی فولد را تا مدت نامعلومی به‌تعویق  انداخته است. غول فناوری کره‌ای درصدد رفع مشکلات دستگاه تاشدنی است و اواخر اردیبهشت‌ماه گفته شد که سامسونگ به‌دنبال رفع ایراد گلکسی فولد و عرضه مجدد این گوشی تاشدنی است

اوایل اسفندماه، میت ایکس، گوشی تاشدنی هواوی با نمایشگر تمام‌صفحه و مودم 5G نیز معرفی شد و انتظار می‌رود گوشی تاشدنی غول فناوری چینی دومین دستگاه تاشدنی باشد که در سال جاری به بازار عرضه می‌شود. باتوجه به مشکلات اخیری که برای هواوی پیش آمده است، به‌نظر می‌رسد هواوی در تأمین قطعات اولیه‌، دسترسی به برخی قطعات و نرم‌افزار دستگاه تاشدنی خود با مشکلاتی رو‌به‌رو باشد، ولی هنوز بیانیه‌ای از سوی چینی‌ها مبنی بر به تأخیر افتادن زمان عرضه‌ی هواوی میت ایکس منتشر نشده است. بی‌شک هواوی با مشکلات متفاوتی نسبت به سامسونگ در عرضه‌ی دستگاه تاشدنی خود رو‌به‌رو است. 

باتوجه‌به پتنت‌های ثبت‌شده‌ی کوپرتینویی‌ها، به‌نظر می‌رسد اپل مصمم است دستگاهی تاشدنی به بازار عرضه کند. باید ببینیم باتوجه به مشکلات به‌وجود آمده برای گلکسی فولد سامسونگ، شاهد تغییرات چشمگیری در برنامه‌ی زمانی عرضه‌ی این نسل از گوشی‌های هوشمند ازسوی تولیدکنندگان خواهیم بود یا خیر.

قیمت به‌روز و مشخصات فنی و هر اطلاعاتی که برای خرید ارزان‌ و آگاهانه‌ی گوشی هوشمند نیاز دارید را در بخش محصولات زومیت می‌توان یافت. در این بخش، علاوه‌بر مشخصات فنی دقیق، امکان مقایسه‌ی دو یا چند محصول درکنار گالری تصاویر رسمی محصولات دردسترس شما خواهد بود.

مطالب مشابه

نظرات