نظرخواهی غیر واقعی هواوی از کاربران آمریکایی پیش از عرضه میت 10 پرو به بازار

نظرخواهی غیر واقعی هواوی از کاربران آمریکایی پیش از عرضه میت 10 پرو به بازار

درحالی‌که شرایط ورود به بازار آمریکا برای هواوی بسیار نامساعد است، کمپانی چینی قصد داشت با تقلب محبوبیت گوشی خود را بالا ببرد.

با وجود اینکه هواوی با هیچ کدام از اپراتورهای آمریکایی قراردادی ندارد، گوشی پرچم‌دار جدید آن‌ها، میت ۱۰ پرو برای پیش‌خرید در آمریکا در دسترس است. اما ظاهرا این کمپانی چینی برای جلب توجه کاربران به دنبال نظرهای غیر واقعی در اینترنت درمورد گوشی جدید خود بوده است.

نظرهای جعلی که بیش‌تر در وب‌سایت Best Buy درج شده‌اند، ظاهرا نتیجه‌ی رقابتی هستند که هواوی در فیسبوک به راه انداخت. صفحه هواوی در ۳۱ ژانویه در یک گروه فیسبوک با بیش از ۶۰ هزار عضو، پستی ارسال کرد و از مردم خواست در ازای شانس آزمایش نسخه بتا میت ۱۰ پرو، در صفحه پیش‌خرید Best Buy در مورد این گوشی اظهار نظر کنند. پست اصلی در حال حاضر پاک شده است؛ اما تصویری از آن وجود دارد.

در این پست گفته شده بود:

در بخش نظرات صفحه پیش‌خرید ما در Best Buy اعلام کنید چرا می‌خواهید یک میت ۱۰ پرو را در اختیار داشته باشید.

در حال حاضر برای این گوشی ۱۰۸ نظر در سایت Best Buy قرار داده شده است که ۱۰۳ پست از بین آن‌ها در همان روز ۳۱ ژانویه همزمان با درخواست هواوی در فیسبوک یا روزهای بعد از آن ثبت شدند. بسیاری از نظرات نشان می‌دهند که کاربر تا آن زمان هرگز با این محصول کار نکرده اما به گوشی نمره ۵ داده‌ است.

به‌عنوان مثال:

بیش‌تر از این نمی‌توانم برای در دست گرفتن این گوشی و ثابت کردن این که چقدر شگفت‌انگیز است، منتظر بمانم.

یا:

این دستگاه ظاهرا هیجان‌انگیز و زیبا و شانس امتحان نسخه بتای آن شگفت‌انگیز است.

ظاهرا هواوی اطمینان دارد نظرات خوب در ابتدای کار باعث می‌شود مردم به محصول اعتماد کنند و  این امر منجر به فروش بیش‌تر می‌شود. این استراتژی خوبی است؛ اما چنین نظراتی به‌شدت بر خلاف سیاست Best Buy هستند.

بسیاری از این نظرات ظاهرا در دسته‌بندی تبلیغات قرار می‌گیرند؛ چرا که به‌ خاطر یک رقابت وارد شده‌اند و تأیید می‌کنند نویسنده‌های نظرات هرگز این گوشی را در دست نگرفته‌ و با آن کار نکرده‌اند.

میت ۱۰ هواوی همزمان با ورود به بازار آمریکا دارای وضعیت چندان مناسبی نیست؛ چراکه با هیچ اپراتوری قرارداد همکاری ندارد. در گذشته، سیسکو از این کمپانی چینی به‌ خاطر سرقت‌ کدهای منبع کمپانی آمریکایی شکایت کرد و هواوی با اتهام جاسوسی برای دولت چین مواجه شد. AT&T و ورایزن از عرضه و فروش میت ۱۰ پرو به‌صورت قراردادی در بازار خودداری کردند و مدیر عامل هواوی در نمایشگاه CES در مورد این تصمیم اپراتورها گفت:

این زیان بزرگی برای ما و همچنین اپراتورها است؛ اما مصرف‌کنندگان بیشترین زیان را می‌کنند؛ چرا که بهترین انتخاب را در اختیار ندارند. همه می‌دانند در بازار آمریکا بیش از ۹۰ درصد از گوشی‌های هوشمند از طریق اپراتورها به فروش می‌رسند.

بست‌بای پس از انتشار اخبار مربوط به کامنت‌های غیر واقعی ثبت‌شده در صفحه‌ی میت ۱۰، این کامنت‌ها را پاک کرده است.

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده