استارلینک در گوشی‌های معمولی؛ ماهواره‌های Direct to Cell به مدار زمین رسیدند

چهارشنبه ۱۳ دی ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۶
مطالعه 1 دقیقه
آدرس سایت اینترنت استارلینک Starlink روی آیفون اپل iOS سافاری
۶ ماهواره‌ی سرویس Direct to Cell صبح امروز به مدار زمین فرستاده شدند. این سرویس، اینترنت استارلینک را به گوشی‌های معمولی می‌آورد.
تبلیغات

اسپیس‌ایکس صبح امروز به وقت ایران اولین دسته از ماهواره‌های جدید استارلینک را که به سرویس Direct to Cell (سیستم ارتباط ماهواره‌ای برای گوشی‌های معمولی) ارتباط دارند، به مدار زمین پرتاب کرد.

بر اساس بیانیه‌ی مطبوعاتی اسپیس‌ایکس، موشک فالکون ۹ اسپیس‌ایکس محموله‌ی شامل ۲۱ ماهواره‌ی استارلینک را از پایگاه نیروی فضایی وندنبرگ کالیفرنیا با خود به مدار زمین برد. از ۲۱ ماهواره‌‌ای که صبح امروز پرتاب شدند، ۶ مورد مربوط‌به سرویس Direct to Cell هستند.

Direct to Cell اپراتورهای موبایلی را در سراسر دنیا قادر می‌سازد که «دسترسی یکپارچه‌ی جهانی به پیام‌رسانی، تماس و وب‌گردی» را به کاربران‌شان ارائه دهند.

سرویس Direct to Cell که اواخر مهرماه معرفی شد، در سال ۲۰۲۴ امکان ارسال پیام متنی را فراهم خواهد کرد و در سال ۲۰۲۵ «قابلیت صدا و داده» به آن اضافه می‌شود.

همانطور‌که اسپیس‌ایکس برنامه‌ریزی کرده بود، بخش اول موشک فالکون ۹ پس از پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره‌ها به زمین برگشت و روی ایستگاهی متحرک در اقیانوس آرام فرود آمد.

این اولین باری است که اسپیس‌ایکس در سال ۲۰۲۴ مأموریت فضایی انجام می‌دهد. این شرکت سال گذشته با ۹۶ مأموریت مداری و دو بار آزمایش موشک غول‌پیکر استارشیپ توانست رکورد جدیدی به ثبت برساند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات